/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY OPAŁOWE

Pellet narzędziem do walki ze smogiem?

Autor:
Źródło: Maximer
Data: 2020-02-06


Władze samorządowe polskich miast coraz częściej we własnym zakresie wprowadzają przepisy antysmogowe. Przez kilka ostatnich lat trwała wymiana palenisk węglowych, w wyniku której zostały one zastąpione ekologicznymi rozwiązaniami. Jednym z miast szykujących się do rewolucji jest Wrocław, gdzie od 1. lipca 2024r. nie będzie można używać pieców bezklasowych oraz klas 1. i 2., a od lipca 2028r. wejdzie w życie całkowity zakaz palenia węglem kamiennym oraz używania pieców klas 3.–5. Podobne uchwały planują wprowadzić m.in. Tarnów, Rabka-Zdrój, Sopot czy Sosnowiec.

Pellet narzędziem do walki ze smogiem?Pellet narzędziem do walki ze smogiem?Fot. D.Jabłoński

Co czeka nas w najbliższych latach?

Powstał już projekt ustawy „O czystym powietrzu”, który przewiduje przeznaczenie 0,5% PKB, tj. ok 10 mld zł rocznie ze środków publicznych na:

  • dotacje do źródeł ciepła (wymiana kotłów, podłączenia do sieci, OZE) i do termomodernizacji,
  • pomoc socjalną ubogim i ulgi podatkowe dla zamożniejszych na udział własny w ocieplaniu domów i montażu ekologicznego ogrzewania oraz na wyższe rachunki za ekologiczne ciepło.

Ustawa ma być uzupełnieniem rządowego programu „Czyste Powietrze” z 2018 roku i rozwiązaniem systemowym, które zapewni finansowanie ze środków publicznych oraz kontrolę społeczną.

Pellet narzędziem do walki ze smogiem?

Rozwiązaniem w walce ze smogiem, przynoszącym wiele korzyści użytkownikom, może być pellet. To ekologiczne paliwo produkowane z biomasy w formie granulatu. Wytwarza się je z trocin drewnianych, słomy czy roślin energetycznych. Granulat powstaje przez sprasowanie biomasy pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zagęszczenie wartości energetycznych skutkuje wysoką kalorycznością i bardzo małą ilością popiołu powstającego w skutek spalania. Jego dodatkową zaletą jako uniwersalnego paliwa jest jego ekologiczność, wynikająca z faktu użycia do produkcji surowców odnawialnych. Emitowana podczas spalania ilość dwutlenku węgla jest równa lub mniejsza od ilości przetworzonego gazu podczas wzrostu rośliny. Popiół, będący jedynym odpadem, stanowi znakomity nawóz naturalny dzięki wysokiej zawartości minerałów.

-Najważniejszą zaletą paliw z biomasy jest to, że są przyjazne środowisku. W czasach coraz większej świadomości ekologicznej, fakt ten staje się istotnym argumentem przy wyborze technologii ogrzewania budynków prywatnych. Również elektrownie i elektrociepłownie sukcesywnie zwiększają udział paliw z biomasy jako surowca w swojej produkcji - mówi Marcin Przybysz z Maximer Sp. z o.o., producenta pelletu.

Z tego rozwiązania wiele lat temu zaczęły korzystać takie kraje jak Austria, Szwecja czy Dania. Ponadto, wiele krajów Europy Zachodniej stosuje preferencyjne stawki VAT na pellet, co zachęca do zakupu tego paliwa.

Liderzy w produkcji biomasy

Jak wynika z raportu EPC2019, opublikowanego przez European Pellet Council, najwięksi europejscy producenci, tacy jak Belgia, Finlandia, Węgry i Polska, w latach 2017-2018 odnotowali wzrost produkcji pelletu o 18%. Chociaż Europa pozostała niekwestionowanym światowym liderem w produkcji granulatu, popyt na niego i tak rósł szybciej niż sama produkcja.

Co więcej, region Europy odnotował ponad 10% wzrost, osiągając 20,3 mln ton produkcji pelletu drzewnego tylko w 2018r. Jednak stosunkowo wysokie temperatury latem i jesienią oraz łagodna zima w latach 2018-2019 w północno-wschodniej Europie wpłynęły negatywnie na branżę w tym regionie - w szczególności w Estonii i na Łotwie. W przeciwieństwie do trudności jakie odnotowali producenci w tych dwóch krajach, inni państwa osiągnęły wyraźne wzrosty: Niemcy (+7,3%), Szwecja (+9,3%), Rosja (+19,1%), Litwa (+7,3%), Francja (+11,1%). Również Polska nie pozostaje w tyle, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakładów produkcyjnych, certyfikowanych w systemach ENplus/DINplus, których od grudnia 2017r. do stycznia 2019r. przybyło aż dziesięć, co wpłynęło na wzrost ogólnej produkcji krajowej.

Sytuacja w Polsce a OZE

Do 2020r. Polska zobowiązała się do osiągnięcia 15% udziału OZE w krajowym miksie energetycznym. Każdy z krajów UE musi wypełnić swój indywidualny cel, a średnia unijna ma wynieść na koniec tej dekady 20%. Jeżeli nie wyprodukujemy tej energii, będziemy musieli dokupić brakujący odsetek za granicą. Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej, na chwilę obecną szanse na inwestycje w nowoczesne zielone technologie, które zdecydują o konkurencyjności na rynku europejskim, są nikłe. Co gorsza, w perspektywie finansowej od 2020r. do 2030r., środki z funduszy Unii Europejskiej otrzymywać będą tylko te kraje, które przekraczają wyznaczane cele. Oznacza to, że Polska może mieć wysokie ograniczenia finansowe nie tylko dla rolnictwa, ale również krajowej energetyki.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

trochę niezrozumiała polityka. Skoro do 2028 będzie zakaz użytkowania ...

kotłów 3-5 klasy to w czym spalać pellet? No chyba, że chodzi o uzyskanie ciepła przy przenoszeniu worków z kąta w kąt.

niepokorny [244]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-07 19:58:52

Zgłoś nadużycie

aaa [1]

zapomniałem dodać, że pellet będzie kolejną ofiarą, zaraz po drewnie kominkowym, w walce ze smogiem. Wszędzie gaz, prąd, panele....

niepokorny [244]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-07 20:03:45

Zgłoś nadużycie

pellet kolejną ofiarą po drewnie opałowym

Na roku (lub od 1 kwietnia ) wchodzi 20% akcyza na pellet z Ukrainy ,kolejna dobra zmiana i kierowanie się ku ekologii naszego rządu, a to jak wszyscy zdajemy sobie sprawę skutkować to podwyżką cen pelletu ,a i tak mimo importu brakuje go w sezonie na rynku

jesion [97]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-07 21:17:19

Zgłoś nadużycie

czy ja wiem? brakuje?, chyba nie. Od jakiegoś czasu robimy pellet z własnych ...

trocin po produkcji drewna kominkowego. 50% na własne potrzeby, 50% sprzedaż i tak trzeba szukać klienta. Parę lat jeszcze jakoś się będzie sprzedawać póki nowe kotły się nie rozlecą, później będzie kicha.

niepokorny [244]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-07 21:34:34

Zgłoś nadużycie

DREWNO JEST OZE, LEPSZYM OD PELLETU !!! [3]

Jacy idioci utrzymują, że drewno spalane w piecach tworzy smog. Do powstawania smogu przyczynia się spalanie drewna MOKREGO, niesezonowanego. Jeżeli mamy zastąpić drewno peletem to:
- musimy drewno rozdrobnić - zużywamy prąd ( a w naszych warunkach jest on wytwarzany głównie w elektrowniach węglowych !);
- drewno rozdrobnione prasujemy - zużywamy prąd (i to nie mało);
- aby pelet się nie rozsypywał dodajemy "klej" w postaci oleju lub trocin iglastych (żywica, która "smoli").
Moim zdaniem należy propagować spalanie drewna, dbając jednocześnie o uświadamianie użytkowników piecy na drewno, jakim drewnem należy palić (suchym). Można nawet przeprowadzać kontrole wilgotności spalanego drewna - rozwiązanie stosowane w kilku landach Niemiec. Przyjęcie założenia, że pelet jest bardziej ekologiczny od drewna to kompletne nieporozumienie, by nie pisać, że wręcz głupota.

BarMi [6]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-07 23:01:37

Zgłoś nadużycie

Drewno lepsze od pelletu

Absolutnie niepotrzebni w Pana wypowiedzi są "idioci". W komentowanym artykule nie ma tezy, że pellet jest lepszy od drewna opałowego.

Dominik Jabłoński [453]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-08 17:27:48

Zgłoś nadużycie

pellet

Rzeczywiście niepotrzebnie mnie "poniosło" - przepraszam. Wyjaśnię tylko, że to stwierdzenie odnosiło się nie tego konkretnego artykułu, lecz do rozpowszechniającej się w ostatnich latach właśnie takiej tezy - że pellet jest lepszy od drewna. W często przytaczanym przykładzie Krakowa - zakazano palenia drewnem , a nic mi nie wiadomo by zakazano palenia pelletem. Niedawno na Onecie ukazał się artykuł, w którym autor rozwodził się nad powszechnym widokiem stosów drewna ułożonych przy domach - według niego źródła przyszłego smogu. Osobnym tematem jest spalanie węgla, który także może być spalany w sposób nie powodujący smogu ! Potrzebne są do tego odpowiednie piece (są takie, które spełniają najostrzejsze normy emisji spalin, i to przy okazji o prostej konstrukcji i niedrogie) i właściwy sposób jego spalania. Ale po co mamy kogokolwiek uczyć, uświadamiać, skoro łatwiej jest zakazać spalania węgla i drewna, bo lepszy jest rosyjski lub norweski gaz. I cieszmy się, że osiągnęliśmy sukces, bo poprawiło się powietrze w Krakowie ( wkrótce takie same zakazy wejdą we Wrocławiu). Rosjanie i Norwegowie też się cieszą...

BarMi [6]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-08 21:48:28

Zgłoś nadużycie

Zakaz palenia pelletem

Z tego co się orientuję, w Krakowie zakaz palenia dotyczy również pelletu. Przygotowujemy materiał na ten temat.

Dominik Jabłoński [453]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-09 23:23:41

Zgłoś nadużycie

tak. W Krakowie jest zakaz spalania pelletu.
[1]

niepokorny [244]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-10 19:19:45

Zgłoś nadużycie

zakaz palenia pelettem w krakowie

Czyli lepiej palić jest olejem opałowymi i gazem wyemitować do atmosfery siarkę zdegradować zabytki kwasnym deszczem i cieszyc się ,że nie spalamy drewna, brykietu i pelletu i emitujemy tylko dwutlenek węgla .Ze skrajności w skrajność

jesion [97]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-10 19:47:56

Zgłoś nadużycie

Czy tu panuje cenzura?

Gdzie podziewają się wpisy krytykujące politykę rządu?

Zbulwersowany [10]Odpowiedz na ten komentarz2020-02-10 22:21:38

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA