/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Danwood kupiony przez koreańską firmę budowlaną

Autor: oprac.red
Źródło: Enterprise Investors
Data: 2020-01-20


Fundusz Enterprise Investors poinformował o sprzedaży Danwood SA - spółki specjalizującej się w produkcji domów prefabrykowanych o konstrukcji drewnianej. Nabywcą jest południowokoreańska firma działająca w branży budowlanej GS Engineering & Construction.

Danwood kupiony przez koreańską firmę budowlanąDanwood kupiony przez koreańską firmę budowlanąFot. Danwood

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na mocy której sprzeda Danwood SA, producenta prefabrykowanych domów w standardzie pod klucz, które trafiają głównie na rynki w Niemczech i w Polsce. Kupujący to GS Engineering & Construction - jest jedną z największych firm budowlanych w Korei Południowej. Transakcja wymaga jeszcze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wartość transakcji wyniesie 140 mln euro, co oznacza, że inwestycja w Danwood wygenerowała dla funduszu wpływy brutto w wysokości 238 mln euro, tym samym fundusz w ciągu siedmiu lat uzyskał 9-krotny zwrot z zainwestowanego kapitału. W 2018r. Danwood o mało co nie trafił na warszawską GPW. Właściciele spółki wycenili jej wartość na 600 mln zł. Debiut nie doszedł do skutku ze względu na zbyt niską cenę za akcje oferowaną przez inwestorów instytucjonalnych.

Danwood z siedzibą w Białymstoku oraz dwoma zakładami produkcyjnymi w Bielsku Podlaskim projektuje i buduje gotowe do zamieszkania domy dla klientów indywidualnych. W grudniu 2013r. Enterprise Investors odkupiło spółkę od Budimex SA. W 2013r. Danwood dostarczył swoim klientom 685 domów, generując przychody w wysokości 410 mln PLN. Do końca 2019r. moce produkcyjne spółki osiągnęły poziom 2.000 domów, a przychody przekroczyły 1,16 mld PLN.

W latach 2014-2019 Danwood zainwestował ponad 110 mln PLN w zwiększenie mocy produkcyjnych. W tym samym okresie liczba pracowników wzrosła ponad dwukrotnie i na koniec 2019r. wyniosła przeszło 2.000 osób. Spółka działa w pięciu europejskich krajach, w tym w Niemczech, gdzie od czterech lat jest niekwestionowanych liderem w swoim segmencie rynku. Dzięki szerokiej palecie produktów i korzystnym cenowo rozwiązaniom firma gwarantuje kompleksową obsługę osobom, które chcą kupić dom pod klucz w średnim segmencie cenowym. Oferta spółki odpowiada zatem na potrzeby klientów w najbardziej atrakcyjnej części rynku zarówno pod względem wielkości, jak i dynamiki wzrostu. Zdaniem zarządzających EI, nowoczesne zakłady produkcyjne, własne ekipy budowlane, doświadczony zespół inżynierów i architektów sprawiają, że Danwood będzie się dalej dynamicznie rozwijał dzięki korzystnym trendom na rynkach.

-Praca z Jarosławem Jurakiem, prezesem Danwood i jego zespołem z była dla nas prawdziwą przyjemnością - powiedział Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za tę inwestycję. -Wspólnie zbudowaliśmy firmę, która nie tylko rozwijała się szybciej niż rynek, ale również potroiła moce produkcyjne, opracowała wyjątkowo skuteczne podejście do sprzedaży oraz osiągnęła doskonałość operacyjną, która będzie napędzać wzrost w nadchodzących latach - dodał.

-Jesteśmy przekonani, że dzięki nowym właścicielom Danwood będzie dalej umacniał swoją pozycję w Europie. Dodatkowo otrzymaliśmy szansę podbicia nowych rynków poza UE i zostania światowym liderem w produkcji energooszczędnych domów prefabrykowanych - powiedział Jarosław Jurak komentując transakcję.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda euro. Fundusze te zainwestowały blisko 2 miliardy euro w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 132 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 3,9 miliarda euro.

GS Engineering & Construction (GS E&C) jest jedną z największych firm budowlanych w Korei Południowej. Spółka jest notowana na Koreańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (006360.KS). GS E&C jest liderem na polu projektowania i budownictwa mieszkaniowego oraz energetyki i infrastruktury. Spółka posiada 24 zagraniczne filie i oddziały. Danwood południowokoreańskiej firmie działającej w branży budowlanej GS Engineering & Construction.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

z tymi podatkami w Polsce to tak średnio...

Prawda jest z tym, że to firma Polska, sprzedana kapitałowi zagranicznemu, i że budują w Polsce, ale tylko małą cześć produkcji sprzedają w naszym kraju. Mieszkam obok siedziby Danwood'u i np. wszystkie busy, którymi jeżdzą ekipy monterskie mają rejestracje niemieckie, sprzedaż na granicę wiąże się z WNT, firma "Matka" jest notowana na giełdzie w Seulu. Widać sporą optymalizację danin podatkowych.
Teraz kupili w Białymstoku działki obok swojego centrum-szkoleniowego za prawie 13,5 mln zl

Paweł [92]Odpowiedz na ten komentarz2021-05-02 21:41:14

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA