/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Pracownik na wagę złota - Raport

Autor: oprac. red
Źródło: Peter Cook Consulting / B+R Studio
Data: 2019-11-14


Obecna kadra pracująca w branży meblarskiej starzeje się i coraz częściej nie ma kto jej zastąpić. Praca dla młodych w tej branży nie jest zbyt atrakcyjna. Do tego dochodzą relatywnie niskie płace, a i tak koszty związane z zatrudnieniem ciągle rosną. Wyzwaniem dla właścicieli i zarządów firm jest zatem spowodowanie, żeby pracownicy chcieli po pierwsze pracować dla ich firm, a po drugie, żeby osiągnąć to optymalnymi nakładami – ponieważ podwyżki wynagrodzeń, jak się okazuje, są nie tylko najdroższym sposobem, ale również często sposobem nieskutecznym lub niewystarczającym.

Pracownik na wagę złota - RaportPracownik na wagę złota - RaportFot. B+R Studio

Polscy producenci niechętnie inwestują w rozwój pracowników, ponieważ nie stać ich na nieefektywne szkolenia. Zdaniem wielu managerów na rynku brakuje dobrych szkoleń i dobrych trenerów z doświadczeniem branżowym. Wiedząc o tym, firma Peter Cook Consulting, która od 22 lat dostarcza dopasowane  narzędzia do efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi – zrealizował wspólnie z B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego projekt badawczy. Celem projektu było zdiagnozowanie głównych problemów w branży meblarskiej, przed którymi stoją pracodawcy, kierownicy, handlowcy i pokazanie strategii na przyszłość.

Jak wynika z badania, problemem, z którym zmagają się przedsiębiorcy - nie tylko w branży meblarskiej, jest nie tylko brak ludzi do pracy, ale również brak kadr o odpowiednich kwalifikacjach, niska efektywność zespołów czy duża rotacja pracowników, którym nie odpowiada system pracy dobrze funkcjonujący jeszcze 15–20 lat temu. Razem z koniunkturą gospodarczą oraz niżem demograficznym zmieniły się na rynku możliwości pozyskiwania pracowników. Dodatkowo roczniki kształcące się w zawodach: stolarz, tapicer, technik technologii drewna są kilkukrotnie mniej liczne niż dekadę temu.

Analizując obiektywne dane branży meblarskiej i biorąc pod uwagę przemiany gospodarcze, należy stwierdzić, że prawdopodobnie liczba pracujących w meblarstwie już się istotnie nie zwiększy. W perspektywie 10 lat grono osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się o blisko 7%, a liczba pracujących w meblarstwie zostanie ograniczona jeszcze bardziej. Tym samym już dziś znacząco wzrasta znaczenie innych niż wynagrodzenie narzędzi motywacyjnych oraz rola kompetencji managerów do utrzymania i poprawy efektywności zespołów.

W takiej sytuacji firmy powinny uwzględnić w swoich strategiach zamiast rozwoju ekstensywnego – rozwój intensywny – czyli wdrażanie rozwiązań zwiększających wartość sprzedaży przy stabilnej lub malejącej liczbie pracowników. W sytuacji braków kadrowych okazuje się, że nawet inwestowanie w technologię może nie rozwiązać wszystkich problemów.

Pracownik na wagę złota - RaportPracownik na wagę złota - RaportFot. B+R Studio

Co w tej sytuacji zrobić? Podnieść poziom przywiązania pracowników do firmą:
▪ zwiększyć poziom zadowolenia pracowników z wykonywanej pracy,
▪ zapewnić możliwość rozwoju zawodowego,
▪ zwiększyć kompetencje aktualnej kadry,
▪ docenić pracowników zwłaszcza 60+ jako doświadczonych managerów lub brygadzistów,
▪ zapewnić stabilność warunków zatrudnienia,
▪ uelastycznić zasady pracy,
▪ zadbać o dobrą opinię pracodawcy.

-Dzięki doskonałej znajomości branży meblarskiej oraz wykorzystaniu autorskich metod badawczych – BRS 360stopni., przedstawiliśmy sytuację na rynku z kilku punktów widzenia: makroekomomicznego - danych statystycznych, mikroekonomicznego – wywiadów indywidualnych oraz ankiety ilościowej, wszystko z zachowaniem zasad tajemnicy statystycznej i anonimizacji danych – wyjaśnia Tomasz Wiktorski, właściciel B+R Studio. Kilka wniosków wynikających z wypowiedzi handlowców i managerów zaskoczyło nas jako badaczy, jednoznacznie pokazały bardzo dużą świadomość pracowników – dodaje.

Badania do raportu „Pracownik na wagę złota. Strategie firm meblarskich w dobie rynku pracowników” zrealizowano we wrześniu bieżącego roku na grupie blisko 100 podmiotów, które działają w branży meblarskiej. Zebrane dane zostały opracowane w formie darmowe raportu, który można pobrać ze strony: http://brstudio.eu/pracownik-na-wage-zlota/


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz