/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer opuści warszawską giełdę

Pfleiderer

Autor: oprac. dja
Źródło: Pfleiderer
Data: 2019-10-24


Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami Pfleiderer Group S.A. oficjalnie poinformował o planach wycofania spółki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Pfleiderer opuści warszawską giełdęPfleiderer opuści warszawską giełdęFot. Pfleiderer

W wyniku sukcesu przeprowadzonego latem tego roku wezwania dotyczącego skupu akcji Pfleiderer Group S.A., fundusze zarządzane przez globalną firmę inwestycyjną Strategic Value Partners LLC wraz z luksemburskim inwestorem Atlantik S.A. kontrolują obecnie 100% akcji spółki.

Jak poinformowano w komunikacie po otrzymaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego, Grupa Pfleiderer zostanie wycofana z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i będzie zarządzany jako firma prywatna. Tym samym Pfleiderer stanie się kolejnym dużym podmiotem, który zdecydował się na opuszczenie warszawskiego parkietu.

Notowana na GPW Grupa Pfleiderer to jeden z największych w Europie producentów płyt drewnopochodnych. Polska spółka Grupy Pfleiderer (Pfleiderer Grajewo, wcześniej Zakłady Płyt Wiórowych Grajewo) notowana była na GPW od 1997r. Po tym jak w 2012r. upadłość ogłosiła niemiecka spółka matka Pfleiderer AG, na którą pomimo protestów wierzycieli scedowano znaczną część zadłużenia grupy, kontrolę nad pozostałą częścią firmy przejęła zarejestrowana w Luksemburgu spółka Atlantik SA, której działalność kredytował fundusz Strategic Value Partners (akcje Grupy Pfleiderer kontrolowane przez spółki SVP trafiły do nich jako spłata zadłużenia).

W latach 2015-2016r. przeprowadzono połączenie polskich i niemieckich spółek Pfleiderer. Polska spółka Pfleiderer Grajewo przejęła niemiecką spółkę Pfleiderer GmbH. W wyniku transformacji powstała obecnie notowana na GPW - Grupa Pfleiderer SA z siedzibą zarządu we Wrocławiu. W 2015r. Przeprowadzono również nieudaną emisja - z zaplanowanych 40 mln akcji, które miały dać firmie ok. 1 mld złotych, przydzielono 15,08 mln akcji z których uzyskano niecałe 362 mln zł (24 zł za akcję). Warto zauważyć, że w ostatnich latach rotacja czołowych managerów jest ogromna, a z zarządu spółki praktycznie wyeliminowani zostali Polacy.

W procesie restrukturyzacji spółki inwestorom obiecano m.in. regularną dywidendę mającą wynosić do 70% skonsolidowanego zysku netto. Wypłata dywidendy faktycznie nastąpiła z zysku za lata 2015, 2016 i 2017. Jednak pomimo podtrzymania polityki dywidendy w strategii do 2021r. oraz wbrew zapewnieniom zarządu w czerwcu br. zwyczajne walne zgromadzenie spółki postanowiło nie wypłacać dywidendy zysku za 2018r. (który wyniósł 144,4 mln zł).

Do Grupy Pfleiderer należą m.in. polskie fabryki produkujące płyty drewnopochodne w Grajewie i Wieruszowie oraz zakład produkcji żywic klejowych Pfleiderer Silekol w Kędzierzynie-Koźlu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz