DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Intercell stawia na makulaturę

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-01-08


Ponad 700 mln złotych zainwestuje w ciągu najbliższych dwóch lat producent opakowań i tektury, Intercell z Ostrołęki. Firma stawia na przerób makulatury i chce do 2006 roku podwoić moce produkcyjne, opierając się na tym surowcu.

Intercell wybuduje zakład przetwórstwa opakowań w Mosinie koło Poznania. Znajdzie w nim zatrudnienie ok. 200 osób. - Finalizujemy obecnie uzgodnienia z gminą. Fabryka ruszy pod koniec tego roku - powiedział "Rz" Jerzy Janowicz, prezes Intercellu.

Druga tegoroczna inwestycja to rozbudowa produkującego pudełka z tektury zakładu w Tychach. Dzięki temu zatrudnienie ma wzrosnąć do 200 - 250 osób. - Planujemy jeszcze inwestycje w produkcję papieru, ale za wcześnie mówić o szczegółach - mówi Janowicz. Nie wykluczył, że Intercell przejmie którąś z krajowych papierni.

Według niego firma zamierza w ciągu dwóch lat wydać na inwestycje 160 mln euro. Około połowa z tej sumy ma, według informacji "Rz" pochodzić ze środków własnych przedsiębiorstwa. Janowicz twierdzi, że Intercell jest w stanie obsłużyć takie zadłużenie - skonsolidowany rachunek zysków i strat za 2003 rok pokazuje 630 mln zł przychodów (wzrost o 13,6 proc.) i ok. 60 mln zł zysku netto (wzrost o 100 proc.). - W tym roku planujemy sprzedaż na podobnym poziomie i wynik netto, który nie będzie znacząco gorszy od tego z 2003 r. - deklaruje Janowicz.

Inwestycje Intercellu mają na celu podwojenie mocy produkcyjnych opartych na przerobie makulatury. Teraz udział makulatury w surowcach sięga 65 proc., reszta to wytwarzana z drewna celuloza. - Chcemy, by w 2006 roku stosunek ten sięgał 80 proc. do 20, na korzyść makulatury - mówi Janowicz. Produkcja opakowań i tektury z makulatury ma w ciągu dwóch lat wzrosnąć ze 160 tys. ton do 320 tys. ton.

Według Janowicza firma stawia na makulaturę, a nie celulozę, m.in. dlatego, że Lasy Państwowe, główny dostawca drewna w Polsce, nie są w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu dostaw. Ale i makulatury nie jest wystarczająco dużo: - Teraz importujemy 1 proc. makulatury. Kiedy zwiększymy produkcję, udział ten może sięgnąć 20 - 30 proc. - mówi Janowicz.

Intercell eksportuje połowę produkcji, druga połowa trafia na rynek krajowy. Dlatego też firma odczuje w pewnym stopniu planowaną na maj podwyżkę VAT na drewno z 7 proc. do 22 proc. - Na pewno odbije się to na naszej konkurencyjności. Nie możemy przerzucić tych kosztów na klienta - tłumaczy Janowicz.

Pomimo wysokiego zysku netto, zarząd nie będzie wnioskował o wypłatę dywidendy za 2003 rok. Według informacji "Rz" zagraniczni akcjonariusze kontrolujący ok. 66 proc. akcji firmy - Intercellulosa AB (Szwecja), Interpaper Holding (Szwecja), International Finance Corporation (USA) oraz Nordic Environment Finance Corporation (Finlandia), wolą inwestować. Jak poinformowano "Rz" w biurze prasowym Ministerstwa Skarbu, resort, który ma ok. 34 proc. akcji firmy, chce w tym roku wszcząć procedurę sprzedaży swojego pakietu. Pod młotek pójdzie 28 proc. akcji Intercellu, bo 15 proc. z pakietu ministerstwa zostanie, zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji, przyznane pracownikom firmy. Zakupem pakietu są zainteresowani prywatni akcjonariusze firmy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz