DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Drewno w cenie

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-01-07


Rosną obawy przed podwyżkami cen surowca
Nawet o kilkanaście procent mogą w tym roku wzrosnąć ceny drewna z Lasów Państwowych. Właściciele tartaków alarmują, że w Polsce wycina się za mało drzew, by zaspokoić rosnący popyt. Z kolei zakłady produkujące papier i opakowania obawiają się, że wzrost cen surowca pogorszy ich konkurencyjność.

Jeszcze w połowie ubiegłego roku problemu nie było. Wydawało się, że taka ilość drewna, jaką tartaki zakontraktowały na początku 2002 r., wystarczy. Jesienią popyt na drewno wzrósł tak bardzo, że go zabrakło. - Takiej sytuacji Lasy Państwowe chyba się nie spodziewały, my zresztą też. Drewna jest za mało - ocenia Bogdan Czemko, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Przemysłu Drzewnego, skupiającej tartaki odpowiedzialne za 2/5 krajowej produkcji.

Tartaki stanęły
Lasy Państwowe wycięły w ubiegłym roku 27,4 mln m sześc. drewna. Według izby, chociaż LP dostarczyły niemal 1,4 mln m sześc. drewna ponad ustalony limit, surowca dla tartaków i tak nie wystarczyło: - Z tej liczby 800 tys. m sześc. to drewno cienkie, używane przez papiernie i producentów opakowań. Reszta została w większości wykorzystana do zaspokojenia potrzeb wynikających z poprzednio zawartych umów, a na rynek trafiło tylko kilkanaście procent - wyjaśnia dyrektor Czemko. Jego zdaniem z tego właśnie powodu w połowie grudnia wiele tartaków musiało wstrzymać produkcję. - Teraz, chociaż większość zakładów podpisała z Lasami umowy na dostawy, to niektóre wciąż nie mają drewna. Dodatkowo, chociaż LP podniosły ceny drewna tartacznego o 2 - 6 proc., wiele tartaków nie może wynegocjować wystarczająco dużych dostaw - narzeka Bogdan Czemko.

Tartaki to największy klient Lasów Państwowych. Zatrudniająca 30 tys. osób branża daje LP 60 proc. przychodów ze sprzedaży drewna.

Drugi klient Lasów: papiernie, producenci opakowań i płyt wiórowych, też nie kryją obaw. - Lasy zaproponowały wysokie podwyżki cen drewna cienkiego - sosny o 7 proc., a brzozy o 11 proc. - mówi Zbigniew Fornalski ze Stowarzyszenia Papierników Polskich. - Dlatego też negocjacje umów na ten rok jeszcze się nie zakończyły. LP chcą po prostu wykorzystać lepszą koniunkturę - wzrost kursu euro spowodował, że import podrożał, a eksport stał się bardziej opłacalny - wyjaśnia.

Według Zbigniewa Fornalskiego wzrost cen drewna niekoniecznie odbije się na cenach papieru i opakowań. - Producenci raczej nie podniosą cen. Żeby tak się stało, musiałyby jeszcze wzrosnąć ceny za granicą i popyt na rynku krajowym. Prawdopodobnie więc podniesienie cen drewna odbije się na zyskach producentów - prognozuje.

VAT zwiększył popyt
Lasy Państwowe nie zaprzeczają, że ceny drewna wzrosły. - Szacujemy, że średnia cena w tym roku wyniesie 114 zł za m sześc. w porównaniu z ok. 108 zł w ub.r. To rozsądna podwyżka. Nie chcemy szkodzić przemysłowi, ale nie podnosiliśmy znacząco cen przez kilka lat, a mamy coraz większe wydatki - mówi Waldemar Tomkiewicz, rzecznik Lasów Państwowych. Według niego negocjacje z największymi odbiorcami drewna zakończą się w ciągu najbliższych kilku dni. Przyznaje jednak, że drewna, zwłaszcza tartacznego, może być w tym roku za mało. - Zgodnie z 10-letnim planem możemy w 2004 r. wyciąć tyle drewna, ile planowaliśmy w ubiegłym, a więc 26 mln m sześc. Wycinamy tylko 55 proc. przyrostu masy drzewnej, a w krajach skandynawskich współczynnik ten sięga 85 proc. Moglibyśmy, bez szkody dla lasów, wyciąć 30 mln m sześc., ale jest to niezgodne z planem. Decyzję o jego ewentualnej zmianie musi podjąć rząd - tłumaczy.

Według Lasów zwiększony popyt na drewno wiąże się nie tylko z bardziej opłacalnym eksportem, lecz także z planowaną na maj podwyżką VAT na drewno z 7 do 22 proc. - Dlatego też zwiększenie popytu może mieć podłoże psychologiczne. Jak jest naprawdę, dopiero się okaże - mówi Waldemar Tomkiewicz.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz