/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie

Autor: oprac. red
Źródło: Tartak Gałka
Data: 2020-04-01


Tartak Gałka uruchomił w marcu br. produkcję palet w nowym zakładzie w Jordanowie. Potencjał wytwórczy przekracza milion europalet typu rocznie, co przy 60 mln palet EUR produkowanych w Polsce stanowi znaczący udział w rynku.

Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Fot. Tartak Gałka

Tartak Gałka to nowa nazwa znanego od 30 lat zakładu Trak-Drew z Bystrej, założonego przez Józefa Gałkę. Dziś firmę, która jest liderem w produkcji deski paletowej i jednym z największych firm transportujących wyroby z drewna - prowadzą synowie założyciela - bracia Kamil i Damian Gałka.

W odległości kilku kilometrów od wciąż prosperującego zakładu w Bystrej, zrealizowano inwestycję typu green field. Kosztem 35 mln zł w miejscowości Jordanów wybudowano tartak i zakład produkcji palet EUR.

Sortowanie surowca odbywać się będzie za pomocą linii sortowniczej austriackiej marki Springer. -Plac surowca jest już wypełniony drewnem i dokonaliśmy rozruchu linii, która obecnie pracuje na 40% swoich możliwości - mówi Damian Gałka, współwłaściciel firmy. -O drewno się na razie nie martwimy, jest go pod dostatkiem nie tylko w Polsce, ale także na Słowacji i przede wszystkim w Czechach, gdzie także mamy swój skład surowca. Firma dysponuje też własną flotą 90 samochodów dostarczających drewno z lasu do tartaku, ale też gotowe wyroby do klientów w całej Europie - dodaje.

Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Fot. Tartak Gałka

W hali o powierzchni 3500 m2 produkcyjnej umiejscowiona jest linia przetarcia oraz linia zbijania europalet. -Produkcja elementów palet realizowana będzie w oparciu o linię przetarcia wyposażoną w frezotraki MS Machinenbau o wydajności 200 tys. m3 drewna rocznie. -Zakładamy, że w 70% drewna pozyskanego na linii przetarcia wyprodukujemy deskę paletową i wsporniku, które opuszczą zakład w formie gotowej licencjonowanej europalety. Pozostałe 30% stanowić będą deski przeznaczone dla innych klientów - informuje Damian Gałka.

Produkcja palet jest oparta na licencji EPAL, dlatego wszelkie parametry jakościowe, wymiarowe, jak i pomiaru wilgotności muszą być zachowane. Aby tego dokonać firma zdecydowała się m.in. na zakup linii do zbijania palet marki Storti. Jest ona w pełni zautomatyzowana, a jej wydajność to 2300 sztuk palet na zmianę.

Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Tartak Gałka rozpoczął produkcję w nowym zakładzie Fot. Tartak Gałka

Obróbka termiczna palet odbywa się w komorach marki LE.KO z elektronicznym systemem pomiaru wilgotności i możliwością generowania raportów. Jednorazowy wsad zainstalowanych komór sięga 600 m3. -Docelowo wyprodukujemy tu 1.200.000 palet drewnianych z własnych komponentów: desek i wsporników - zapowiada Gałka.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz