/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

PIGPD informuje o zawieszeniu akcji protestacyjnej

PIGPD

Autor: oprac. red
Źródło: PIGPD
Data: 2019-10-01


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała, że w wyniku rozmów w Ministerstwie Środowiska jakie prowadzono w dn. 01. października 2019r. Podjęto decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej w postaci pikiety jaką planowano w tym tygodniu w Warszawie.

PIGPD informuje o zawieszeniu akcji protestacyjnejPIGPD informuje o zawieszeniu akcji protestacyjnejFot. D.Jabłoński

Jak poinformowali przedstawiciele PIGPD, w dniu 01.10 br. odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie dotyczące projektu zasad sprzedaży drewna na 2020-21 realizowanej przez PGL Lasy Państwowe.

W spotkaniu uczestniczył osobiście minister środowiska Henryk Kowalczyk, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz przemysłu drzewnego. Polską Izbę Gospodarcza Przemysłu Drzewnego reprezentowali: Prezydent Marek Kubiak, Wiceprezydent Wiesław Ciura oraz dyrektor Biura Izby Rafał Szefler.

Tematem spotkania były zgłaszane wielokrotnie uwagi przemysłu, dotyczące niekorzystnych zapisów w ogłoszonych przez Lasy Państwowe projektach zasad sprzedaży drewna. Według PIGPD nie uwzględniają one aktualnej sytuacji na europejskim rynku drewna oraz nie pozwalają na stabilne zaopatrzenie i rozwój firm drzewnych.

Minister Kowalczyk przyjął ze zrozumieniem argumenty Izby, które dotyczyły najważniejszych, podnoszonych od wielu lat kwestii:
- podział puli drewna w stosunku 90:10 (przetarg ograniczony: przetarg nieograniczony)
- uwzględnienie 5-letniej historii zakupów,
- ograniczenie wpływu drewna poklęskowego na budowę historii zakupów
- utrzymanie widełek cenowych na surowiec drzewny
- utrzymanie kryterium geografii lub zwyczaju kupieckiego w ocenie ofert zakupu drewna.

Minister Środowiska poinformował, że osobiście obejmuje nadzór nad pracami dotyczącymi zasad sprzedaży, które powinny uwzględniać powyższe podstawowe założenia. Uzgodniono, że kolejne spotkanie robocze w tej sprawie odbędzie się 08.10 br. (wtorek) także przy udziale Ministra Kowalczyka.

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała, że w związku z toczącymi się rozmowami, zawieszona została prowadzona przez przemysł drzewny akcja protestacyjna. związana ze zmianami zasad sprzedaży drewna, jednak w przypadku braku realizacji złożonych w dniu dzisiejszym obietnic firmy drzewne będą ją kontynuować.

W związku z powyższym, Prezydent Izby Marek Kubiak zdecydował o odwołaniu zapowiedzianej na 4.10 br. pikiety pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Jednocześnie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wyrazili poparcie akcji i gotowość wzięcia w niej udziału.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Zamknięcie rynku, bez szans na zgodę UOKiK [3]

5 lat historia przy 90 procentach? Kto to wymyślił??? Może 20 lat historia i 99 procent? Ewidentne zamknięcie rynku dla nowych podmiotów; odrzucenie procedury przez UOKiK murowane. Pachnie monopolem z daleka. Mam nadzieję, że LP nie stracą rozumu. Cała ta „izba” wzajemnej adoracji to nieporozumienie...

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-02 17:29:17

Zgłoś nadużycie

Tutaj wzmianka o wyroku sądu w/s UOKiK - LP dotyczy dyskryminacji nowo utworzonych podmiotów.

...Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu, nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna. Stosowana praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji pomiędzy przetwórcami drewna i przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. Na Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nałożona została sankcja finansowa w wysokości 1,5 mln zł.

Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2011 roku SOKiK potwierdził decyzję Prezes UOKiK, oddalając odwołanie Lasów Państwowych. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę pieniężną....

Historia z 5 lat i 90% na PLD zamykają system dla NOWYCH (nowo utworzonych) podmiotów oddając rynek dużym i HANDLARZOM. Stop monopolowi!

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-02 18:23:21

Zgłoś nadużycie

Fakty i mity

Żaden przedsiębiorca nie otworzy w dzisiejszym systemie tartaku .
Rentowność na poziomie 1% (błąd statystyczny)
brak rąk do pracy (trudna i ciężka)
brak kadry zarządzającej
brak wykwalifikowanych pracowników ostrzy, trakowych itp
niskie płace w branży dane Gus 2019 3600 zł brutto średnia w lasach ok 10000.
duża konkurencja rozdrobniona ok 6800 firm
Monopolista w dostawach surowca wysoka cena /słaba jakość
duża awaryjność sprzętu
wysoka energochłonność = duże rachunki za prąd

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-11 08:08:37

Zgłoś nadużycie

fakty

Prawie cały surowiec 30 % z otwartej sprzedaży trafił do handlarzy . Byli przygotowani i skorzystali z nowej zmiany zasad sprzedaży surowca obstawili system po kilkanaście firm i zgarneli surowiec z rynku. Dowody w internecie "sprzedam surowiec tartaczny cena portalowa plus 50 zł."

Adam [390]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-11 08:13:43

Zgłoś nadużycie

Ale o co wam chodzi? Przecież to pomysły niejakiego Marka Kubiaka i jego ... [1]

pomagierów a nie lasów:

„Blisko porozumienia - odwołanie pikiety pod Kancelarią Premiera
Dodany: 01-10-2019
zwiń...
W dniu 01.10 br. (wtorek) odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie dotyczące projektu zasad sprzedaży drewna na 2020-21.

W spotkaniu uczestniczył osobiście minister Henryk Kowalczyk, przedstawiciele Lasów Państwowych oraz PIGPD. Izbę reprezentowali: Prezydent Marek Kubiak, Wiceprezydent Wiesław Ciura oraz dyrektor Biura Izby Rafał Szefler.

Tematem spotkania były zgłaszane wielokrotnie uwagi przemysłu, dotyczące niekorzystnych zapisów w ogłoszonych prze Lasy projektach zasad sprzedaży drewna. Według nas nie uwzględnia się aktualnej sytuacji na europejskim rynku drewna oraz nie pozwala na stabilne zaopatrzenie firm drzewnych i rozwój.

Minister Kowalczyk przyjął ze zrozumieniem argumenty Izby.
Szczególnie dotyczyły one najważniejszych kwestii – podnoszonych od wielu lat:
- podział puli drewna w stosunku 90:10
- uwzględnienie 5-letniej historii zakupów,
- ograniczenie wpływu drewna poklęskowego na budowanie historii zakupów
- utrzymanie widełek cenowych
- utrzymanie kryterium geografii lub zwyczaju kupieckiego

Minister poinformował, że osobiście obejmuje nadzór nad pracami dotyczącymi zasad sprzedaży, które powinny uwzględniać powyższe podstawowe założenia.

Uzgodniono, że kolejne spotkanie robocze w tej sprawie odbędzie się 08.10 br. (wtorek) także przy udziale Ministra Kowalczyka.

W związku z powyższym, Prezydent Izby Marek Kubiak zdecydował o odwołaniu zapowiedzianej na 4.10 br. pikiety pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wszystkim z Państwa, którzy wyrazili gotowość wzięcia w niej udziału serdecznie dziękujemy!

Jednocześnie, nasz protest wobec zmian zasad sprzedaży drewna zostaje zawieszony i w przypadku nie wywiązania się przez Pana Ministra ze swoich obietnic, zostanie odwieszony.


Rafał Szefler
Dyrektor Biura Izby”

Wymyśliły to tęgie głowy PIGPD, minister od motyli korników i eksterminacji dzików to zatwierdził, a lasy muszą to wdrożyć, bo podlegają ministrowi i nie maja już nic do gadania. Podziękujcie Kubiakowi, Ciurze, Szeflerowi, a także niewymienionym w komunikacie, ale podobno również obecnym na spotkaniu: Walaszkowi i Abramczykowi.

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-02 19:51:58

Zgłoś nadużycie

No to Lasy Państwowe odświeżą sobie spotkanie z UOKiK

Ze względu na pozbawienie (mocne ograniczenie) dostępu do drewna dla mikro i małych podmiotów (podobno tak ważnych dla PiS). 5 lat historii to zabetonowanie rynku, po co były w takim razie "pule rozwojowe", "pule inwestycyjne"??? Teraz trzeba zamknąć te firmy? Sprawa skończy się w sądzie. PS. Propozycja Lasów w Wariancie 1 była OK, trzeba było tylko nałożyć widełki cenowe żeby cudaki nie podbijały cen w kosmos. Idzie czas kryzysu...

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 09:04:18

Zgłoś nadużycie

Nie chcieliśta propozycji Lasów, to będzieta mieli „propozycję” Kubiaka ...

i Kowalczyka.

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 10:53:51

Zgłoś nadużycie

Bardzo dobra propozycja! [3]

Propozycja Pana Kubiaka o wiele lepsza niż uwolnienie cen proponowane przez LP!!

Andrzej [20]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 15:08:55

Zgłoś nadużycie

Dla Pana Kubiaka i jego kolegów z "izby" na pewno tak.

Dla mikro i małych zakładów, które w ostatnich 3 latach mozolnie budowały swoją historię w oparciu o pule inwestycyjną i rozwojową NA PEWNO nie. UOKiK się zresztą wyraźnie w tej kwestii wypowiedział w 2011 roku i sądzę, że historia się teraz powtórzy (LP dostaną karę).

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 15:18:32

Zgłoś nadużycie

w oparciu o pule inwestycyjną i rozwojową

no właśnie "w oparciu o pule inwestycyjną i rozwojową" kupujcie drewno na aukcjach to wtedy moze bede za wami ze budujecie sobie historie. Ja chcąc zapewnic prace na caly rok dla 40 osób musze placic za deba na aukcjach ceny przy ktorych nie mam zysku i ale zawsze mam nadzieje ze nastepny rok bedzie lepszy bo dostane wiecej z historii a tu prosze wam daja inwestycyjne i rozwojowe a mi 20% chca zabrac i znowu musze kupowac drewno po kosztach lub od handlarzy. To jest dopiero nie normalne czemu wy macie niby mali miec lepiej

Marcin [18]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-15 08:14:24

Zgłoś nadużycie

chociaz w miare logiczna propozycja

tez jestem tego zdania 90% jest jeszcze do akceptacji

Marcin [18]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-14 16:49:34

Zgłoś nadużycie

przydział drewna [2]

krew mnie zalewa gdy przychodzi jesień i co rok ktoś kombinuje z tymi przetargami, kupuję drewno od 2015 roku, różnymi staraniami ( głównie e-drewno) udawało mi się kupować ok 1500m3 drewna, które wystarczało nam na spokojną produkcję. Rok 2017 - kasowanie aukcji systemowych, przydział drewna - 250 m3 NA CAŁY ROK !!! od tamtej pory nie wiem czy zrównać detem ten zakład z ziemią czy czekać aż znowu ktoś wymyśli coś nowego. Rynek nie jest stabilny, a grzebanie przy przetargach jeszcze to pogarsza, jestem młody, chcę inwestować, ale niestety nie jest mi to dane. Powoli ja i mój zespół tracimy chęci do pracy, nie jesteśmy konkurencyjni ani nie czujemy satysfakcji z tej pracy. Piszę w imieniu małych nowych zakładów : CHCĘ STABILNYCH ZAKUPÓW PRZEZ CONAJMNIEJ 5 LAT !!!

BM [21]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 18:21:15

Zgłoś nadużycie

No i dzięki Największemu Patriocie Polskiego Przemysłu Drzewnego, czyli panu ...

Kubiakowi i jego kompanom z Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, system, w którym przydzielano Ci śmieszną ilość drewna, zostanie utrzymany, a Twoja historia zakupów zostanie sprowadzona do średniej obliczonej na podstawie 5 lat (czyli obejmie okres, w którym jeszcze nie kupowałeś drewna), dzięki czemu masz szansę na jeszcze mniejszy przydział. Podziękuj panu Kubiakowi i jego kumplom, którzy nie chcą konkurować z Tobą ceną, bo przecież IM TO DREWNO SIĘ NALEŻY ;-)

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 19:07:55

Zgłoś nadużycie

Nic dodać nic ująć.

Im się należy a Ty mały zasuwaj. Jak nie masz drewna, to może jakiś duży Ci po promocyjnej cenie odsprzeda, ha ha ha. Czyli nasze państwo w praktyce. Ale obawiam się o UOKiK i tego, co powie na nowy "system" wymyślony przez "izbę".

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-03 19:43:39

Zgłoś nadużycie

Nowy komunikat [1]

Osiągnięto porozumienie w sprawie zasad sprzedaży drewna na 2020-21
Dodany: 10-10-2019

Dnia 08.10.2019 r. odbyło się w Ministerstwie Środowiska spotkanie przedstawicieli polskich podmiotów gospodarczych przetwarzających drewno z przedstawicielami administracji państwowej, w sprawie korekty założeń do zasad sprzedaży drewna przez PGL LP na lata 2020- 2021 .

W spotkaniu uczestniczyli :

1. Minister Środowiska – Henryk Kowalczyk

2. Dyrektor Generalny PGL LP – Andrzej Konieczny

3. Z-ca Dyrektora Generalnego - Bogusław Piątek

4. Naczelnik Marketingu PGL LP – Andrzej Ballaun

5. Biuro marketingu - Mariola Kicka-Pilecka

Stronę przemysłu reprezentowali:

1. Prezydent PIGPD- Marek Kubiak

2. V-ce Prezydent PIGPD – Wiesław Ciura

3. Prezes Stow. Przemysłu Tartacznego- Longin Graczkowski

4. Prezes PKN- EPAL – Roman Malicki

5. Członek PIGPD – Jan Walaszek

6. Członek PIGPD – Jerzy Abramczyk

Główny analityk PGL LP przedstawił informacje analityczne dotyczące planów pozyskania drewna , historii zakupów oraz skutki wprowadzenia zmian w okresach zakupów zaliczanych do historii.

Po długiej dyskusji strony zgodziły się do przyjęcia następujących zmian do projektu zasad sprzedaży drewna przez PGL LP na lata 2020 – 2021:

1. Wprowadza się kryterium geografii zakupów na n/w zasadach:

Zakup w odległości do 50 km od wskazanego miejsca przerobu - 10 pkt
Za każde dodatkowe 10 km pomniejsza się o 1 pkt
Firmy, które mają miejsce przerobu w pobliżu granicy państwa będą miały zwiększony podstawowy promień (do dyskusji o ile)
Z kryterium wyłączono dąb, drewno sklejkowe oraz gatunki cenne
2. Skala oceny oferty zakupu: 70 % cena i 30 % geografia

3. Przetarg obywa się 1 raz w roku

4. Widełki cenowe około +/- 5 %, indeksowane o wskaźnik zależny od wzrostu płac w przemyśle (różnica pomiędzy I półroczem 2019 a I półroczem 2018)

5. Podział puli 90% /10% - został przez Ministra Środowiska wstępnie zatwierdzony

6. Historia zakupów – 5 letnia.

Przedstawiciele LP poinformowali o wyniku ankiety dotyczącej dwóch wariantów zasad sprzedaży drewna. Uczestniczyło w niej 1.170 podmiotów - ok. 17 % zarejestrowanych podmiotów przerabiających drewno. Reprezentanci przemysłu stwierdzili, że wyniki ankiety nie są reprezentatywne. Ponadto zaproponowali, aby sortymenty drewna cienkiego zostały wydzielone z puli ogólnej. Podstawowym argumentem proponowanego rozwiązania jest fakt iż interesy odbiorców drewna cienkiego są często sprzeczne z interesami odbiorcami drewna wielkowymiarowego.

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-10 16:45:28

Zgłoś nadużycie

Bajki. Nikt rozsądny nie załapie się na marzenia „izby” czyli przebrzmiałych...

...Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu, nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna. Stosowana praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji pomiędzy przetwórcami drewna i przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. Na Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nałożona została sankcja finansowa w wysokości 1,5 mln zł.

Przedsiębiorca skorzystał z przysługującego mu prawa i odwołał się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 21 stycznia 2011 roku SOKiK potwierdził decyzję Prezes UOKiK, oddalając odwołanie Lasów Państwowych. Sąd podtrzymał również nałożoną przez Urząd karę pieniężną....

Mecenas [7]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-10 18:33:39

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz