/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Holzindustrie Schweighofer zmienia nazwę na HS Timber Group

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Holzindustrie Schweighofer
Data: 2019-12-04


Jeden z największych europejskich producentów tarcicy, austriacka grupa Holzindustrie Schweighofer, zmienia nazwę na HS Timber Group.

Holzindustrie Schweighofer zmienia nazwę na HS Timber GroupHolzindustrie Schweighofer zmienia nazwę na HS Timber GroupFot. Holzindustrie Schweighofer

Grupa Holzindustrie Schweighofer wywodzi się z Austrii, jednak obecnie w tym kraju (w Wiedniu) znajduje się wyłącznie siedziba zarządu firmy. Z początkiem przyszłego roku przedsiębiorstwo zmieni nazwę na HS Timber Group.

Trzy tartaki i  fabryka płyt klejonych z litego drewna zlokalizowane w Rumunii (Sebeș, Rădăuți, Reci, Siret) jak również niemiecki tartak (Kodersdorf) od nowego roku będą działać jako spółka zależna pod nazwą HS Timber Productions. Szósty zakład produkcyjny, rumuńska fabryka płyt stolarskich znajdująca się w Comănești, będzie nosić nazwę HS Baco Panels.

Zgodnie z oświadczeniem zarządu firmy, za nową nazwą kryje się jasna logika: nazwa grupy powinna być łatwa do zrozumienia i wymówienia przez osoby różnych narodowości. „HS Timber Group” spełnia ten wymóg i ma na celu promowanie międzynarodowej działalności firmy - Schweighofer sprzedaje swoje produkty w ponad 70 krajach. "Timber" (Drewno) to surowiec, z którego wytwarzane są produkty grupy, natomiast „HS” odwzorowuje logo oryginalnej nazwy „Holzindustrie Schweighofer” i jest pomostem łączącym starą i nową markę.

Zmiana nazwy nie wpłynie w żaden sposób na strukturę własnościową, niezależność ani strukturę organizacyjną grupy: HS Timber Group, a tym samym jej spółki zależne, HS Timber Productions i HS Baco Panels, pozostaną pod parasolem fundacji prywatnej Evergreen Privatstiftung (wcześniejsza nazwa: Schweighofer Privatstiftung Anm. ).

W ostatnich latach Holzindustrie Schweighofer ma duże problemy wizerunkowe związane z wykorzystaniem do produkcji drewna pochodzącego z nielegalnych pozyskania w Rumunii i Ukrainie. Oficjalnie firma zaprzecza, aby miała wiedzę na temat nielegalnych źródeł pochodzenia surowca. W 2015r. organizacja WWF złożyła skargę na działalność firmy do FSC International. Rok później, po przeprowadzonym śledztwie, zawieszono certyfikat FSC dla Holzindustrie Schweighofer. Mimo podjętych działań naprawczych, Grupa do dzisiaj nie ma prawa posługiwania się logo FSC.

Holzindustrie Schweighofer to austriackie rodzinne przedsiębiorstwo, którego tradycja kontynuowana jest od ok. 400 lat. Na przełomie wieku wydawało się, że firma zniknie z mapy "wielkiego" przemysłu drzewnego Europy. W 1998r., w wyniku fuzji, 6 dużych zakładów na terenie Austrii i Czech, o łącznej zdolności przerobu przekraczającej 3 mln m3 surowca drzewnego, zostało włączone do koncernu Stora Enso. W 2001r. Stora odkupiła od rodziny Schweighofer pozostałe udziały w przedsiębiorstwie. Tymczasem rok później powstała rumuńska spółka Holzindustrie Schweighofer s.r.l., która zbudowała w Sebes tartak o zdolności przerobu 1,1 (obecnie ponad 1,4) mln m3 surowca rocznie. W latach 2002-2015 Schweighofer zainwestował w Rumunii w sumie 778 mln euro. Dziś spółka jest liderem wśród rumuńskich tartaków. Posiada tam pięć zakładów produkcyjnych: trzy tartaki przerabiające w ciągu roku ponad 3,7 mln m3 drewna okrągłego oraz dwie fabryki produkujące łącznie 275 tys. m3 płyt klejonych rocznie). W 2015r. Grupa odkupiła od firmy Klausner zlokalizowany w pobliżu polskiej granicy zakład w Kodersdorf (Niemcy) przecierający ok. 1,2 mln m3 drewna rocznie. Tartak w Kodersdorfie część surowca kupuje w Polsce. Łącznie firma zatrudniające ok. 3200 osób, przeciera ok. 4,9 mln m3 drewna oraz po za tarcicą produkuje blisko 580 tys. m3 wyrobów klejonych z drewna litego i ponad 600 tys. ton peletu i brykietu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA