/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO I ARCHITEKTURA

Inteligentny dom - co to takiego?

Autor:
Źródło: Fibaro
Data: 2019-09-10


Określenie inteligentny dom słyszał już chyba każdy. Ale czy wszyscy wiedzą co to dokładnie oznacza? Co się na niego składa, jak działa, jakie możliwości daje użytkownikom i co najważniejsze, ile kosztuje? Smart home to najnowsze technologie wprowadzone do zwykłego domu, mające ułatwić i uprzyjemnić nam codzienne życie, a nawet sprawić, że będzie ono bardziej oszczędne. Dla osób, które nie są biegłe technologicznie, może wydawać się to dość skomplikowane. Postaramy się przekonać was, że jest zupełnie inaczej i pokazać wszystkie zalety inteligentnego domu.

Inteligentny dom - co to takiego?Inteligentny dom - co to takiego?Fot. Fibaro

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to nic innego jak zespół systemów i urządzeń do automatyki domowej. Dlaczego zatem „inteligentny”? Ponieważ przez te urządzenia możemy się w pewien sposób z domem porozumiewać, a on, na nasze polecenie, może wykonywać różne zadania. Dzieje się to za sprawą zastosowania sieci, która łączy wszystkie sprzęty, i do której podłączyć mogą się również użytkownicy np. poprzez smartfon. Podstawowym elementem całego układu jest tzw. centralka, która odpowiada za sterowanie i zarządzanie. Z nią łączą się inne urządzenia oraz nasz smartfon, który za pomocą Internetu pozwala nam na kontakt z całym systemem nawet jeśli jesteśmy daleko od domu. Najważniejsze w idei inteligentnego domu jest to, że możemy go skonfigurować na miarę naszych potrzeb – zaprogramować ustawienia zgodnie z naszymi godzinami pracy, snu, przyzwyczajeniami i stylem życia.

 

Inteligentne urządzenia

Urządzenia tworzące inteligentny dom to m.in.:

  • kamery do monitoringu – najlepsze będą te z opcją jakości Full HD, która zapewnia zarejestrowanie obrazu z dużą ilością detali. Jeszcze lepiej, gdy kamera będzie miała możliwość nagrywania po zmroku. Jeżeli zamierzamy montować kamerę na zewnątrz budynku ważne, aby była przystosowana do dużej wilgotności i zmiennych temperatur, co zapewni jej większą trwałość. Nagrania z kamery w inteligentnym domu najczęściej zapisywane są na dysku sieciowym.
  • systemy alarmowe – są to np. czujniki ruchu lub czujniki otwarcia drzwi i okien. Kiedy wystąpi niepożądane zdarzenie, zostaniemy natychmiast o tym powiadomieni.
  • automaty otwierania np. bram, garaży czy rolet okiennych i drzwiowych.
  • czujniki – zaalarmują nas o ulatnianiu się czadu, gazu, wzrastającej temperaturze, zadymieniu czy nawet rozlanej wodzie, aby zapobiec ich przykrym konsekwencjom.
  • gniazdka na pilota – tzw. smart plug, pozwalają na wyłączenie i włączenie urządzenia elektrycznego bez wyjmowania wtyczki.
  • inteligentne ogrzewanie – służy do kontrolowania temperatury w pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy zaprogramować w jakich porach dnia i nocy chcemy mieć wyższą, a w jakich – niższą temperaturę.

 

Co nam daje inteligentny dom?

1. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to chyba najważniejszy powód, dla którego wielu ludzi decyduje się na rozwiązania smart home. Oprócz kamer, które w niewątpliwy sposób wpływają na podniesienie poziomu ochrony naszego domu, obecnie stosuje się różnego rodzaju czujniki, które po wykryciu podejrzanego zdarzenia niezwłocznie nas o tym zaalarmują. Przypuśćmy, że jesteśmy na wakacjach za granicą, a w naszej łazience pęka rura. W najlepszym przypadku, jeśli mieszkamy w bloku, po kilku dniach powiadomią nas o tym sąsiedzi, kiedy zauważą przeciek. W domach wolnostojących możemy zauważyć problem dopiero po powrocie, kiedy już niezbędny będzie kosztowny remont. Posiadając czujnik zalania, natychmiast dostaniemy na maila alert o takiej sytuacji. Będziemy mogli powiadomić np. kogoś z rodziny, żeby sprawdził co się dzieje. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu odcięcia dopływu wody, który po otrzymaniu informacji z czujnika zalania, zapobiegnie powstawaniu większych szkód.

2. Komfort

Rozwiązania smart home zapewniają również zwiększenie funkcjonalności naszego domu. Nie ruszając się z kanapy możemy uzbroić alarm, włączyć swoją ulubioną muzykę, przyciemnić nieco światło i zwiększyć temperaturę w pokoju przy użyciu pilota lub smartfonu. Wracając z pracy nie musimy wysiadać z samochodu żeby otwierać bramę lub garaż. Zaoszczędzamy swój czas i energię.

3. Oszczędność

Przy użyciu specjalnie stworzonych do inteligentnego domu aplikacji możemy sprawdzić, które z urządzeń zużywa najwięcej prądu i generuje największe koszty. Możemy zaplanować kiedy korzystać z nich rzadziej. Natomiast w przypadku kiedy wyjdziemy z domu i zapomnimy wyłączyć np. telewizora lub, co gorsza, żelazka, bez problemu zrobimy to zdalnie za pomocą smart plug.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA