/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DOMY DREWNIANE

Domy z bali – czy warto? Zdecydowanie!

Autor:
Źródło: Extradom
Data: 2019-09-10


Domy z bali niegdyś kojarzone były z domkami letniskowymi położonymi nad morzem lub w rejonach górskich. Obecnie stały się niezwykle popularne – głównie dlatego, że są one relatywnie tanie, a przede wszystkim wyjątkowo piękne. Sprawdź, co musisz wiedzieć do domach z bali zanim zdecydujesz się na budowę!

Domy z bali – czy warto? Zdecydowanie!Domy z bali – czy warto? Zdecydowanie!Fot. Extradom

Domy z bali – sposób na szybką budowę!

Domy z bali, w przeciwieństwie do domów murowanych, nie wymagają wykonania wielu prac mokrych (oprócz wylewania fundamentów). Przez to czas budowy domu jest znacznie skrócony i jest bardziej niezależny od warunków atmosferycznych; domy z bali można stawiać przez cały rok. Ale nie tylko to wpływa na szybkość ich budowy – równie wielki wpływ na czas ma również działanie producenta. Przygotowuje on wszystkie elementy pod projekt domu tak, by były od razu gotowe do montażu. Dzięki temu dom z bali można postawić w zaledwie 2-4 tygodnie, co jest nieosiągalne w przypadku standardowych domów murowanych.


Fot. Extradom

Czy każdy dom z bali jest wykonany z tego samego budulca?

Co ciekawe, bale to nie tylko okrągłe w przekroju kawałki drewna. Istnieje kilka rodzajów, które wyróżniają poszczególne projekty domów z bali. Wyróżnia się bale: pełne (tradycyjne), klejone (sklejone ze sobą elementy drewniane) i warstwowe (z zewnątrz pokryte drewnem, a środek wypełniony materiałem izolacyjnym).

Izolacja termiczna domów z bali – czy zawsze jest wymagana?

Izolacja termiczna domów z bali – czy zawsze jest wymagana?

Wybór materiału izolacyjnego ma wpływ nie tylko na utrzymanie ciepła, ale również na estetykę domu. Warstwa izolacji może być położona na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Zazwyczaj unika się instalowania jej po zewnętrznej stronie, by nie ukrywać uroku drewnianej fasady. Jednak jeśli chcesz upodobnić dom z bali do murowanych domów z sąsiedztwa, bez problemu możesz położyć ją po zewnętrznej stronie domu. Przyjmuje się, że bale o grubości od 20 cm nie potrzebują dodatkowej warstwy izolacyjnej, gdyż stanowią wystarczającą same w sobie.

Czy domy z bali mogą być ekologiczne?

Oczywiście. Istnieje wiele sposobów na to, by uczynić je bardziej ekologicznymi na każdym etapie budowy i dekoracji. Możesz na przykład zdecydować się na:

    • izolację celulozową (w procesie produkcji i utylizacji emituje najmniej CO2 do atmosfery),
    • wykorzystanie energii odnawialnej (poprzez kolektory słoneczne lub baterie fotowoltaiczne),
    • zbieranie wody deszczowej (będzie ona służyć do podlewania ogródka),
    • malowanie wnętrz farbami o niskiej, a najlepiej zerowej, lotności związków organicznych (mają one wpływ na samopoczucie domowników, mogą skutkować pojawieniem się alergii i mogą przyczyniać się one do powstawania smogu fotochemicznego).


Fot. Extradom

Czy dom z drewna jest dla każdego?

Koszt budowy domu z bali jest zdecydowanie niższy od budowy domu z cegły. Dlatego jeśli zależy Ci na stosunkowo niedrogim budynku, który jednocześnie będzie przyjemny dla oka, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Drewno jest materiałem ciepłym w odbiorze, większość ludzi czuje się dobrze w jego otoczeniu. Jednak by nie straciło ono swojej pięknej formy, należy pamiętać o systematycznej impregnacji drewna. W zależności od zastosowanych środków powinno to odbywać się co kilka lat (od 2 do 8).


Idealny projekt domu? Polecamy serwis extradom.pl z gotowymi projektami domów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz