DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pfleiderer Grajewo buduje grupę kapitałową

Pfleiderer Grajewo SA

Autor:
Źródło: Pfleiderer Grajewo SA
Data: 2004-03-30


Zarząd Pfleiderer Grajewo SA poinformował o zamiarach dotyczących budowy grupy kapitałowej Pfleiderer Grajewo SA.

Docelowa struktura Pfleiderer'a w Polsce
średniookresowa strategia Grupy Pfleiderer przewiduje zbudowanie na bazie grajewskiej spółki grupy kapitałowej w skład której wejdą docelowo: Pfleiderer Grajewo SA jako podmiot dominujący, Pfleiderer Prospan SA oraz zarejestrowany w Rosji OOO Pfleiderer.

Do chwili obecnej Pfleiderer Prospan SA w Wieruszowie nabyła w celu umorzenia 316.700 sztuk akcji własnych (11,36% ogólnej liczby wyemitowanych akcji) po cenie 90 zł za jedną akcję.

Jest to pierwszy krok w kierunku dalszej integracji kapitałowej pomiędzy Pfleiderer Grajewo SA i Pfleiderer Prospan SA

W najbliższym czasie Pfleiderer Grajewo SA zamierza podjąć działania zmierzające do nabycia akcji Prospanu od pozostałych akcjonariuszy tej spółki tj. Skarbu Państwa (pakiet 38,13% wyemitowanych akcji) oraz Pfleiderer Holzwerkstoffe GmbH (pakiet 40,11% wyemitowanych akcji). W wyniku zamierzonych transakcji Pfleiderer Grajewo SA może stać się niemal 100-procentowym akcjonariuszem Pfleiderer Prospan SA. Nad ustaleniem ostatecznej formy, warunków i terminów integracji kapitałowej spółek grupy Pfleiderer w Polsce trwają jeszcze prace.

Równolegle Pfleiderer Grajewo SA rozpoczął z początkiem 2004 roku budowę fabryki płyt wiórowych w Novgorodzie Wielkim, w Rosji, poprzez spółkę Pfleiderer OOO, która jest w 100% własnością Pfleiderer Grajewo SA.

Docelowa struktura grupy Pfleiderer w Europie Środkowo-Wschodniej, w wyniku powyższych operacji kapitałowych stanie się zdecydowanie bardziej przejrzysta. Niemiecki inwestor będzie posiadał udział jedynie w Pfleiderer Grajewo SA, która z kolei będzie spółką dominującą wobec pozostałych firm Pfleiderer'a w Polsce i Rosji.

Zarząd Pfleiderer Grajewo SA szacuje, że łączna wartość sprzedaży wynikająca z konsolidacji kapitałowej oraz planowanych działań operacyjnych Grupy Kapitałowej Pfleiderer Grajewo SA w 2006 osiągnąć może 1,5 miliarda złotych.

Nowa emisja akcji do 1.600.000 akcji
Jako jedno ze źródeł finansowania powyższych planów Pfleiderer Grajewo SA zamierza przeprowadzić nową emisję akcji. W porządku obrad WZA, które zostało zwołane na dzień 14.04.2004r. znalazł się punkt dotyczący podwyższenia kapitału zakładowego, poprzez emisję do 1.600.000 sztuk nowych akcji. Przewiduje się wyłączenie prawa poboru w ramach planowanej emisji. środki pozyskane z emisji będą przeznaczone, oprócz finansowania budowy fabryki w Rosji i ewentualnego nabycia akcji Prospanu, również częściowo na sfinansowanie inwestycji operacyjnych w Grajewie, z których największą (niemal 30 milionów złotych) będzie modernizacja głównego ciągu do produkcji płyt wiórowych surowych. Pozostałą część potrzebnych na finansowanie działalności środków pieniężnych, spółka pozyska z podpisanych wcześniej długoterminowych umów kredytowych.

Rozważana jest także realizacja programu opcji menedżerskich, którym objęte zostanie ścisłe kierownictwo spółki.

Spółka zawarła umowę z CAIB Securities na doradztwo w zakresie planowanych działań kapitałowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz