/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Chiny będą walczyć z nielegalnie pozyskanym drewnem

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-02-15


Pod koniec grudnia 2019r. Chiny zmieniły przepisy dotyczące leśnictwa i rynku drewna, które wejdą w życie z początkiem czerwca 2020r. Zdaniem ekspertów mogą one radykalnie zmienić rynek handlu nielegalnym drewnem na świecie.

Chiny będą walczyć z nielegalnie pozyskanym drewnemChiny będą walczyć z nielegalnie pozyskanym drewnemFot. D.Jabłoński

W 2016r. Chiny wdrożyły pięcioletni plan, którego celem było uporzadkowanie krajowej gospodarki leśnej. W jego ramach obniżono pozyskanie drewna w chińskich lasach oraz rozszerzono istniejący wcześniej zakaz pozyskania drewna w niektórych regionach, który objął od 2017r. praktycznie wszystkie naturalne lasy w tym kraju. Jednocześnie wdrożono program wsparcia zalesień oraz rozwój plantacji drzew i bambusa.

Działania chińskiego rządu spotkały się z aprobatą międzynarodowej opinii. Jednak jednocześnie wskazywano, i nie bez powodu, że Chiny chroniąc własne zasoby przyrodnicze żaden sposób nie dbają o legalność drewna pochodzącego z importu. Przy ogromnej skali zakupów - w 2019r. chiński import drewna przekroczył 37 mln m3 - zakupy surowca nielegalnie pozyskanego przez ostatnie 20 lat przyczyniały się do ogromnych szkód środowiskowych w lasach innych krajów, głównie Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Przykładowo ocenia się, że nawet 20% drewna importowanego z Rosji do Chin, czyli ponad 3 mln m3, może pochodzić z nielegalnego wyrębu. Według Agencji Śledczej ds. Środowiska (EIA) według stanu na 2019r. w Ghanie wycięto ponad 6 mln m3 drzew różanych, których drewno nielegalnie wyeksportowano do chińskich odbiorców.

Nowe przepisy mają zmienić tę sytuację. Ogólnochiński Kongres Ludowy czyli chiński parlament wprowadził w ubiegłym roku poprawki do ustawy o lasach. Wsród nich m.in. znalazł się zakaz zakupu, transportu i przetwarzania nielegalnie pozyskanego. Dodatkowo na firmy zajmujące się handlem i przetwórstwem drewnem i wyrobami z drewna nałożono obowiązek prowadzenia ewidencji zakupu i sprzedaży zarówno surowców jak i produktów.

Oprócz tego nowe prawo leśne zawiera: rozdział dotyczący własności lasów, który stanowi, że zasoby leśne należą do państwa, chyba że prawo stanowi inaczej; zobowiązania rządu w dążeniu do stworzenia stabilnego, zdrowego, wysokiej jakości i skutecznego systemu ekologii lasów; rozwiązania wzmacniające ochronę zasobów leśnych i ścisły zakaz wylesiania; środki mające na celu promowanie sadzenia lasów i zwiększania poziomu lesistości; rozwiązania mające na celu ścisłą kontrolę rocznego poziomu pozyskiwania drewna.

Zagraniczni obserwatorzy wskazują, że nowe przepisy są kontynuacją skutecznego programu ochrony i odbudowy własnych zasobów leśnych w Chinach. Jednocześnie z uznaniem przyjmują przyjęcie rozwiązań, które mają ograniczyć rynek drewna pochodzącego z nielegalnego pozyskania również w innych krajach. Przyznają, że to wydarzenie może całkowicie zmienić sytuację na rynku drewna i rzeczywiście wpłynąć na przyszłość zagrożonych obecnie terenów leśnych. Z drugiej strony wskazuje się na brak informacji jak konkretnie chiński rząd zamierza w tym obszarze podjąć oraz jaka będzie ich skuteczność.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz