DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Droższe drewno na Śląsku

Rzeczpospolita

Autor: M.C.
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2004-01-19


Czekają na burze

Duże tartaki z okolic Katowic mają problem - drewno z Lasów Państwowych jest w tym roku nawet o 30 proc. droższe. Surowca brakuje, bo wykupiły je małe firmy.

Na rynku drewna grubego w Polsce jest praktycznie tylko jeden dostawca - Lasy Państwowe (LP). Lasy sprzedają część drewna na przetargach, a część w umowach negocjowanych z dużymi odbiorcami.

- W tym roku jednak nadleśnictwa z dyrekcji regionalnej w Katowicach sprzedawały drewno tylko na przetargach. Przez to cena podskoczyła w niektórych asortymentach nawet o 30 proc., a drewno wykupiły niewielkimi partiami małe firmy - mówi Bogdan Czemko z Izby Przemysłu Drzewnego. - Takie niewielkie firmy stać na tak wysokie ceny, bo najczęściej działają w szarej strefie. Duzi odbiorcy przy tej cenie ponieśliby straty, dlatego większość z nich drewna nie kupiła - tłumaczy Czemko.

Według Czemki kłopoty z pozyskaniem drewna ma kilku dużych odbiorców z Górnego Śląska zużywających rocznie ponad 100 tys. m sześc. drewna.

- Zakontraktowałem tylko połowę potrzebnego drewna w cenie nie do przyjęcia, bo nie mogę z dnia na dzień zamknąć zakładu - mówi Mirosław Florkiewicz, pełnomocnik Zakładu Drzewnego Grudków, przerabiającego rocznie 25 tys. m sześc. drewna. - W 2003 roku kupowałem najniższej jakości sosnę po ok. 130 zł za m sześc., teraz kosztuje 150 zł. Granica opłacalności to dla mnie 138 zł - mówi.

Rzecznik Lasów Państwowych Waldemar Tomkiewicz uważa, że właściciele tartaków problem wyolbrzymiają: - Nie możemy wycinać tyle drewna, ile chcemy, obowiązuje nas 10-letni plan. Zdarza się, więc, że drewna może zabraknąć. Zawsze pojawia się jednak pewna ilość po wiosennych burzach - dodaje.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz