/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PODŁOGI DREWNIANE

Europejski rynek parkietów w minionym roku pozostał stabilny

FEP

Autor: oprac. red
Źródło: FEP
Data: 2020-02-03


Na podstawie wstępnych danych Europejska Federacja Przemysłu Parkietowego (FEP) szacuje, że popyt na europejskim rynku parkietów w roku 2019 był stabilny i taki utrzyma się również w roku bieżącym.

Europejski rynek parkietów w minionym roku pozostał stabilnyEuropejski rynek parkietów w minionym roku pozostał stabilnyFot. D.Jabłoński

Na podstawie informacji uzyskanych od firm członkowskich i stowarzyszeń krajowych FEP ocenia, że po tym jak w 2018r. zanotowano umiarkowany spadek sprzedaży drewnianych podłóg, w 2019r. nastąpił delikatny wzrost popytu. Przedstawiciele FEP podkreślają, że jest to pierwsza prognoza, która może ulec zmianie. Pełne dane dotyczące minionego roku zostaną przedstawione na dorocznym walnym zgromadzeniu FEP, które odbędzie się w dniach 11–12. czerwca w Hamburgu.

Oczywiście istnieją różnice w sytuacji między poszczególnymi krajami. Stabilizacja rynku odzwierciedla głównie niewielkie ożywienie w Niemczech, czyli na największym europejskim rynku parkietów. Ponadto sprzedaż wzrosła w Austrii, Francji, Polsce i Hiszpanii. Te pozytywne trendy zrównoważyły niestety spadki zaobserwowanymi na rynku włoskim, szwedzkim i szwajcarskim, a także w części klastra nordyckiego (Dania, Finlandia i Norwegia). Jeśli chodzi o konkurencję, to oprócz rosnącej obecności produktów o wyglądzie drewna, zwłaszcza luksusowych płytek winylowych (LVT), główni gracze podkreślają niepewność wywołaną przez wojnę handlową między USA i Chinami, która wpływa na wszystkie światowe rynki.

Z kolei za dużą szansę przemysłu parkietowego FEP postrzega opublikowany przez Komisję Europejską 11. grudnia 2019r. tzw. "Europejski Zielony Ład" i przyjęty przez Parlament Europejski 15. stycznia 2020r. Dokument ten określa unijne cele w zakresie poprawę dobrostanu obywateli poprzez przekształcenie Europy w kontynent neutralny dla klimatu oraz ochronę środowiska naturalnego .

Jednym z obszarów działań Zielonego Ładu jest "Budowa i renowacja", w którym założono intensywne nakłady m.in. na obniżenie energochłonności budynków publicznych i prywatnych przy minimalizacji generowanego tzw. "śladu węglowego". FEP zauważa, że europejski przemysł parkietów oferuje zrównoważony produkt, który wpisuje się w gospodarkę obiektu zamkniętego, który oszczędza zużycie paliw kopalnych i zastępuje energochłonne alternatywy produktowe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA