/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Akcja protestacyjna przemysłu drzewnego - Warszawa - 4.października

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. dja
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2019-09-22


Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego poinformowała o wynikach spotkania poświęconego zasadom sprzedaży drewna na lata 2020/21 jakie odbyło się 18. września. W związku z brakiem porozumienia z Lasami Państwowymi przedstawiciele przemysłu potwierdzili organizację pikiety przed Kancelaria Premiera w dniu 4. października w Warszawie.

Akcja protestacyjna przemysłu drzewnego - Warszawa - 4.października Akcja protestacyjna przemysłu drzewnego - Warszawa - 4.października Fot. D.Jabłoński

18. września br. w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbyło się spotkanie poświęcone zasadom sprzedaży drewna na lata 2020/21. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji branżowych oraz zaproszone firmy drzewne. Tym razem spotkanie odbyło się bez udziału przedstawicieli ministerstw i innych instytucji rządowych.

Lasy Państwowe przedstawiły swoją propozycję zasad sprzedaży drewna, która w niczym nie różniła się od ostatniej propozycji z początku września. Główne założenia tych zasad to:
- podział puli drewna 80:20
- historia od stycznia 2017 do 30 czerwca 2019
- brak kryterium geografii
- brak kryterium kupieckiego
- brak wadium w pierwszym etapie, a w drugim wadium na poziomie: ilość zamawianego surowca x 5 zł
- jedna, skonsolidowana, umowa roczna
- cena minimalna minus 2%
- cena górna wyniknie z ofert złożonych przez firmy
- cena rażąco wysoka będzie odrzucana.

Jak informują przedstawiciele PIGPD wciąż nie wiadomo co to jest "cena rażąco wysoka"? Z wypowiedzi leśników wynika, że będzie to cena maksymalna z ostatnich 24 miesięcy danego sortymentu jaka wystąpiła na e-drewno. Lasy Państwowe nie ujawniły czy będzie to cena średnia, czy też liczona w inny sposób. Według oświadczenia uczestniczących w spotkaniu leśników "wciąż trwają analizy".

Podczas spotkania Marek Kubiak, Prezydent PIGPD, przedstawił niezmienne oczekiwania nabywców drewna reprezentowanych przez znaczącą większość nabywców surowca drzewnego. Wszyscy przedstawiciele przemysłu drzewnego naciskali na konieczność obniżenia cen wyjściowych na surowiec drzewny, podając konkretne przykłady z aktualnych sytuacji na różnych rynków. W odpowiedzi Lasy Państwowe zaproponowały możliwość ewentualnej obniżki cen wyjściowych, ale przy jednoczesnym braku limitu ceny górnej i aukcjami dwa razy w roku.

Akcja Protestacyjna

W związku z brakiem porozumienia PIGPD oraz inne organizacje reprezentujące firmy branży drzewnej podtrzymują gotowość do pikiety w dniu 4. października w Warszawie, początek o godzinie 11:00, przed Kancelarią Premiera, Aleje Ujazdowskie.

Akcja protestacyjna ma na celu przypomnienie, że rząd mimo zapowiedzi wsparcia przemysłu w rozmowach z Lasami Państwowymi pozostaje w tym zakresie bierny, a podejmowane działania (jak np. Zespół ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego są fasadowe) i nie prowadzą do poprawy sytuacji branży, opartej na surowcu dostarczanym przez państwowego monopolistę.

Wszystkich tych, dla których propozycje lasów Państwowych są nie do zaakceptowania organizatorzy akcji protestacyjnej proszą o jak najliczniejszy udział w pikiecie. Brak poparcia protestu zdaniem przedstawicieli PIGPD oznaczać będzie brak jakichkolwiek szans na zmiany.

"W pikiecie będzie uczestniczyć szeroka reprezentacja firm drzewnych z różnych organizacji branżowych. Prosimy o Państwa uczestnictwo, działamy w Waszym interesie i bez Waszego udziału nie osiągniemy sukcesu. Prosimy o przesyłanie deklaracji uczestnictwa w demonstracji na adres biura PIGPD (biuro@przemysldrzewny.pl), nazwy firmy i liczby osób, które będą obecne w Warszawie. Deklaracje należy przesłać do dnia 2. października br." - czytamy w komunikacie.

Udział w proteście oprócz Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego potwierdziły dotychczas inne organizacje skupiające zakłady przerabiające surowiec drzewny: PKN EPAL, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego, Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego oraz zakłady usług leśnych skupione w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców Leśnych.

 

Aktualizacja 01.10.2019r.: Według najświeższych informacji protest tartaków w Warszawie został odwołany. Na spotkaniu jakie miało miejsce 01.10.2019r. w Ministerstwie Środowiska zostały zaakceptowane postulaty przemysłu dotyczące zasad sprzedaży drewna z Lasów Państwowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz