/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Od początku 2020r. obowiązywać będą nowe warunki techniczne na surowiec drzewny

Lasy Państwowe

Autor: oprac. red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2019-10-02


30. września 2019r. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wprowadził do stosowania z początkiem 2020r. nowe warunki techniczne wykorzystywane w obrocie surowcem drzewnym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Od 2020r. obowiązywać będą nowe warunki techniczne na surowiec drzewnyOd 2020r. obowiązywać będą nowe warunki techniczne na surowiec drzewnyFot. D.Jabłoński

Opracowane przez leśników "Warunki techniczne" określają wymagania jakościowe i wymiarowe poszczególnych grup sortymentowych surowca drzewnego. Zastępują w stosowaniu w obrocie surowcem drzewnym Polskie Normy, które od lat nie są aktualizowane, i zdaniem Lasów Państwowych odstają od realiów dzisiejszego rynku usługodawców leśnych i zapotrzebowania przemysłu przetwarzającego drewno.

W ostatnim czasie powstało wiele nowych warunków technicznych, wdrażanych interwencyjnie w ramach uprzątania klęski wiatrołomów z 2017r., i w ocenie Lasów Państwowych zyskały przychylność wszystkich interesariuszy uczestniczących w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu drewna.

Jak poinformowano, nowe warunki techniczne opracowano uwzględniając zdanie przedstawicieli przemysłu drzewnego, a wypracowane rozwiązania maja charakter ewolucyjny, które są uczciwym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami leśników w upraszczaniu systemu klasyfikacji drewna, a możliwościami adaptacyjnymi firm produkcyjnych.

Nowe warunki techniczne, wprowadzone Zarządzeniem nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 30. września 2019r. składają się z 12 części, do których należą:
1. Podział, terminologia i symbole stosowane w obrocie surowcem drzewnym
2. Zasady przygotowania do pomiaru, pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie surowca drzewnego
3. Wady drewna
4. Drewno wielkowymiarowe iglaste
5. Drewno wielkowymiarowe kłodowane iglaste
6. Drewno wielkowymiarowe liściaste
7. Drewno wielkowymiarowe kłodowane liściaste
8. Drewno specjalne, w skład których wchodzą:
- ramowe warunki techniczne - Drewno okleinowe
- warunki techniczne - Drewno sklejkowe
- ramowe warunki techniczne - Drewno na słupy
9. Drewno średniowymiarowe
10. Drewno małowymiarowe
11. Drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe)
12. Pozostałości drzewne

Powyższe opracowania wzbogacono o fotografie i rysunki poglądowe, które w sposób jednoznaczny określają m.in. sposoby pomiaru poszczególnych elementów składowych rzutujących na obliczanie miąższości drewna (długość, średnica) czy też klasyfikację i pomiar wad drewna. Pozostawiono dotychczasowy charakter klasyfikacji jakościowo-wymiarowej wraz z dotychczas wykorzystywanym nazewnictwem i różnorodnością sortymentów drewna, w tym drewna średniowymiarowego.

Należy zdawać sobie sprawę, że wraz z biegiem czasu część sortymentów, ze względu na ograniczenia transportowe, stosowanie maszyn w lesie lub niszowe wykorzystywanie może być stopniowo wypierana z ofert sprzedaży pomimo ich utrzymania w klasyfikacji.

Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 1. stycznia 2020r., co oznacza, że umowy zawierane w procedurach sprzedaży na 2020r. będą realizowane w oparciu znowelizowane warunki techniczne.

Nowe warunki techniczne całkowicie rezygnują z powoływania się na polskie i europejskie normy. Ich stosowanie zostało ograniczone wyłącznie do wyrobu i obrotu sortymentów nie uwzględnionych w nowych warunkach technicznych takich jak: zrębki leśne opałowe i przemysłowe oraz karpiny opałowej i przemysłowej. W ich przypadku zarządzenie zaleca korzystanie z klasyfikacji jakościowo-wymiarowej wynikającej z Polskich Norm lub indywidualnych ustaleń między stronami umowy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz