/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Grupa Stelmet: Przychody w górę, wyniki w dół pod wpływem zdarzeń jednorazowych

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2020-01-16


Grupa Stelmet podała wstępne wyniki finansowe za rok obrotowy 2018/2019. Przychody firmy wzrosły w stosunku do roku poprzedniego, jednak spółka zanotuje stratę ze względu na odpisy utworzone ze względu na spadek wartości aktywów.

Grupa Stelmet: Przychody w górę, wyniki w dół pod wpływem zdarzeń jednorazowychGrupa Stelmet: Przychody w górę, wyniki w dół pod wpływem zdarzeń jednorazowychFot. Stelmet

Sprzedaż grupy kapitałowej sięgnęła 602 mln zł i była wyższa o blisko 9% niż rok wcześniej. Skonsolidowana EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację, wyniosła 68,9 mln zł wobec 68,6 mlnzł przed rokiem. Znaczący negatywny wpływ na EBITDA miały zdarzenia o charakterze jednorazowym, których saldo obciążyło skonsolidowany wynik operacyjny o kwotę około 10 mln zł.

Ponadto, po przeprowadzeniu zapowiedzianych wcześniej testów na utratę wartości aktywów trwałych, Stelmet dokonał odpisów aktualizujących, które obciążyły jednostkowy wynik netto o kwotę 19,5 mln zł, a wynik skonsolidowany o kwotę 11,4 mln zł. W rezultacie rok obrotowy 2018/2019 Grupa Stelmet zakończyła stratą netto wynoszącą 3,4 mln zł wobec 9,6 mln zł zysku netto w roku obrotowym 2017/2018.

Testy na utratę wartości aktywów rozpoczęte w grudniu 2019r. wykazały m.in. obniżenie wartości udziałów spółki zależnej UK Investment ze 110,2 mln zł do 90,6 mln zł. W związku z tym zarząd Stelmetu zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizacyjnego w kwocie 19,5 mln zł, która obniży jednostkowy wynik netto Spółki.

W przypadku weryfikacji wartości firmy (goodwill) powstałej w wyniku nabycia Grange Fencing Ltd. przeprowadzona analiza wykazała, że prezentowana w skonsolidowanym bilansie Grupy wartość tego składnika aktywów powinna zostać obniżona z 11,4 mln zł do 0,2 mln zł. W tym przypadku, zarząd Stelmetu zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego w pełnej wysokości, tj. 11,4
mln zł. Kwota ta pomniejszy skonsolidowany wynik netto Grupy.

Przed tygodniem zarząd Stelmetu poinformował również o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość nieruchomości inwestycyjnych zlokalizowanych w Kowarach w kwocie około 8,5 mln
zł. Obciąży on zarówno wynik operacyjny, jak i wynik netto Grupy Stelmet za rok obrotowy 2018/2019.

-Wszystkie odpisy aktualizujące wartość aktywów, których dokonaliśmy w związku z pracami nad sprawozdaniami rocznymi, mają wyłącznie charakter księgowy i nie mają wpływu na bieżącą sytuację związaną z płynnością spółki oraz grupy. Ponadto, dokonane w dniu dzisiejszym odpisy nie mają również wpływu na raportowany przez nas zysk EBITDA, a jest to kluczowy parametr mierzący efektywność działalności Grupy Stelmet. Łączny ujemny wpływ pozostałych zdarzeń o charakterze jednorazowym na wynik EBITDA wyniósł około 10 mln zł. Ostatecznie, wg wstępnych szacunków, raportowana EBITDA za rok obrotowy 2018/2019 wyniosła 68,9 mln zł wobec 68,6 mln zł przed rokiem – wskazał Piotr Leszkowicz, członek zarządu i dyrektor finansowy Stelmet S.A.

Zaprezentowane przez Grupę Stelmet wyniki testów na utratę wartości oraz wstępne wyniki finansowe za rok obrotowy 2018/2019 mają charakter szacunkowy. Ostateczne wartości zostaną przedstawione w raporcie rocznym, którego publikacja zaplanowana jest na 23 stycznia br.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Ale kombinacje

Jak takie giganty kombinują to jest źle.

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2020-01-17 08:25:05

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz