/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLE

Aranżacja wnętrz przy użyciu starych mebli - czy warto?

Autor:
Źródło: Allegro
Data: 2020-03-30


Wykorzystywanie starych rzeczy ponownie w sytuacji, gdy niczego - poza nowoczesnym designem - im nie brakuje, jest ciekawym i bardzo pożytecznym trendem. O ile nie każdy lubi taki klimat w domu, o tyle wielu z nas byłoby w stanie wymyślić kreatywny i przyjemny dla oka sposób na wyposażenie mieszkania przy użyciu starych mebli czy sprzętów. Obecnie jest to tym łatwiejsze, że z meblem możemy zrobić bardzo wiele rzeczy, aby niemal zupełnie odmienić jego wygląd i wkomponować wiekową sztukę w wystrój salonu, sypialni czy kuchni. Czy warto zainteresować się starymi meblami do domu? Co mogą nam one dać, czego nie znajdziemy w najnowszych kolekcjach?

Aranżacja wnętrz przy użyciu starych mebli - czy warto?Aranżacja wnętrz przy użyciu starych mebli - czy warto?Fot. Allegro

 

  1. Stare meble mają duszę
  2. Stare meble można poddać renowacji
  3. Aranżacja według zasad dowolnego stylu
  4. Nie szkoda, gdy coś się uszkodzi
  5. Stare meble dają duże pole dla kreatywności
  6. Skąd pozyskać stare meble i inne elementy wyposażenia?

Stare meble mają duszę

Aranżując i remontując nasze własne mieszkanie lub dom chcemy, aby wyglądało jak najlepiej - to oczywiste. O ile dla niektórych osób przygotowywanie wszystkiego na wymiar i w nowoczesnym wydaniu jest jak najbardziej naturalnym i polecanym wyborem, o tyle w sytuacji, gdy mamy mniejszy budżet lub po prostu lubimy taki styl, wykorzystanie starych mebli może mieć dużo sensu. Największą zaletą takiego sposobu wystroju jest to, że dawne meble bardzo często są wykonane z prawdziwego drewna, a nie płyt MDF, wiórowych czy innych. Już sam materiał powoduje, że są bardziej wytrzymałe, ale także sprawia, że posiadają one swoją unikalną "duszę", którą można przelać na aranżację całego mieszkania. Wiekowe wyposażenie nie jest sterylne i nie pachnie nowością, ale może za to uczynić nasze wnętrza na swój sposób "żywymi". 

Stare meble można poddać renowacji

Ponieważ są zbudowane z mocniejszego materiału, stare meble świetnie nadają się do renowacji. Nawet, jeżeli nabędziemy wyjątkowo zniszczony egzemplarz lub gdy nie podoba nam się do końca jego kolor czy lekko przytarta powierzchnia, zawsze możemy oddać taki mebel do renowacji i dzięki temu tchnąć w niego drugie życie. Jest to dobre rozwiązanie nie tylko pod kątem aranżacji wnętrz, ale również ekologicznego podejścia do życia: zamiast kupować nowe rzeczy i godzić się tym samym na to, że ich wytworzenie niosło ze sobą określone konsekwencje, możemy wykorzystać stare, ale wciąż użyteczne sprzęty i zminimalizować nasz wpływ na środowisko naturalne.

Aranżacja według zasad dowolnego stylu

Wiadomym jest, że każdy z nas ma swoje osobne preferencje względem tego, jak powinno wyglądać nasze własne M. Obecność wielu różnych i bardzo odmiennych stylów aranżacji wnętrz również nie pomaga podjąć nam decyzji, jednak w przypadku starych mebli nie musimy się martwić - w zależności od tego, czy i w jaki sposób poddamy je renowacji, wiekowe wyposażenie sprawdzi się w praktycznie każdym rodzaju wystroju. Szczególnie atrakcyjnie mogą one wyglądać w przypadku stylu prowansalskiego, powojennego czy klasycznego - w tych kategoriach będzie nam również najłatwiej znaleźć pasujące do siebie egzemplarze. Nie oznacza to jednak, że fani minimalizmu lub industrializmu są skazani za zakup tylko nowych mebli. Jeżeli dobrze poszukamy i wykażemy się wyobraźnią, bez problemu damy radę zaaranżować i taki pokój czy sypialnię.

Nie szkoda, gdy coś się uszkodzi

Stare meble są świetną alternatywą w sytuacji, gdy mamy w domu zwierzaki lub podrastające dzieci. Nawet jeżeli pies czy kot podrapie nam fotel, zarysuje komodę czy zbije jakiś element wyposażenia, nie będzie nam szkoda wyrzucić taką rzecz. Co więcej, w razie potrzeby możemy być w stanie nawet znaleźć zamiennik dla uszkodzonej sztuki, co nie zawsze jest takie proste w przypadku współczesnych czy robionych na wymiar kolekcji. Stare meble sprawdzą się także dobrze w przypadku kontaktu z dziećmi - z racji na wytrzymalszy materiał nie będą tak podatne na kontakt z małym człowiekiem. Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy mamy w domu dzieci, dobrze jest poprosić stolarza, by przy okazji renowacji zaokrąglił brzegi czy złagodził linię niektórych elementów, jeżeli to możliwe. Dzięki temu nasza pociecha nie zrobi sobie krzywdy biegając i bawiąc się w domu.

Stare meble dają duże pole dla kreatywności

Istnieją niezliczone ilości sposobów, na które można wykorzystać stare meble w domu. Ogranicza nas tak naprawdę jedynie nasza wyobraźnia i ewentualny dostęp do osoby, która będzie potrafiła spełnić naszą wizję podczas renowacji. Jeżeli więc stoimy przed koniecznością wybrania oprzyrządowania do naszego mieszkania lub domu, warto zastanowić się, czy aby na pewno musimy mieć wszystko nowe - dzięki takiemu swoistemu recyklingowi mebli możemy nie tylko oszczędzić choć trochę nasz portfel, ale także przyczynić się do mniejszego obciążenia środowiska, wynikającego z produkcji nowych kolekcji mebli do domu.

Skąd pozyskać stare meble i inne elementy wyposażenia?

Najlepszym sposobem na zdobycie takiego wyposażenia jest oczywiście odkupienie go od osób prywatnych. Jest to opcja zdecydowanie tańsza, niż sklep z antykami, tym bardziej że na każdy stary mebel nadaje się w ogóle na miano antyku. Wiele ofert odsprzedaży czy nawet oddania za darmo znajdziemy na portalach z lokalnymi ogłoszeniami np. https://allegrolokalnie.pl/ dzięki nim możemy wybrać nie tylko konkretny przedmiot, ale także zawęzić krąg poszukiwań do naszej najbliższej okolicy, co ułatwi późniejszy transport.

Liczba wyświetleń: 4492


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA