DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Tajemniczy wyrąb

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-09-08


Dyrekcja Lasów Państwowych zdecydowała, że wytnie dodatkowo 1,5 mln m sześc. drewna. Zainteresowanych poinformowała o tym ogłoszeniem prasowym we wczorajszej "Rz". Jakie to będzie drewno, do kogo trafi i jak wpłynie na wyrąb w przyszłym roku, nie wiadomo.

Uginający się pod stertą pism z prośbą o zwiększenie podaży drewna dyrektor generalny Lasów {Państwowych Janusz Dawidziuk decyzję o dodatkowym wyrębie zapowiadał już w czerwcu. Wczoraj zakomunikował ją zainteresowanym - tartakom, producentom płyt, palet, mebli i przemysłowi papierniczemu za pomocą ogłoszenia zamieszczonego m.in. w "Rzeczpospolitej". - Wysyłaliśmy pisma z prośbą o informacje na temat dodatkowego wyrębu, ale do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi. O decyzji dowiedzieliśmy się z gazet - twierdzi Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jak poinformował nas wczoraj rzecznik Lasów Państwowych Waldemar Tomkiewicz, decyzja o dodatkowym wyrębie zapadła na przełomie lipca i sierpnia.

Niestety, nie udało nam się dowiedzieć, jakiego rodzaju będzie to drewno. Według Tomkiewicza będzie to w większości drewno tartaczne, ale nie potrafił podać dokładnych danych. - Będziemy nimi dysponowali w połowie września - wyjaśnił. Tajemnicą na razie pozostaje również, w jakich nadleśnictwach będzie dostępne dodatkowe drewno (wysokie koszty powodują, że transport drewna na odległość powyżej 200 km jest mało opłacalny), w jakich gatunkach i ilościach.

Dodatkowy wyrąb w tym roku spowoduje, że Lasy w przyszłym roku na pewno nie wytną więcej drewna niż zaplanowane 25,5 mln m sześc. - Nie będziemy mieli już żadnego pola manewru - wyjaśnia Tomkiewicz.

Lasy Państwowe dostarczyły w ubiegłym roku na rynek rekordową ilość ok. 29 mln m sześc. drewna. Niestety, nie zaspokoiła ona popytu, w grudniu niektóre tartaki musiały wstrzymać produkcję. W tym roku Lasy miały wyciąć 26 mln m sześc. drewna. Decyzja o dodatkowym wyrębie oznacza, że liczba ta wzrośnie do 27,5 mln m sześc.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz