/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Fabryki mebli wstrzymują produkcję

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-03-24


Fabryki mebli informują o wstrzymaniu produkcji ze względu na rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19.

Fabryki mebli wstrzymują produkcjęFabryki mebli wstrzymują produkcjęFot. D.Jabłoński

Większość dużych producentów mebli w Polsce wstrzyma w tym tygodniu produkcję. W założeniach na dwa tygodnie, jednak z rozmów wynika, że realnie spodziewane są postoje przekraczające nawet jeden miesiąc. Wygaszenie produkcji związane jest przede wszystkim w związku z zamykaniem sklepów i związanym z tym wstrzymaniem zakupów i realizacji złożonych wcześniej zamówień. Podobne decyzje podejmują również przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją mebli w innych europejskich krajach.

O sytuacji informuje m.in. zarząd Fabryk Mebli Forte SA., który decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji we wszystkich zakładach produkcyjnych podjął w ubiegłym tygodniu. Przerwa w produkcji potrwa od 24. marca do 6. kwietnia br. z możliwością przedłużenia tej decyzji o kolejny okres, jeżeli zaistnieje taka konieczność. Spółka podkreśla, że nadal realizuje zamówienia i dostawy do odbiorców, którzy wyrazili gotowość odbioru swoich zamówień oraz prowadzi działalność sprzedażową w takim zakresie, na jaki pozwalają aktualnie obowiązujące regulacje prawne.

Zgodnie z wydanym komunikatem decyzja o okresowym wstrzymaniu produkcji podyktowana jest troską o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników spółki, partnerów biznesowych i kontrahentów oraz ograniczeniami wynikającymi z regulacji rządów poszczególnych państw w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19.

O zatrzymaniu produkcji poinformowała również firma Meble Wójcik Sp. z o.o. Produkcja we wszystkich trzech zakładach produkcyjnych zostanie wygaszona do końca bieżącego tygodnia. W kwietniu i - jeśli taka będzie konieczność, również w maju pracownicy przejdą na tzw. postojowe. W przypadku realizacji czarnego scenariusza, w czerwcu firma przyspieszy urlopy wypoczynkowe, które zwykle były planowane w lipcu. Jeżeli po urlopie, normalnie naliczonym i wypłaconym, firma nie będzie mogła wystartować, wtedy pracownicy będą przechodzić na urlopy bezpłatne.

-Jeszcze do poniedziałku (ubiegłego tygodnia) byliśmy całkiem pewni, że nasza sytuacja jest w miarę stabilna i przewidywalna, nasi klienci również wykazywali chęć zakupową. Od tego momentu do środy zaczęły się jednak zamykać jeden po drugim prawie wszystkie sklepy naszych partnerów handlowych, zaczęły pojawiać się krajowe zakazy handlu w Polsce, Niemczech, Austrii i na innych rynkach. W ślad za tym zaczęto zamykać magazyny sieci handlowych i sklepów. Dostawaliśmy informacje z prędkością karabinu maszynowego, że klienci anulują zamówienia, redukują, przekładają je na czas nieokreślony. Handel nie działa, magazyny są pełne. W środę i czwartek robiliśmy bilanse co godzinę i sytuacja, która zmieniała się dynamicznie, była jasna, że zostajemy maksymalnie może z 10 procentami zamówień i to do odwołania. Wiedzieliśmy już, że najpóźniej w przyszłym tygodniu musimy zacząć zatrzymywać naszą produkcję i dystrybucję oraz funkcjonowanie firmy - powiedział Piotr Wójcik, prezes firmy Meble Wójcik w rozmowie z portEl.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz