/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOM i OGRÓD

Drewno w domu – sposoby renowacji

Autor:
Źródło: Sadolin
Data: 2020-01-15


Renowacja drewna w domu jest prosta! Sprawdź, jakie są najpopularniejsze sposoby renowacji drewna i jakie produkty należy zastosować. Oto kilka uniwersalnych zasad i przydatnych podpowiedzi.

Drewno w domu – sposoby renowacjiDrewno w domu – sposoby renowacjiFot. Sadolin

Drewno to wdzięczny materiał, który z wiekiem nabiera szlachetności. Nie czekaj jednak, aż się zestarzeje, tylko skutecznie przeciwdziałaj niszczącym procesom, wybierając dobre produkty do renowacji oraz wdrażając sprawdzone metody.

Pierwszy etap renowacji drewna w domu

Niezależnie od tego, jaki przedmiot, mebel, element czy powierzchnię z drewna poddajesz renowacji, masz do wyboru jedną z kilku opcji: całkowite usunięcie poprzednich powłok malarskich lub lakierniczych, zeszlifowanie tylko niektórych, zniszczonych fragmentów powłoki bądź malowanie danej powierzchni bez usuwania.

*Kiedy należy usunąć poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze?

  1. Gdy są w kiepskim stanie, łuszczą się i odstają. Jeżeli ich nie zeszlifujesz, warstwa nowego wyrobu odspoi się od podłoża wraz z poprzednią;
  2. Jeżeli zależy Ci na innym efekcie dekoracyjnym niż poprzednio. Jeżeli drewno jest pomalowane kryjącym wyrobem, np. farbą, a planujesz pokryć ją lakierem lub lakierobejcą, czyli odsłonić rysunek słojów, zeszlifowanie poprzednich powłok to konieczność;
  3. Jeżeli malujesz wyrobem innego producenta. Obie powłoki, stara i nowa, mogą nie być ze sobą kompatybilne, w związku z czym efekt wymalowania może nie być satysfakcjonujący. Upewnij się, wykonując wymalowanie próbne, czyli test koloru na niewielkim i schowanym przed wzrokiem fragmencie powierzchni. Jeśli powstaną jakiekolwiek niepożądane efekty, oznacza to, że nie obejdzie się bez usuwania powłok.
  4. Jeśli odnawiasz podłogę. Całkowite usunięte starych powłok lakierniczych z drewnianego parkietu to bardzo istotny etap jego renowacji. Pozbywamy się ich poprzez cyklinowanie – cykliniarka pozwala na usunięcie lakieru wraz z cieniutką warstwą drewna (zazwyczaj maks. do 0,5 mm). Dzięki temu zabiegowi nowy produkt nakładany na surową powierzchnię jest w stanie osiągnąć swoje najwyższe, deklarowane przez producenta parametry wytrzymałościowe.

Drewno w domu – sposoby renowacjiDrewno w domu – sposoby renowacjiFot. Sadolin

*Kiedy nie trzeba usuwać starych powłok?

Jeśli nie planujesz zmieniać efektu dekoracyjnego lub chcesz malować tym samym wyrobem co poprzednio, nie musisz usuwać starych powłok. Wystarczy, że zmatowisz powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, dokładnie ją odpylisz i umyjesz. Miej jednak na uwadze, że malowanie bez uprzedniego zeszlifowania poprzednich warstw oznacza dodanie kolejnej warstwy produktu, wskutek czego na pewno lekko przyciemnisz drewno lub uzyskasz intensywniejszy kolor.

Jakie produkty do renowacji drewna w domu wybrać?

Wyroby do drewna należy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim oczekiwany efekt dekoracyjny oraz czynniki, które oddziałują na powierzchnię (w tym warunki panujące w pomieszczeniu).

*Efekt

Oto jaki efekt można osiągnąć za pomocą najpopularniejszych produktów do renowacji drewna:

  • lakiery – to wyroby tworzące transparentne, przezroczyste powłoki, występujące co najwyżej w matowym lub połyskliwym wykończeniu. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w konserwacji i renowacji parkietu oraz mebli czy boazerii;
  • lakierobejce – tworzą półtransparentne powłoki. Barwią powierzchnię drewna na dany kolor (na naturalny odcień drewna lub nadają drewnu inną, oryginalną tonację, jak miętowa czy różowa), ale jednocześnie podkreślają rysunek słojów;
  • farby – to wyroby o największym kryciu, tworzące przeważnie w pełni kryjące powłoki;
  • oleje – w odróżnieniu od wyżej wymienionych produktów oleje nie tworzą powłok, a zamiast tego wnikają w strukturę drewna i ją wzmacniają. Mimo to dzięki odpowiednio dobranemu odcieniowi można zmieniać kolor drewna, np. go przyciemnić.

*Zastosowanie

Wybierając produkt do renowacji drewna w domu, sprawdź, do jakiego rodzaju powierzchni się nadaje oraz na oddziaływanie jakich czynników jest odporny. Weźmy przykład drewnianej podłogi. Błoto wnoszone na podeszwach butów, drobinki piasku mogące doprowadzić do powstania rys, zabrudzenia, wilgoć – spektrum zagrożeń jest tu naprawdę spore. Do renowacji parkietu należy wybrać produkt wyróżniający się przede wszystkim wysoką odpornością mechaniczną. Dobrze sprawdzi się tu Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Co ciekawe, można go stosować nie tylko we wnętrzach domów, ale także w salach gimnastycznych czy tanecznych.

To, jak aplikować produkt, ile warstw nałożyć, w jakim odstępie oraz za pomocą jakich narzędzi, to już kwestia bardzo indywidualna, zależna od wymagań danego wyrobu. Dlatego przed przystąpieniem do pracy zawsze dokładnie czytaj etykietę na opakowaniu lakieru, lakierobejcy lub farby, a w razie wątpliwości zajrzyj do karty technicznej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz