/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Nie żyje prof. Jan Szyszko. Miał 75 lat.

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-10-09


Dziś przed południem niespodziewanie zmarł prof. Jan Szyszko. Leśnik, naukowiec i polityk. Poseł na Sejm V,VI,VII i VIII kadencji. Trzykrotnie pełnił funkcję ministra środowiska.

Nie żyje prof. Jan Szyszko. Miał 75 lat.Nie żyje prof. Jan Szyszko. Miał 75 lat.Fot. D.Jabłoński

"Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jan Szyszko urodził się w 1944r. W 1966r. ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Na tej uczelni uzyskał też stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Jest autorem ponad stu publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. W działalności naukowej zajmował się dynamiką liczebności populacji regeneracją systemów leśnych. W swoich badaniach jako bioindykatory, czyli wskaźniki zmian zachodzących w środowisku, wykorzystywał chrząszcze z rodziny biegaczowatych.

Był pracownikiem naukowo-dydaktycznym SGGW. Pełnił funkcję kierownika Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, był też współtwórcą i kierownikiem Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych. Zasiadał w Komitecie Ekologii Polskiej Akademii Nauk. Wykładał również w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Założył prywatną stację naukowo-badawczą zajmującą się badaniami nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego.

Za swoją działalność naukową otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lüneburgu za badania nad biegaczowatymi. Jest też laureatem nagrody im. Ettore Majorany przyznawanej przez Papieską Akademię Nauk.

W latach 1993–1994 pełnił funkcję dyrektora Krajowego Zarządu Parków Narodowych w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W latach 1997-1999 był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. Na stanowisko ministra środowiska powrócił w okresie 2005-2007 za rządów Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego oraz w latach 2015-2018 kolejno w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Jako polityk Porozumienia Centrum, a następnie Prawa i Sprawiedliwości bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych w 1997r oraz 2001r. Posłem na Sejm został w wyborach z 2005r. oraz w kolejnych trzech kadencjach parlamentu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz