DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
WYDARZENIA

Targi DREMA, Furnica, Sofab 2019 - podsumowanie

Autor: oprac. red
Źródło: Grupa MTP
Data: 2019-10-09


Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA oraz towarzyszące im targi Furnica i Sofab, które miały miejsce w połowie września, potwierdzają, że odbywająca się w Poznaniu impreza należy do czołówki światowych wydarzeń tej branży. Pomimo niekorzystnych czynników związanych z organizację targów oraz symptomów nadchodzącego spowolnienia gospodarczego Drema pod wieloma względami okazała się rekordowa.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

W sercu Wielkopolski swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 600 wystawców (w ramach targów DREMA: 490 wystawców - 400 z Polski i 90 z zagranicy; w ramach targów Furnica i Sofab: 95 wystawców - 57 z Polski i 38 z zagranicy). To znaczący wzrost w stosunku do roku ubiegłego, kiedy podczas targowego trio wystawiło się 505 firm.

Choć targi odnotowały wzrost powierzchni wystawowej zajętej przez efektownie zaaranżowane stoiska, które zajęły w tym roku łącznie rekordowe 28.700 m2 (DREMA - 25.000 m2, Furnica i Sofab - 3.700 m2 powierzchni wystawienniczej), to wyraźnie daje się odczuć spadek średniej powierzchni zajmowanej przez wystawcę. Rok wcześniej podobną przestrzeń (28.200 m2) zajęło 15% mniej wystawców. Analizując przyczyny tej zmiany pod uwagę wziąć należy m.in. fakt dwuletniego cyklu będącego pochodną organizacji największych targów branży drzewnej odbywających się w Hanowerze. Ze względów kosztowych i organizacyjnych, uczestniczący w niemieckich targach wystawcy ograniczają skalę swojego udziału w innych wydarzeniach. Innym czynnikiem mogą być napływające z rynku sygnały o istotnym ograniczeniu popytu na rynku maszyn i urządzeń do obróbki drewna.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

Ten drugi fakt może potwierdzać inny kluczowy parametr na podstawie którego ocenia się targi, czyli ilość osób przybyłych gości chcących zapoznać się z prezentowaną ofertą. Przez cztery dni, pawilony ekspozycyjne bloku targów DREMA, Furnica i SoFab odwiedziło łącznie 15.450 profesjonalnych zwiedzających z branży drzewnej i meblarskiej. Rok wcześniej było ich 16.600. Mniejsza liczba zwiedzających może wynikać również z mniejszego zainteresowania nowymi inwestycjami związanego z osłabieniem rynku.

Tym nie mniej, przybyli na targi goście mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w technologiach dla przemysłu meblarskiego oraz branży obróbki drewna. Zwiedzający odkrywali potencjał nowoczesnych rozwiązań i zgłębiali wiedzę dzięki imponującej ofercie wydarzeń towarzyszących. Warto było wypatrywać aż dwudziestu produktów nagrodzonych prestiżowym Złotym Medalem MTP, kilkudziesięciu nowości rynkowych, czy 16 kreatywnych stoisk, za które wystawcy otrzymali wyróżnienia Acanthus Aureus.

Trzy fabryki na żywo

Atutem targów DREMA, Furnica i Sofab jest możliwość zobaczenia maszyn w ruchu. Taką szansę, poza poszczególnymi stoiskami wystawców, stworzyły trzy przestrzenie specjalne, które na czas trwania targów zamieniły się w pokazowe fabryki, prezentujące nowoczesne technologie, rozwiązania i maszyny do obróbki drewna. Projekty: Drema Dzieciom, Innowacyjna Kuchnia oraz Tapicernia 4.0 to również strefy edukacyjne, które pozwoliły gościom targów na zapoznanie się z technologiczną stroną procesu produkcji mebli.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

W ramach strefy Globalna Innowacja w Kuchni - firma InfoTEC CNC wraz z partnerami (Abrys System, Blum, Frontres, ICA, ITA Tools, Kronospan, Lamello, Schilsner, Drew-Met) zaprezentowalła kompleksowy, globalny proces projektowania i produkcji mebli na wymiar. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak wszechobecna cyfryzacja wpływa na procesy produkcyjne mebli na wymiar oraz jakie stwarza możliwości rozwoju i zwiększania sprzedaży. Zobaczyli także kierunek zmian panujący we wzornictwie oraz przekonali się, jak duże znaczenie przy projektowaniu kuchni ma ergonomia. Mieli również możliwość poznać tajniki wiedzy dotyczące sposobów dobierania dekorów, struktur płyt meblowych, oklein oraz różne alternatywne możliwości ich zastosowania.

Z kolei Tapicernia 4.0 to strefa z gotowymi, nowoczesnymi i zautomatyzowanymi rozwiązaniami służącymi powstawaniu mebli tapicerowanych. Oprócz InfoTEC CNC - firmy koordynującej fabrykę, w strefie zaprezentowano również produkty takich firm jak: Allcomp, Amatec, ITA Tools, Kronospan, PUREKO, Ramaro, TopSolution, Woodinspector.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

Podczas wydarzenia Drema Dzieciom można było obserwować proces powstawania mebli dziecięcych od projektu, aż po finalne produkty. W akcję zaangażowały się polskie firmy zrzeszone w Stowarzyszeniu Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA. Warto podkreślić, że wszystkie meble i akcesoria wyprodukowane w ramach akcji Drema Dzieciom są przekazywane na cele charytatywne do potrzebujących wsparcia Domów Dziecka czy Fundacji.


Dwa ważne kongresy

Czymże byłaby ekspozycja bez stworzenia uczestnikom możliwości podnoszenia wiedzy i prób udzielenia odpowiedzi na wiele pytań, nurtujących branżę drzewną i meblarską?
Podczas drugiego dnia targów DREMA, FURNICA i SOFAB odbył się IV Ogólnopolski kongres meblarski „Polskie Meble - Konkurencyjna Polska” zorganizowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Tematem przewodnim spotkania były rynki perspektywiczne, które są szansą na dalszy dynamiczny rozwój polskiej branży meblarskiej.

W kongresie wzięła udział m.in. Jadwiga Emilewicz. -To ważny sektor naszej gospodarki dlatego został wpisany do Strategii Premiera Morawieckiego na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Już dziś polskie meble są oceniane jako dobre pod względem designu, jakości i konkurencyjne cenowo, ale jeśli chcemy, aby meble „made in Poland” były wysokomarżowe, muszą być rozpoznawalną marką na całym świecie. Przyszłością branży jest automatyzacja i robotyzacja - musimy podnosić produktywność i budować nowoczesne parki maszyn. Wyzwaniem, które stoi przed producentami mebli wciąż jest rynek pracy i niedostatek pracowników - mówiła Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

Z kolei na dzień przed rozpoczęciem bloku wrześniowych targów, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zorganizowała kongres Koopdrew. Konferencja była poświęcona wykorzystania drewna, jako nowoczesnego, ekologicznego i bezpiecznego materiału konstrukcyjnego. W chwili obecnej w wielu częściach świata mamy do czynienia z coraz większym wykorzystaniem drewna w budownictwie. W Polsce dopiero zaczynamy rozwój tego typu budownictwa, w który wpisuje się rozpoczęty rządowy program Polskie Domy Drewniane. Wiele musimy jeszcze się nauczyć, aby dojść do takiego poziomu, jak np. w krajach skandynawskich. W jaki sposób możemy to osiągnąć? Takie pytanie postawione zostało ekspertom z krajowych i zagranicznych organizacji oraz instytucji związanych z przetwórstwem drzewnym.

Siła kobiet

Wydarzenie „Kobiety branży meblarskiej - Bądź inspiracją, która zmienia świat” zorganizowane zostało przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli we współpracy z Grupą MTP.  W spotkaniu, które miało na celu integrację kobiet pracujących w branży meblowej i drzewnej, wzięło udział kilkadziesiąt Pań. W rozmowie "Twoja energia może napędzić cały świat” swoim doświadczeniem w pracy w branży uznawanej za "typowo męską" podzieliła się z uczestniczkami Maria Wegner ze SWISS Krono.

Drema 2019Drema 2019Fot. Fotobueno

Z kolei Danuta Pawlik z Schattdecor Polska, Sylwia Oleńska z Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie oraz Anna Dzierżanowska z Kuchnie Halupczok w dyskusji: #womenofpower przekazały wiele cennych uwag i swoich obserwacji wynikających z pracy w branżach zdominowanych przez Panów.

-To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia taka inicjatywa integrująca kobiety pracujące w branży meblowej i drzewnej. Konieczna jest walka ze stereotypami, które wciąż są obecne w naszej kulturze. Kobietom nie brakuje umiejętności koniecznych do pracy w tzw. „męskich sektorach”. Panie mają potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Dlatego podejmujemy działania, które mają na celu wsparcie i ułatwienie kobietom budowanie kariery w przemyśle drzewnym i meblarskim - podsumowuje reprezentująca Międzynarodowe Targi Poznańskie Aleksandra Pawlina-Janyga, która poprowadziła spotkanie.

Znani i doceniani

Tegoroczna odsłona targów obfitowała w wiele wydarzeń: lubiana i kontynuowana strefa Drema Design, inspirująca Drema Tools, emocjonujące Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ, Poligon Prezentacji Lakierniczych, Wyczarowane z Drewna, Warsztaty Parkieciarskie, Strefa Wiedzy czy zupełna nowość - Strefa Dom Drewniany. Wartymi uwagi była liczna obecność twórców internetowych - bloggerów, vloggerów i pasjonatów stolarstwa, którzy swoimi umiejętnościami dzielą się z pomocą mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Youtube).

Na targach DREMA, Furnica i Sofab 2019 można było spotkać: Lidkę i Jarka z Dom i Drewno, którzy zorganizowali dwudniowe studio mobilne na żywo. Codzienne pokazy odbywały się także na stoisku firmy Felder, gdzie stacjonował Sławek i Meble Twojego Pomysłu, z kolei na ekspozycji Agencji AMK można było spotkać Przemka z Kępy Marzeń.

Portal Drewno.pl zorganizował pierwsze na tak dużą skalę spotkanie digitalowych pasjonatów stolarstwa. Do współpracy w wydarzeniu Magia Drewna zaproszeni zostali: Alicja Solarska - Alicja w Krainie Drewna, Aneta Bukowska - Starych mebli czar, Helena Lipińska i Agnieszka Baraniok-Lipińska - Helena Majsterkuje, Adrian Hak - HK, Jacek Boborycki i Roman Szosler - Milion Pomysłów na Minutę, Filip Stanowski - Galeria Sztuki Stara Praga & Pracownia Renowacji Mebli Dawnych, Łukasz Giergasz - Stolarnia 5m2, Maciej Kupś i Waldemar Sokalski - Rob in Wood, Mariusz Lipniacki, Mariusz Siwy - Gizmo Garaż, Mateusz Ignacak - Młody Stolarz, Mateusz Wudecki, Paweł Żurowski - Pan Fleks, Rafał Olearczuk - Olo76, Robert Wyskiel, Tomasz Magaj.

Zapraszamy za rok!

-Przemysł drzewny i meblarski ulega ciągłym transformacjom i stoją przed nim niemałe wyzwania. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły się nie tylko zasady produkcji, ale i oczekiwania klientów. Zagrożeniem dla sektora są również kurczące się zasoby surowca oraz problemy kadrowe. Czy innowacje mogą być odpowiedzią na wyzwania współczesnego rynku? Tak - jeśli pozwolą na oszczędność materiałów, stosowanie zrównoważonej produkcji i produkowanie mebli „szytych na miarę” wymagającego klienta. Przekonać się o tym mogli uczestnicy bloku targów DREMA, Furnica i Sofab 2019. Podczas tegorocznej edycji w Poznaniu zaprezentowana została kompleksowa oferta dla przemysłu drzewnego i meblarskiego - od surowców, materiałów i komponentów do prekursorskich maszyn i urządzeń do produkcji mebli - podkreśla Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów. -A jak będzie się kształtować przyszłość branży drzewnej i meblarskiej? Tę kwestię będziemy rozpatrywać podczas kolejnej edycji targów, na którą już serdecznie zapraszam. Warto również odwiedzić targi DremaSilesia w Sosnowcu (17-19. kwietnia 2020r.).

Przyszłoroczna edycja bloku targów DREMA, Furnica i Sofab odbędzie się w dniach 8-11. września 2020r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz