DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Grajewo planuje otwarcie fabryki w Rosji

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2004-01-21


Producent płyt wiórowych Pfleiderer Grajewo planuje otwarcie w 2006 roku fabryki w Rosji. Możliwym źródłem sfinansowania tej inwestycji jest emisja akcji o wartości ok. 250 mln zł.

- Emisja to bardzo poważne potencjalne Źródło finansowania. Z drugiej strony nie jest jeszcze postanowione, że będzie to emisja. Musimy rozważyć alternatywne źródła finansowania. Planujemy zrobić to w I półroczu - powiedział Paweł Wyrzykowski, prezes Pfleiderer Grajewo. Dodał on, że wartość potencjalnej emisji planowanej na 2004 rok to blisko 250 mln zł. - Koszt całej fabryki to 60 mln euro, czyli jakieś 250 mln zł, jeżeli doszłoby do emisji to byłaby ona również tej wielkości - dodał Wyrzykowski. Inne rozważane przez Grajewo możliwości finansowania rosyjskiej inwestycji, to wykorzystanie zaciągniętych już przez firmę kredytów lub finansowanie tzw. project finance. - Polega to na tym, że sam biznesplan tego projektu będzie sfinansowany w takich instytucjach jak np. Bank Światowy, czy EBOiR - wyjaśnił Wyrzykowski. Rozpoczęcie produkcji w budowanej obecnie przez Grajewo fabryce jest planowane na 2006 rok. Fabryka powstanie w regionie Nowgorodu Wielkiego (pomiędzy Moskwą a Sankt Petersburgiem). Grajewo chce produkować w Rosji płyty wiórowe. Rozważa także uruchomienie półproduktów służących do wytwarzania płyt meblowych. - Wielkość sprzedaży w Rosji będzie równa mniej więcej 50 proc. sprzedaży Grajewa. Wyniesie, więc około 250 mln zł rocznie - powiedział Wyrzykowski. Obok fabryki Grajewa w Rosji powstanie fabryka producenta mebli Forte. - Pozwoli to na odjęcie kosztów transportu, które w tej branży są dosyć znaczące. Ten model jest w tej branży dosyć często stosowany - tłumaczy Paweł Wyrzykowski. Obecnie 30-35 proc. produkcji jego firmy trafia na eksport. Poza budową fabryki w Rosji w 2004 roku z większych inwestycji firma planuje wydłużenie linii do produkcji płyt wiórowych, co pozwoli na zwiększoną zdolność produkcyjną. Będzie to kosztowało ok. 30 mln zł.

Grajewo szacuje, że w 2003 roku przychody spółki ze sprzedaży wyniosły 545 mln zł, zysk netto 57 mln zł, a zysk operacyjny 82 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz