DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIER I CELULOZA

Arctic Paper: Wyniki finansowe za 2019r.

Arctic Paper

Autor: oprac. dja
Źródło: Arctic Paper
Data: 2020-03-26


Arctic Paper poinformował o wynikach finansowych uzyskanych w 2019r. Spółka przy sprzedaży na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego znacząco poprawiła zyski.

Arctic Paper: Wyniki finansowe za 2019r.Arctic Paper: Wyniki finansowe za 2019r.Fot. Rottneros

Według raportu skonsolidowanego Arctic Paper SA przychody ze sprzedaży w minionym roku sięgnęły 3,117 mld zł wobec 3,158 mld zł rok wcześniej. Mimo ich niewielkiego spadku (-1,3%), spółka zanotowała znaczący wzrost zysków. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 191,422 mln zł (2018: 125,988 mln zł), a zysk netto 124,681 mln zł (2018: 55,889 mln zł).

Produkcja

Arctic Paper jest producentem wysokogatunkowych papierów bezdrzewnych i drzewnych oraz celulozy. Posiada papiernie zlokalizowane są w Polsce i Szwecji o łącznej zdolności produkcyjnej na poziomie ponad 685.000 ton papieru rocznie oraz celulozownie zlokalizowane w Szwecji, które wyprodukować ponad 400.000 ton celulozy rocznie.

  • papiernia w Kostrzynie nad Odrą (Polska) posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 315.000 ton rocznie i produkuje głównie niepowlekany papier bezdrzewny do ogólnych zastosowań drukarskich, tj. druku książek, broszur, formularzy oraz do produkcji kopert i innych wyrobów papierniczych;
  • papiernia w Munkedal (Szwecja) posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 160.000 ton i produkuje głównie wysokiej, jakości niepowlekany papier bezdrzewny stosowany przede wszystkim do druku książek oraz wysokiej jakości broszur;
  • papiernia w Grycksbo (Szwecja) posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 210.000 ton rocznie i zajmuje się produkcją powlekanego papieru bezdrzewnego, stosowanego do druku map, książek, czasopism, plakatów i materiałów reklamy kierunkowej;
  • celulozownia w Rottneros (Szwecja) posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 160.000 ton rocznie i produkuje głównie dwa rodzaje celulozy włóknistej mechanicznej: ścier drzewny (ang. groundwood) oraz celulozę chemotermomechaniczną (ang. CTMP);
  • celulozownia w Vallvik (Szwecja) posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 240.000 ton rocznie i produkuje dwa rodzaje celulozy siarczanowej (ang. longfibre sulphate pulp): celuloza siarczanowa pełnobielona (ang. fully bleached sulphate pulp) oraz niebielona celuloza siarczanowa (ang. unbleached sulphate pulp). Większość produkcji celulozowni Vallvik znana jest jako celuloza NBSK. Produkowana przez celulozownię niebielona celuloza siarczanowa cechuje się bardzo wysokim poziomem czystości i jest używana między innymi w produkcji transformatorów oraz w przemyśle kablowym

Sprzedaż

W 2019 roku udział sprzedaży Grupy Arctic poza Polską stanowiła wartościowo 88% i nie zmieniła się w porównaniu do 2018 roku. Podobnie jak w latach poprzednich, sprzedaż była skoncentrowana na rynkach europejskich. Udział tych rynków w całości sprzedaży wartościowej wyniósł w 2019 roku 90% (2018 rok: 88%). Grupa posiada 14 biur handlowych odpowiadających za sprzedaż na poszczególnych rynkach.

Wolumen sprzedaży papieru w 2019 roku wyniósł 608 tys. ton i był o 27 tys. ton niższy niż w poprzednim roku (spadek o 4,3%). Z kolei wolumen sprzedaży celulozy wyniósł 384 tys.ton i był o 19 tys. ton wyższy niż w 2018 roku (wzrost o 5,2%).

Surowce

Głównym surowcem używanym przez celulozownie jest drewno. Grupa Rottneros posiada dział zakupów dokonujących zamówień w tartakach w Szwecji, a także spółkę zależną – SIA Rottneros Baltic, która dokonuje zakupy drewna dla celulozowni w Vallvik we wschodniej Europie, głównie Łotwie i Rosji.

B+R

26. września 2019 spółka zależna Arctic Paper Kostrzyn S.A. podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie projektu pn. ”Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a”. Projekt o całkowitej wartości ponad 40,278 mln zł netto realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Maksymalna wartość dofinansowania to ponad 16,392 mln zł. Pozostałe nakłady związane z realizacją projektu spółka pokryje ze środków własnych. Projekt potrwa do końca 2022r.

Nowa technologia produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania pozwoli na wytwarzanie papierów przy mniejszym zużyciu włókien drewna. Papiery tego typu znajdą zastosowanie w poligrafii, reklamie bezpośredniej, galanterii papierniczej oraz opakowaniach, co pozwoli na zwiększenie wydajności, rozwój portfolio produktów oraz poprawę osiąganych marży.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz