DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Skok na las

Gazeta Pomorska

Autor: I.T.
Źródło: Gazeta Pomorska
Data: 2004-03-22


Co cztery lata wraca pomysł na przekształcenia.

Zwykle, gdy dziura budżetowa rozrasta się do gigantycznych rozmiarów, wraca pomysł na przekształcenie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Tak jest i tym razem.

- Nasza sytuacja jest solą w oku dla wielu polityków - twierdzi Waldemar Tomkiewicz, doradca dyrektora generalnego Lasów Państwowych. - Jesteśmy firmą samofinansującą się i nie zależy nam na dużych zyskach. Ważne, żeby nie było strat i by lasów w Polsce przybywało. Niestety, w okresach kryzysu gospodarczego, wracają pomysły o zmianie naszej struktury. Politycy zmieniają się co cztery lata, a lasy w obecnej strukturze istnieją już 80 lat i nadal mają służyć Polakom.

Najnowszy pomysł zakłada, by Lasy Państwowe przekształcić w jednoosobową spółkę skarbu państwa. - Oficjalnie za takim pomysłem na łamach "Przeglądu Leśniczego" opowiedziała się Aldona Kamela-Sowińska - twierdzi Tomkiewicz. - Platforma Obywatelska była też posądzana o takie stanowisko, ale oficjalnie się od tego odżegnała. Obawiamy się jednak, że ta gra polityczna jeszcze się nie skończyła.

Gdyby doszło do przekształcenia gospodarstwa w spółkę skarbu państwa, rządzący mieliby większe pole manewru jeśli idzie na przykład o zwiększenie wycinki drzew i pozyskanie w ten sposób pieniędzy do załatania dziury budżetowej.

Zdaniem Tomkiewicza, nie ma powodów do zmian. - Gdybyśmy przeszli na garnuszek państwa, stałoby się u nas to samo, co w Niemczech - dodaje. - Trzy tygodnie temu leśnicy z Bawarii wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko wzmożonej eksploatacji lasów.

W obronie struktury polskich Lasów Państwowych stanęło m.in. Towarzystwo Przyjaciół Lasu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz