DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Mebelplast podnosi się po pożarze

Rzeczpospolita

Autor: M.C.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-01-22


Pomimo zniszczenia większej części zakładów Mebelplast w pożarze pod koniec 2002r. firma zwiększyła w 2003r. przychody i zyski dzięki korzystnemu kursowi euro. Spółka planuje dalszy rozwój i kończy odbudowę zakładu.

Ponad rok temu pożar strawił 60 proc. zakładu należącego do olsztyńskiej firmy Mebelplast. Mimo to firma nie tylko utrzymała poziom sprzedaży z 2002 r. (66 mln zł), ale zwiększyła go do 77 mln zł. - Już tydzień po pożarze kontynuowaliśmy produkcję w wynajętych pomieszczeniach - wyjaśnia "Rz" wiceprezes firmy Stanisław Marek. Mebelplast wydał 10 mln zł na nowe budynki i maszyny. Ostatnie obiekty zostaną oddane do użytku w ciągu miesiąca. - Dzięki temu zwiększymy w tym roku produkcję o 10 proc., przy 4,5 proc. rentowności na sprzedaży - zapowiada wiceprezes Marek. W ubiegłym roku zysk netto Mebelplastu sięgnął 2,5 mln zł.

- Wszystko dzięki korzystnemu kursowi euro - wyjaśnia Stanisław Marek. - Korzyści z tego tytułu mogłyby być jeszcze większe, gdyby nie to, że część komponentów do produkcji sprowadzamy z Unii, a część tych z Polski jest wyceniana w euro - dodaje. Na wzrost kosztów firmy w tym roku wpływ będzie też miała podwyżka cen drewna z Lasów Państwowych.

Firma, co jest normą w branży, eksportuje większość swoich produktów. Na rynki Niemiec, Beneluksu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Czech i Słowenii trafia 83 proc. jej wyrobów, a na wschód ok. 3 proc.

W tym roku firma chce zmodernizować park maszynowy i rozbudować zakład w Reszlu, gdzie znajdują się szwalnia, tartak i stolarnia Mebelplastu. - Rozwijamy się w ramach własnej firmy, nie planujemy fuzji ani przejęć, chyba że pojawi się wyjątkowo atrakcyjna oferta - wyjaśnia Marek.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz