/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BIOPALIWA

Södra uruchomiła pierwsza na świecie fabrykę biometanolu pozyskiwanego z drewna

Södra

Autor:
Źródło: Södra
Data: 2020-02-25


Szwedzki koncern Södra uruchomił pierwszą na świecie fabrykę biometanolu, paliwa pozyskiwanego z biomasy leśnej. W ciągu najbliższych kilku dni pierwsza dostawa pilotażowa trafi do duńskiej firmy Emmelev, która będzie wykorzystywała biometanol do produkcji biodiesla.

Södra uruchomiła pierwsza na świecie fabrykę biometanolu pozyskiwanego z drewnaSödra uruchomiła pierwsza na świecie fabrykę biometanolu pozyskiwanego z drewnaFot. Södra

Södra zdecydowała się zainwestować w zakład produkcji biometanolu w 2017r. Fabryka powstała przy celulozowni Södra w Mönsterås i jest pierwszym zakładem na świecie, który produkuje biometanol z drewna na skalę komercyjną.

-Z dumą uruchomiliśmy pierwszą na świecie komercyjną fabrykę biometanolu. Przejście na biogospodarkę oznacza, że ​​wszystkie surowce muszą być wykorzystywane efektywnie. Biometanol jest wytwarzany z surowego metanolu odzyskiwanego w trakcie procesu produkcyjnego w celulozowniach Södra. Jest to część strategii, która już działa w zakładach Södra, polegającej na tym, że wszystkie części surowca drzewnego wykorzystywane są w celu uzyskania najlepszego możliwego efektu. Naszym działaniem wskazujemy drogę do społeczeństwa wolnego od paliw kopalnych i jest to w pełni zgodne z naszymi planami, które zakładają przejście do transportu bez wykorzystania paliw kopalnych do 2030r. - poinformował Henrik Brodin, Manager ds. Rozwoju Strategicznego w Södra.

Inwestycja poszerza również portfolio produktów Södra o nowy bioprodukt.

-Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że musimy przejść na alternatywę pozbawioną kopalin. Dlatego tak dobrze się czuje, że możemy wprowadzać biometanol na rynek jako substytut kopalnego metanolu w sektorze transportu, a także jako bazę chemiczną. Popyt na produkty biologiczne jest sprzyjający, a my mamy wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu innych bioproduktów do przemysłu paliwowego i chemicznego. W związku z tym, że kontynuujemy ten rozwój, szczególnie cieszy nas pierwsza dostawa pilotażowa do naszego klienta Emmelev A/S. Z niecierpliwością oczekujemy dalszego rozwoju produktu realizowanego wraz z naszymi klientami - powiedział Viktor Odenbrink, manager sprzedaży w Södra Cell Bioproducts.

Emmelev A/S to duńska rodzinna firma rolnicza, która rozwinęła na dużą skalę produkcję biodiesla z pozyskiwanego lokalnie rzepaku, jednak wciąż wykorzystuje kopalny metanol jako jeden z surowców do produkcji.

-Biodiesel odegra kluczową rolę w przejściu do Danii wolnej od paliw kopalnych i cieszymy się, że szwedzki biometanol będzie teraz wykorzystywany do produkcji. Nasz biodiesel będzie w 100% odnawialny i oparty na lokalnych surowcach. Biodiesel produkowany z duńskiego rzepaku i drewna ze szwedzkich lasów może zapewnić dostawy paliwa dla ciężkiego transportu drogowego, a także autobusów i maszyn budowlanych. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla transformacji sektora energetycznego. Kładziemy nacisk na produkcję lokalną i regionalną, a Szwecję uważamy za część naszego lokalnego obszaru i mamy dobre relacje ze szwedzkimi firmami. Dlatego naturalne jest zawarcie umowy z Södra - tłumaczył Morten Simonsen, współwłaściciel Emmelev A / S.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz