/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Forte wstrzymuje inwestycję w Suwałkach

Fabryki Mebli Forte

Autor: oprac. red
Źródło: Fabryki Mebli Forte
Data: 2019-11-30


Fabryki Mebli Forte SA poinformowały o wstrzymaniu na czas nieokreślony inwestycji związanej z budową nowej fabryki mebli w Suwałkach. Spółka wstrzymała też rozmowy z Grupą Homag dotyczące umowy na wyposażenie fabryki.

Nowa fabryka mebli Forte powstać miała w bezpośrednim sąsiedztwie uruchomionej w ubiegłym roku fabryki płyt wiórowychNowa fabryka mebli Forte powstać miała w bezpośrednim sąsiedztwie uruchomionej w ubiegłym roku fabryki płyt wiórowychFot. FM Forte

Decyzja zarządu spółki związana jest z wysokim poziomem niepewności co do przyszłej sytuacji makroekonomicznej w Europie oraz stale rosnącymi kosztami działalności spółki, w szczególności dotyczącymi wzrostu kosztów energii i kosztów pracy. Spółka wskazuje również, że istotny wpływ na ekonomiczną opłacalność przedsięwzięcia mogą mieć ograniczenia dostępu do siły roboczej.

Piąta fabryka mebli Forte wraz z infrastrukturą logistyczną miała powstać w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki płyt wiórowych, uruchomionej przez grupę w 2018r. kosztem 520 mln zł. Pierwotnie nowa fabryka miała zostać uruchomiona w II połowie 2019r., a pełną zdolność produkcyjną osiągnąć w 2021r., co pozwoliłoby Grupie Forte zrealizować cel strategiczny w postaci 400 mln euro przychodów za 2021r. Kamień węgielny pod jej budowę wmurowano w kwietniu 2018r. jednak plany te pokrzyżowane zostały wysokim poziomem zobowiązań finansowych, w związku z którymi zarząd spółki w połowie ubiegłego roku poinformował o przesunięciu terminów realizacji inwestycji o rok.

Wraz z ogłoszoną 25. listopada br. decyzją o wstrzymaniu budowy nowej fabryki mebli, zarząd spółki przekazał w komunikacie, że nie będzie kontynuował rozmów z Grupą Homag w sprawie zawarcia umowy dotyczącej zaprojektowania, wykonania i dostawy wyposażenia linii produkcyjnych, które miały do niej trafić. Homag miał być odpowiedzialny za całość wyposażenia technologicznego służącego do produkcji, którego wartość szacowano na 60 mln euro. Linia produkcyjna, której wydajność tygodniowa sięgnąć miała 106 tys. paczek zawierających meble do samodzielnego montażu, składać się miała z około 20 komórek (w sumie ok. 80 pojedynczych maszyn). Dostarczone przez Homag inteligentne rozwiązania kontroli produkcji, miały pozwolić fabryce na powiązanie masowej produkcji z jednoczesnym wysokiem zindywidualizowaniem produktów zgodnie z zamówieniami klientów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Koszty pracy

Centralnie kierowany rynek gospodarczy z wiejskiej powoduje nierealne jak na warunki gospodarcze w Polsce koszty pracy i trzeba się spodziewać już w najbliższej przyszłości upadłości zakładów i tych dużych i tych małych. Bo kto jest w stanie zapłacić dzisiaj 4000 zł pracownikowi za pracę ?

gość [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-12-28 09:51:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz