/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Korniki powodują szkody nie tylko w lesie

Autor: oprac. red
Źródło: Proplanta
Data: 2019-10-17


Trudna sytuacja na rynku drzewnym niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat. Olbrzymie ilości drewna świerkowego pozyskiwanego wskutek gradacji kornika powodują spadek cen zarówno surowca jak i wyrobów. Straty notują zarówno właściciele lasów, jak i zakłady przerabiające drewno.

Korniki powodują szkody nie tylko w lesieKorniki powodują szkody nie tylko w lesieFot. D.Jabłoński

Spadek cen drewna związany jest z niską jakością drewna z wycinki drzew uszkodzonych przez korniki, jak i ogólnie zwiększoną podażą tego surowca na rynku. -Ceny surowca drzewnego spadły w ciągu ostatnich dwóch lat o połowę - mówi Clemens Lüken, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Przemysłu Przetwórstwa Drewna i Tworzyw Sztucznych, Nadrenia-Palatynat (Niemcy). Dwa lata temu cena drewna okrągłego wynosiła 80-90 euro za m3, obecnie jest to ok 40 euro za m3.

Niższe ceny surowca przekładają się na spadek ceny wyrobów gotowych. -Niektóre asortymenty są teraz zupełnie bezwartościowe. Np. zrębki lub kora dla ogrodnictwa - mówi Clemens Lüken.

Według danych z Ministerstwa Środowiska Nadrenii-Palatynatu, przeciętne roczne pozyskanie w lasach państwowych tego landu to ok. 3,5 mln m3 drewna. W 2018r. z powodu szkód spowodowanych przez korniki pozyskano ok. 600 tys. m3 drewna, wobec 150 tys. rok wcześniej. W pierwszych 9 miesiącach 2019r. pozyskanie świerka wzrosło do 1,5 mln 3 drewna. Jeśli doda się szkody spowodowane przez huragany, całkowite szkody w lasach Nadrenii-Palatynatu w latach 2018 i 2019 wyniosły ponad 50 mln euro. Koszt ten obejmuje spadek cen, ponownego zalesienie oraz naprawy uszkodzonych podczas wywozu drewna dróg.

Kornik to ogromny problem nie tylko dla leśnictwa

Lokalny przemysł nie jest w stanie przerobić tak dużych ilości drewna, a długotrwałe magazynowanie niskiej jakości drewna "kornikowego" nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia. Z tego względu duże ilości drewna są obecnie eksportowane z Nadrenii-Palatynatu do Azji, szczególnie do Chin.

-Najpóźniej za pięć lat nie będziemy mieć surowca świerkowego dla przemysłu - komentuje Lüken. Tymczasem świerk oraz sosna i daglezja to główne gatunki przerabiane w regionie. Przemysł drzewny i papierniczy w Nadrenii-Palatynacie ma ogromne znaczenie. Z obrotem przekraczającym dziesięć miliardów euro rocznie, jest to po branży chemicznej, druga co do wielkości gałąź przemysłu przetwórczego tego niemieckiego landu zatrudniająca ponad 30.000 pracowników.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

CENA drewna

POLSKA
Pracownik 15zł
Drewno 220zł
NIEMCY
Pracownik 15euro
Drewno 80 euro powinno być 220euro
Jak to się dzieje???
Drewno w Niemczech jest tańsze pod względem zarobków?
To niech Niemcy go nią Nas a nie my ich.

Polska będzie niekonkurencyjna [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-18 06:59:58

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz