/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

Olbrzymie straty po pożarze w firmie Profim

Autor: oprac.red
Źródło: PSP / Profim
Data: 2019-11-29


Informacja o pożarze hali w fabryce mebli biurowych Profim w Turku, wpłynęła do Państwowej Straży Pożarnej ok. godz. 1.50 w nocy 26. na 27. listopada. Dyżurny Stanowiska Kierowania w pierwszym rzucie zadysponował wszystkie siły i środki JRG Turek, jak również jednostki OSP z terenu powiatu tureckiego, w szczególności ciężkie samochody ratowniczo - gaśnicze.

Olbrzymie straty po pożarze w firmie ProfimOlbrzymie straty po pożarze w firmie ProfimFot. iTurek.net / YouTube

Teren akcji podzielony został na odcinki bojowe, a działania gaśnicze polegały na podawaniu dużych ilości prądów wody do wewnątrz hali, jak również podawaniu wody z wysokości, z wykorzystaniem trzech podnośników SHD. W związku z panującym wewnątrz hali bardzo dużym zadymieniem oraz wysoką temperaturą, na miejsce działań zadysponowano samochód z kontenerem ochrony dróg oddechowych oraz grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego PSP z Ostrowa Wielkopolskiego, celem dokonywania pomiarów stężenia substancji niebezpiecznych. Złożoność działań ratowniczo–gaśniczych wymagała częstej podmiany ratowników. W związku z czym w trakcie działań gaśniczych podjęto decyzję o skierowaniu do działań dodatkowych sił i środków. W tym celu zadysponowano zastępy z sąsiednich powiatów.

Po lokalizacji pożaru i wyeliminowaniu zagrożenia wynikającego z magazynowanie środków chemicznych używanych w procesie technologicznym np. kwas solny oraz 7 butli z acetylenem, przystąpiono do prac rozbiórkowych oraz dogaszania zarzewi ognia. Wszystkie butle z acetylenem po długotrwałym schładzaniu oraz monitorowaniu temperatury kamerą termowizyjną, umieszczono w brezentowym zbiorniku wodnym na 24 godziny.

Akcję, która trwała ponad 16 godzin, ułatwiły wcześniejsze ćwiczenia strażaków w tym obiekcie. Dzięki temu wiedzieli oni, gdzie znajdują się najistotniejsze miejsca w hali.. W działaniach ratowniczo–gaśniczych wzięło udział 49 zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz 217 ratowników PSP i OSP. Co ważne, nikt nie został poszkodowany. Ewakuowano 88 pracowników zakładu oraz 52 mieszkańców okolicznych bloków.

Szczęśliwie podczas pożaru nikt nie odniósł obrażeń, jednak skala zniszczeń jest ogromna - liczona w milionach złotych. Ogień strawił główną halę o wymiarach 197m długości, 100m szerokości i wysokości 7m, w której znajdowało się lakiernia, cynkownia, stanowiska obróbki metalu, stanowiska produkcji mebli biurowych oraz magazyn. Według wstępnych oświadczeń budynek będzie musiał zostać kompletnie rozebrany.

Profim zatrudnia łącznie ok. 1500 osób, w fabryce w Turku pracuje ok. 300 pracowników. Spółka jest największym pracodawcą w mieście i drugim co do wielkości w powiecie tureckim.

"Jesteśmy ogromnie poruszeni tym wydarzeniem, zdajemy sobie sprawę, że to bardzo trudny moment nie tylko dla nas i naszych pracowników, ale także dla całej turkowskiej społeczności, naszych klientów, dostawców i kooperantów. Zapewniamy, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie naszego biznesu. Pozostajemy w ścisłym kontakcie ze strażą pożarną, policją i władzami lokalnymi. Na bieżąco informujemy o sytuacji naszych pracowników, dla których uruchomiliśmy specjalną infolinię oraz pomoc psychologiczną.

Chcielibyśmy także gorąco podziękować za ogromne słowa wsparcia i deklaracje pomocy, które napływają do nas od pracowników, klientów i partnerów biznesowych nie tylko z Polski, ale z całego świata. Równocześnie bardzo dziękujemy wszystkim służbom zaangażowanym w akcję ratowniczą oraz lokalnym władzom. Jesteśmy zdeterminowani i zrobimy wszystko, aby nasza firma jak najszybciej wznowiła normalną działalność zmierzającą do dalszego rozwoju Grupy Flokk." - informuje w wydanym komunikacie zarząd spółki Profim.

Przyczyny powstania pożaru zostaną ustalone w toku prowadzonego śledztwa.

***

Profim to jeden z większych polskich producentów mebli biurowych specjalizujący się w produkcji krzeseł i foteli. Firma powstała w 1991 roku i obecnie wytwarza ok. 120 tys. produktów miesięcznie, które poprzez sieć 1,1 tys. dealerów trafiają do ok. 30 krajów na całym świecie. Od 2018r. Profim jest częścią wywodzącej się z Norwegii Grupy Flokk - lidera europejskiego rynku siedzisk i mebli biurowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA