/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Rosja największym eksporterem drewna iglastego

Autor: oprac. dja
Źródło: WRQ
Data: 2019-12-11


Według prognoz w 2019r. Rosja będzie największym eksporterem drewna iglastego na świecie. Od lat niekwestionowanym liderem w tym segmencie rynku była Kanada.

Rosja największym eksporterem drewna iglastegoRosja największym eksporterem drewna iglastegoFot. D.Jabłoński

Jak informuje Wood Resource Quarterly, według danych za trzy kwartały 2019r., pozycję lidera w światowym eksporcie drewna iglastego objęła Rosja, która wyprzedziła Kanadę.

Według prognoz Rosja wyeksportuje w tym roku 32 mln m3 drewna iglastego, co stanowi 23% globalnego handlu w tym segmencie.

Na sytuację wpływ ma zarówno intensywny rozwój rosyjskiego przemysłu drzewnego, jak sytuacja na światowych rynkach niesprzyjająca kanadyjskim tartakom.

Od ponad 10 lat w Rosji realizowana jest strategia rozwoju przemysłu drzewnego. W jej ramach, z jednej strony wprowadzone zostały zakazy i cła eksportowe na nieprzerobiony surowiec drzewny, z drugiej stworzono system wsparcia dla realizacji inwestycji związanych z przetwórstwem drewna. Dzięki takiej polityce, systematycznie wzrastają zdolności produkcyjne rosyjskiego przemysłu drzewnego.

W kontekście sytuacji na globalnym rynku tarcicy, szczególnie istotny jest spadek produkcji tarcicy iglastej w USA i Kanadzie związany z niską aktywnością na amerykańskim rynku mieszkaniowym i niewielkim popytem na drewno z Ameryki Północnej na rynkach zagranicznych.

W przypadku dotychczasowego lidera eksportu tarcicy iglastej - Kanady, dochodzi wciąż nierozwiązany konflikt dotyczący eksportu drewna do USA. W 2017r. rząd Donalda Trumpa nałożył na kanadyjską tarcicę gatunków iglastych cło w wysokości 24%, w związku z czym, sprzedaż na ten ważny dla Kanadyjczyków rynek gwałtownie zmalała.

Kanadyjska tarcica iglasta z trudem znajduje nabywców również w Europie. Na Starym Kontynencie mamy w tym ostatnich latach do czynienia z bardzo dużą podaż kłód determinowaną przez klęskę wiatrołomów i gradacje kornika. W połączeniu z malejącym popytem ze strony nabywców tarcicy, spowodowało to na europejskich rynkach znaczący spadek cen - zarówno surowca, jak i tarcicy.

Według danych uzyskanych po pierwszym półroczu 2019r., średnie ceny drewna tartacznego w Austrii i Niemczech spadły w ciągu ostatnich dwóch lat o prawie 20%. Jest to korzystne dla przemysłu tartacznego w tych dwóch krajach, jednak należy pamiętać, że to właśnie w tych krajach zanotowano jedne z najwyższych kosztów surowca drzewnego na świecie w ciągu ostatnich 25 lat.

Sytuację na światowych rynkach wykorzystują Chiny, największy importer drewna na świecie. Ceny zakupu drewna iglastego trafiającego do Państwa Środka w trzecim kwartale 2019r. osiągnęły najniższy poziom od 2016r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz