/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
EDUKACJA

Nie żyje Adam Słodowy - twórca programu "Zrób to sam"

Autor: oprac. red
Źródło:
Data: 2019-12-11


W wieku 96 lat zmarł Adam Słodowy - jeden z największych popularyzatorów majsterkowania. Na jego programach telewizyjnych i książkach wychowały się całe pokolenia polskich majsterkowiczów dorastające w drugiej połowie XX wieku.

Nie żyje Adam Słodowy - twórca programu "Zrób to sam"Nie żyje Adam Słodowy - twórca programu "Zrób to sam"Fot. TVP

Adam Słodowy urodził się 3. grudnia 1923 w Czarnkowie. W czasie niemieckiej okupacji, w latach 1939-1944, pracował w fabryce. W 1944r. zgłosił się na ochotnika do polskiej armii, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, gdzie uzyskał stopień majora.

Po odejściu z wojska, w 1959r. rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej. Początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych, jednak szybko zaczął prowadzić własny program dla dzieci i młodzieży "Zrób to sam", w którym pokazywał jak z łatwo dostępnych materiałów, własnoręcznie wykonać proste zabawki i przedmioty użytkowe. Program początkowo był częścią czwartkowego "Ekran z bratkiem", a następnie niedzielnego "Teleranka". Przez 24 lata, od 1959r. do 1983r. powstało 505 odcinków "Zrób to sam".

W latach 1961–1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983r. przeszedł na emeryturę. W 1974r. został Kawalerem Orderu Uśmiechu, a w 1983r. laureatem nagrody literackiej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych.

Adam Słodowy był również autorem scenariuszy do animowanych seriali dla dzieci: "Pomysłowy Dobromir","Pomysłowy wnuczek" oraz "Śrubokręt i spółka". Jest również autorem wielu książek poświęconych majsterkowaniu oraz poradników samochodowych. Łączny nakład książki "Lubię majsterkować" sięgnął ponad 560 tys. egzemplarzy. Wydał też zbiór opowiadań "Diabły drzemią na ścianach".

Przez wiele lat Adam Słodowy był twarzą reklamową sieci sklepów Castorama Polska, która w 2011r. na swoim kanale YouTube w ramach akcji "Powrót do przeszłości" przywróciła do życia program "Zrób to sam" - można zobaczyć 28 odcinków serii.

Adam Słodowy zmarł 10. grudnia 2019 roku, w wieku 96 lat.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA