DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Klausner buduje giganta w okolicach Zgorzelca

Autor: DJ
Źródło: DREWNO.PL
Data: 2004-09-07


Wybudują czy nie ? - to pytanie zadają sobie wszyscy związani z drewnem w południowo zachodniej Polsce - drzewiarze i leśnicy. Pytanie ważne, bo odpowiedź na nie związana jest z przyszłością m.in. polskiego rynku surowca drzewnego. Wszystko wskazuje, że zgodnie z planem tartak o zdolności przerobowej 1 mln m3 surowca drzewnego ruszy jeszcze w tym roku.

Budowa nowego tartaku firmy Klausner Holz Sachsen GmbH (KHS) w miejscowości Kodersdorf blisko polskiej granicy (okolice Zgorzelca) przebiega zgodnie z planem. Do końca sierpnia zostały zakończone główne prace ziemne i związane z układaniem nawierzchni asfaltowej. Aktualnie trwają prace budowlane w zakresie hal i rozpoczyna się krycie dachów. Jednocześnie stawiane są konstrukcje suszarni których dostawcą będzie Mahild Drying Technologies GmbH. Wkrótce rozpocznie się montaż linii produkcyjnych. Linia strugania o zdolności ok. 300.000 m3 gotowego wyrobu rocznie dostarczona będzie przez szwedzką firmę Waco Jonsereds AB należącą do grupy Weinig AG. Urządzenia związane z machanizacją zakładu pochodzić będą od znanego austriackiego producenta firmy Springer Maschinenfabrik AG.

Łączny koszt inwestycji planowany jest na ok. 40 mln euro. Zakład zlokalizowany będzie na terenie obejmującym 23 ha. Planowana zdolność przetarcia tartaku ok. 1 mln m3. Dodatkowo zakład będzie suszyć i strugać tarcicę. Zatrudnienie w zakładzie wynosić będzie 100-150 osób. Planowany start produkcji koniec 2004r.

Wg wstępnych planów tartak zamierza zaopatrywać się w surowiec w trzech państwach - Niemczech, Czechach i Polsce - budując swój rynek zaopatrzeniowy w promieniu ok. 150km.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz