/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Niemieckie tartaki odczuwają skutki pandemii koronawirusa

Autor: oprac. red
Źródło: DeSH
Data: 2020-04-01


Kryzys związany z epidemią koronawirusa ma ogromny wpływ na niemiecką gospodarkę. Dotyczy to również sektora produkcyjnego, w tym produkcji tartacznej. Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego i Przetwórstwa Drewna (DeSH) przeprowadził ankietę, z której wynika, że blisko 70% tartaków w Niemczech już zmaga się z konsekwencjami pandemii.

Procentowy udział ankietowanych firm z poszczególnych niemieckich landów, które odczuwają skutki kryzysuProcentowy udział ankietowanych firm z poszczególnych niemieckich landów, które odczuwają skutki kryzysuFot. DeSH

Niemiecka Rada Ekspertów ds. Oceny Rozwoju Makroekonomicznego spodziewa się spadku niemieckiego produktu krajowego brutto o 2,8 do 5,4% w 2020r. w zależności od tego, jak długo potrwa obecny kryzys. Wprawdzie leśnictwo i przemysł drzewny mogą obecnie kontynuować produkcję, jednak zauważalnie znajdują się pod jego wpływem.

W badaniu przeprowadzonym wśród członków DeSH wzięło udział 128 firm reprezentujących tartaki i zakłady przetwórstwa drewna. Ponad dwie trzecie ankietowanych (69%) stwierdziło, że dotknął ich kryzys spowodowany koronawirusem. Szczególnie mocno odczuwają go przedsiębiorstwa zlokalizowane w południowych landach: Bawarii, Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtembergii, a także firmy zajmujące się przerobem drewna liściastego.

Spadający poziom zamówień

Przypadki wystąpienia koronawirusa wśród pracowników zgłaszają obecnie tylko pojedyncze zakłady. Firmy reagują jednak na niepewność dotyczącą możliwości sprzedaży tarcicy i produktów ubocznych przez ograniczanie produkcji. To efekt wstrzymania produkcji, skracania czasu pracy oraz odwoływania zleceń przez sektorze rzemiosła i budownictwa, a także niestabilność na rynkach międzynarodowych.

Każdy, kto jeszcze nie odczuł spadku sprzedaży, przynajmniej zakłada, że popyt spadnie w nadchodzących miesiącach. Podaż surowca drzewnego jest obecnie w zasadzie nieograniczona. Nie wiadomo też, w jaki sposób branża w ich okolicznościach poradzi sobie z nadchodzącą falą pozyskania drewna kornikowego.

1/3 firm planuje skrócenie czasu pracy

Według wyników ankiety tylko klika przedsiębiorstw planuje obecnie całkowite wstrzymanie produkcji, jednak w ciągu nadchodzących dwóch tygodni powszechne będzie skrócenie czasu pracy zakładów, podobnie zresztą jak w wielu innych branżach na rynku niemieckim.

Aktualnie 13 spośród ankietowanych firm (ok. 10%) wprowadziło skrócony czas pracy. Kolejne 35% firm planuje pójść tą drogą w pierwszej połowie kwietnia - do Wielkanocy. Na takie działania, oprócz ograniczenia zamówień, szczególnie wpływa brak pracowników w pobliżu granic kraju. Osoby, które dojeżdżały z Polski i Czech praktycznie nie mają możliwości wjazdu do Niemiec.

DeSH z propozycjami pomocy dla branży

-Sytuacja jest poważna. Jest więc dla nas bardzo pomocne, aby wiele firm opisywało swoją sytuację i komentowało problemy operacyjne. W ten sposób możemy prowadzić kampanię na ich rzecz w sposób ukierunkowany i w odpowiednim czasie - mówi Lars Schmidt, dyrektor generalny DeSH.

DeSH opublikowała stanowisko, w którym zaproponował rządowi działania mające na celu zaradzenie kryzysowi. Ponieważ rozwój wydarzeń pozostaje w dużej mierze niejasny, stowarzyszenie będzie stale uzupełniać ankietę i powtarzać ją w krótkich odstępach czasu, dzięki czemu będzie mogło wnioskować o odpowiednie formy pomocy rząd∂owej dla branży.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz