DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Berlin stawia na budownictwo drewniane

Autor: oprac. red
Źródło: Berlin
Data: 2019-12-06


Przez kilkadziesiąt lat stal, szkło i beton były uosobieniem nowoczesnej architektury. Jednak od jakiegoś czasu drewno odrabia zaległości i jako najstarszy i jednocześnie innowacyjny materiał budowlany, coraz bardziej podbija najnowsze architektoniczne plany. Wpływ na rosnącą popularność drewna mają programy publicznego wsparcia dla tego typu budownictwa, którego przykładami są działania władz Badenii-Wirtembergii i Berlina.

Nagroda w kategorii nowy budynek: Gemeinschaftswohnen im Wedding: Architekci: Schäferwenningerprojekt GmbHNagroda w kategorii nowy budynek: Gemeinschaftswohnen im Wedding: Architekci: Schäferwenningerprojekt GmbHFot. Markus Löffelhardt

Efektywność energetyczna i ochrona klimatu, zrównoważony rozwój i uniwersalność zastosowań sprawiają, że architekci coraz częściej uznają drewno za doskonały surowiec. Odsetek konstrukcji realizowanych z czystego drewna lub mieszanych wciąż rośnie, skłaniając jeszcze mocniej do zainteresowania i wykorzystania budownictwa drewnianego również w budownictwie komunalnym i użyteczności publicznej.

Według badań Uniwersytetu Ruhry w Bochum dzięki wykorzystanie drewna w budownictwie można obniżyć emisję gazów cieplarnianych o 35% w przypadku domów jednorodzinnych i 9-48% (w zależności od zastosowanej konstrukcji) w przypadku budynków wielorodzinnych w porównaniu z konstrukcjami konwencjonalnymi. Budownictwo drewniane całkowicie zmienia również podejście do powtórnego użycia i recyclingu materiałów budowlanych.

Senat landu Berlin konsekwentnie dąży do tego, aby do 2050r. Berlin stał się miastem neutralnym dla klimatu. Aby osiągnąć ten ambitny cel, berliński program w zakresie energii i ochrony klimatu zajmuje się również ochroną zasobów w sektorze budowlanym, w szczególności zrównoważoną konstrukcją i renowacją budynków.

-Kraj związkowy Berlin chce budować jeszcze więcej przy pomocy drewna we własnych projektach budowlanych. Berlin chce oddać sprawiedliwość funkcji wzorcowej i zmotywować jak najwięcej firm do jej naśladowania. Więcej konstrukcji drewnianych jest ważnym elementem ochrony klimatu - powiedziała Regine Günther, Senatora ds. Środowiska, Transportu i Ochrony Klimatu.

Przykładem zaangażowania w promocję i rozwój budownictwa opartego na drewnie są wdrożone w 2018r. strategie niemieckich krajów związkowych, które otwarcie mówią, że budownictwo drewniane jest właściwym kierunkiem: Holzbau-Offensive (Ofensywa budownictwa drewnianego) w Badenii-Wirtembergii oraz Nachhaltigkeit auf den Bau: Berlin baut mit Holz (Zrównoważony rozwój w budownictwie: Berlin buduje z drewna) w kraju związkowym Berlin.

Nagroda w kategorii nowy budynek: Sekundarschule Mahlsdorf: Architekci: Nicole Kerstin Berganski Andreas Krawcyk ArchitektenNagroda w kategorii nowy budynek: Sekundarschule Mahlsdorf: Architekci: Nicole Kerstin Berganski Andreas Krawcyk ArchitektenFot. Thomas Mayer

W zaledwie kilkanaście miesięcy miasto Berlin wdrożyło szereg działań mających przyczynić się do rozwoju i promocji budownictwa z drewna, czy nawet wsparcia finansowego w realizacji projektów opartych na wykorzystaniu drewna zarówno w przypadku inwestycji publicznych, jak i prywatnych. Przykładem może być nowelizacja berlińskiego kodeksu budowlanego z kwietnia 2018r., która poprawiła przepisy budowlane dotyczące konstrukcji drewnianych, zwłaszcza w przypadku wielokondygnacyjnych budynków wykonanych z drewna. Jako jeden ze środków ochrony klimatu ustalonych przez berliński senat w Berlińskim programie ochrony energii i klimatu (BEK), drewno budowlane będzie odtąd wykorzystywane w znacznie większym stopniu niż wcześniej, szczególnie w projektach budownictwa publicznego.

W październiku br. po raz pierwszy przyznane zostały nagrody w konkursie Berliner Holzbaupreis 2019. (Berlińska Nagroda Budownictwa Drewnianego). Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 58 projektów w kategoriach nowe budynki, rozbudowa istniejących budynków oraz koncepcje, które zostały zrealizowane w Berlinie w ciągu ostatnich 15 lat i charakteryzują się wysoką jakością projektowania.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz