/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Wywiad: Marek Kubiak o sytuacji polskich tartaków

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-10-01


O sytuacji polskich tartaków i problemach związanych z nowymi zasadami sprzedaży surowca drzewnego rozmawiamy z Markiem Kubiakiem, Prezydentem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Marek Kubiak, Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu DrzewnegoMarek Kubiak, Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu DrzewnegoFot. D.Jabłoński

Konkurowanie na europejskim rynku wyrobów z drewna staje się coraz trudniejsze dla polskich tartaków. W związku z dużą nadpodażą surowca drzewnego w Czechach, Niemczech czy Szwecji jaka ma związek z pozyskaniem w lasach, w których nastąpiła gradacja kornika, ceny drewna okrągłego oraz tarcicy są coraz niższe, a spadki sięgają 20%.

Tymczasem na krajowym rynku drewna okrągłego, zmonopolizowanym przez Lasy Państwowe, ceny pozostają na wysokim poziomie, a w przypadku kluczowych sortymentów obserwujemy ich wzrost, na co wpływ w dużej mierze ma sposób organizacji rynku drzewnego w Polsce.

Zdaniem przedstawicieli przemysłu drzewnego, którzy jak co roku borykają się ze zmianą zasad sprzedaży surowca drzewnego, Lasy Państwowe narzucają na przyszły rok rozwiązania, które nie tylko nie rozwiązują dotychczasowych problemów, ale spowodują pogorszenie sytuacji sektora tartacznego, zwłaszcza zakładów reprezentujących polski kapitał.

W związku z brakiem możliwości porozumienia, organizacje skupiające firmy reprezentujące przemysł drzewny podjęły decyzję o przeprowadzeniu w październiku br. akcji protestacyjnej w postaci pikiety przed Kancelarią Premiera, której celem jest zwrócenie uwagi na trwające od lat problemy we współpracy z PGL Lasy Państwowe.

O aktualnej sytuacji sektora tartacznego w Polsce oraz o przyczynach i celach protestu przemysłu drzewnego rozmawiamy z Markiem Kubiakiem, Prezydentem Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Aktualizacja 01.10.2019r.: Według najświeższych informacji protest tartaków w Warszawie został odwołany. Na spotkaniu jakie miało miejsce 01.10.2019r. w Ministerstwie Środowiska zostały zaakceptowane postulaty przemysłu dotyczące zasad sprzedaży drewna z Lasów Państwowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Popieram

..czekam niecierpliwie na końcowe zasady sprzedaży drewna na 2020r!

Snake [64]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-23 12:10:55

Zgłoś nadużycie

A ja czekam niecierpliwie na oficjalny komunikat PIGPD po spotkaniu, jakie ...

odbyło się w siedzibie LP z udziałem minister Emilewicz.

Alicja z krainy czarów [11]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-23 19:21:38

Zgłoś nadużycie

A ja czekam cierpliwie na UOKiK

Za fanaberie "izby" z 5cio letnią historią i zamknięciem rynku.

M. [2]Odpowiedz na ten komentarz2019-10-23 19:43:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA