/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

International Softwood Conference: Europejski kryzys i globalne perspektywy rynku drewna iglastego

Sodra Polska

Autor: Patrycja Jeżyk
Źródło: Sodra Polska
Data: 2019-10-29


O bieżącej sytuacji i perspektywach rynku drewna iglastego w następnych latach rozmawiano podczas 67. edycji International Softwood Conference (Międzynarodowej Konferencji Drewna Iglastego), która w tym roku odbyła się w Antwerpii.

International Softwood Conference: Europejski kryzys i globalne perspektywy rynku drewna iglastegoInternational Softwood Conference: Europejski kryzys i globalne perspektywy rynku drewna iglastegoFot. P. Jeżyk

W dniach 16-18. października 2019r. w Antwerpii (Belgia) odbyła się 67. edycja Międzynarodowej Konferencji International Softwood Conference dotyczącej rynku drewna iglastego. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział około 180 uczestników z całego świata. Polskę, tradycyjnie już reprezentowali przedstawiciele firmy SODRA Polska: Arkadiusz Gronowski - prezes zarządu oraz Patrycja Jeżyk - odpowiedzialna za zakupy i kontakty międzynarodowe spółki. Konferencję organizowały Belgijska Federacja Przemysłu Tekstylnego, Drzewnego i Meblarskiego (Fedustria), Europejska Organizacja Przemysłu Tartacznego (EOS) oraz Europejska Federacja Handlu Drewnem (ETTF).

Europejski kryzys

Konferencja ISC 2019 rozpoczęła się zwyczajowo od prezentacji analiz rynkowych dostarczonych przez autorytatywnych ekspertów w branży. Rozwój produkcji i konsumpcji sugeruje, że ożywiony wzrost odnotowany w 2017r. i 2018r. wyraźnie zwolnił w 2019 r. Perspektywy na nadchodzące miesiące wydają się trudne, w szczególności ze względu na liczoną w dziesiątkach milionów m3 nadpodaż surowca drzewnego pochodzącego z lasów dotkniętych klęskami w wielu krajach Europy.

Andreas von Möller, prezes ETTF, przedstawił sytuację w sektorze budowlanym w Europie, pokazując, że zarówno indeks zaufania, jak i wskaźnik produkcji w sektorze budowlanym działały dobrze do końca 2018r. - niestety na początku 2019r. nastąpiło spowolnienie, które potwierdzają dane dotyczące nie tylko tartacznictwa ale także branży okien i drzwi, meblarstwa oraz opakowań drewnianych. Informacje ze wszystkich tych sektorów, wskazują że choć jeszcze w końcu 2018r. Rynki te dobrze funkcjonowały, to z początkiem 2019r. nastąpiło ich załamanie.

Sampsa Auvinen, prezes EOS, podkreślił w swoim wystąpieniu, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy 2019r. sytuacja rynkowa była o wiele trudniejsza niż poprzednio. W branży tartacznej wyraźnie spadają zamówienia eksportowe i rosną zapasy w zakładach. Poza tym rok 2019 to także gwałtownie spadające ceny surowca drzewnego w lasach europejskich. Zakłócenia na rynku spowodowane są głównie przez wyjątkowo duże ilości drewna pozyskiwanego ze względu na gradację kornika. Nieszczęścia te dotykają cały europejski przemysł tartaczny, a skutki będą odczuwalne w ciągu najbliższych kilku lat. Sampsa w swojej prezentacji wspomniał także o Polsce gdzie z analiz wynikało, że o ile początek roku 2019 nie pokazywał wyraźnego załamania rynku, jak w innych krajach, to w drugim półroczu wyraźnie widoczny jest zastój w branży tartacznej. Pozytywnym aspektem sytuacji w Polsce jest jedynie wysoki, jak na Europę, poziom ilości rozpoczętych budów nowych mieszkań i domów oraz wysoki wskaźnik planowanych remontów starych budynków.

Globalne perspektywy

Jak podkreślano podczas konferencji, pomimo niewesołych danych spływających z rynku, istnieją jednak powody do optymizmu. Andreas von Möller podkreślił, że europejski sektor budowlany wydaje się radzić sobie stosunkowo lepiej niż inne sektory gospodarki. Z kolei Auvinen podkreślił, że globalny popyt jest stały, a poza Europą np. w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA), rynek jest bardziej stabilny niż w ciągu ostatnich kilku lat z pozytywnymi danymi demograficznymi i perspektywami wzrostu.

Trochę inne dane pokazywał prelegent z UNI4, który wyraźnie zaznaczył, że kraje grupy MENA notują spadki w imporcie tarcicy a wyjątkiem jest jedynie Maroko, które notuje delikatny wzrost.

W Chinach, pomimo wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, konsumpcja drewna ma się dobrze, a rząd chiński dąży do znacznego rozszerzenia sektora budownictwa ekologicznego (z 5% do 28% do 2030r.). Według analityków to dobrze wróży w nadchodzącej dekadzie dla branży drzewnej. Japonia pozostaje wiarygodnym rynkiem, a inne kraje azjatyckie stają się obiecującymi rynkami eksportowymi dla wielu europejskich tartaków.

Sprzedaż i dostawy do Stanów Zjednoczonych również były stabilne w 2019r. a europejski eksport za Atlantyk osiągnął poziomy niewidzialne jeszcze przed światowym kryzysem finansowym sprzed ponad dekady.

Analizując globalne perspektywy rynku drzewnego warto podkreślić, że na całym świecie zmieniane są przepisy budowlane mające na celu wspieranie budownictwo drewnianego dla budynków średnich i wysokich.

Zmiany klimatu i ich wpływ na rynek drzewny

Podczas tegorocznej konferencji ISC odbyła się również ożywiona sesja - debata na temat zmian klimatu i ich wpływu na przemysł drzewny. Gradacja kornika i innych owadów, susze i pożary lasów będą w coraz większym stopniu nawiedzały europejskie lasy. Prezenterzy w panelu dyskusyjnym przeanalizowali m.in. wpływ zmian klimatu na przyszłą podaż surowca drzewnego. Ich zdaniem w sektorze drewna iglastego drzewostany świerkowe będą nadal poddawane silnej presji, szczególnie w Europie Środkowej. Wszystkie zainteresowane strony z branż związanych z leśnictwem muszą znaleźć środki i sposoby w celu poprawy odporności zdrowotnej zagrożonych lasów.

Podkreślano również, że wykorzystanie drewna w budownictwie może być odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu. Drewno jest odnawialnym źródłem i substytutem materiałów do produkcji których zużywane są paliwa kopalne. Niemniej ciągle istnieje potrzeba lepszego informowania architektów, konstruktorów i inżynierów o możliwościach i nowych zastosowaniach drewna konstrukcyjnego. Wielu mówców podkreślało, że drewno jako materiał budowlany zyskuje coraz większy udział w rynku w wielu krajach europejskich oraz po za Europą, a decydenci po obu stronach Atlantyku coraz częściej zwracają uwagę na zalety budowania z drewna.

Kolejna edycja Międzynarodowej Konferencji Drewna Iglastego odbędzie się w Helsinkach (Finlandia) w dniach 8–9. października 2020r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz