/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

KPPD: Wzrost kosztów, niższe zyski

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. red
Źródło: Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego
Data: 2019-11-18


Przychody netto ze sprzedaży Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA w pierwszych trzech kwartałach 2019r. wyniosły 229,947 mln zł (2018: 230,419 mln zł). Pomimo utrzymania poziomu przychodów, spółka notuje znacznie niższy poziom zysków niż w roku ubiegłym. Zysk z działalności operacyjnej spadł do 3,538 mln zł wobec 7,996 mln zł rok wcześniej, a zysk netto do 1,919 mln zł (2018: 5,650 mln zł).

KPPD: Wzrost kosztów, niższe zyskiKPPD: Wzrost kosztów, niższe zyskiFot. D.Jabłoński

Jak informuje zarząd spółki, od czerwca br. branża tartaczna odczuwa spadek koniunktury, szczególnie jeśli chodzi o eksport. Sprzedaż eksportowa przedsiębiorstwa w III. kwartale br. w zestawieniu z III. kwartałem roku poprzedniego była niższa o ponad 11%.

Nakładają się na to problemy polskiego przemysłu meblarskiego na rynkach europejskich, który jest istotnym klientem dla branży. Według oceny zarząd przyczynia się do tego sytuacja społeczno-polityczna na tak istotnych rynkach jak Francja i Hiszpania, która uderza w inwestycje mieszkaniowe, co z kolei wpływa na poziom zakup mebli. Problemem jest też amerykańsko-chińska wojna handlowa, która powoduje, że azjatyccy producenci zaczynają wchodzić na rynki europejskie, gdzie konkurują głównie ceną.

Sytuacja w kraju również nie pomaga branży. Polskie firmy odczuwają znaczny wzrost kosztów funkcjonowania. W III. kwartale br. KPPD znacząco odczuło w zestawieniu z III kwartałem roku poprzedniego wzrost:

  • kosztów surowca leśnego, które były wyższe o 1,6 mln zł. Przyczyną tego wzrostu były wyższe ceny surowca iglastego o 4,3% przy wyższym przetarciu o 3,6% (o 3,5 tys.m3);
  • kosztów energii, które były wyższe o 0,6 mln zł (o 0,5 mln zł wyższe niż w II kwartale br.). Przyczyną wyższych kosztów w tym zakresie jest wzrost cen energii o 36%;
  • kosztów dowozu surowca leśnego o 0,5 mln zł, co jest skutkiem wzrostu o 13% jednostkowego kosztu zakupu. Przyczyną wzrostu tych kosztów jest pogorszenie geografii zakupu surowca i związany z tym wzrost odległości dowozu;
  • niekorzystne kształtowanie się relacji kursowych wpłynęło na znaczne pogorszenie wyniku na działalności finansowej (o 0,7 mln zł).

Łącznie powyższe czynniki wpłynęły na to, że wynik finansowy netto ukształtował się na poziomie -2,5 mln zł, niższym o 1,9 mln zł w porównaniu do III kwartału 2018r. Niższy poziom sprzedaży eksportowej skutkował wzrostem zapasów wyrobów o 3,5 mln zł.

KPPD poinformowało też, że zgodnie z planem trwają prace badawcze związane z projektem pt. „Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym”. Projekt realizowany jest na podstawie umowy podpisanej w lutym 2018r. z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG. Kwota dofinansowania dla spółki to 0,7 mln zł przy wkładzie własnym 1,4 mln zł. Projekt potrwa do końca 2020r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz