DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Tras Tychy - raport analityczny

BDM PKO BP

Autor: Marek Majewski
Źródło: BDM PKO BP
Data: 2003-12-19


Rekomendacja: kupuj (utrzymana z 20 czerwca 2003).
Kurs docelowy: 14,20 zł

Udział Tras Tychy w rynku stolarki okiennej przekroczył 10%
Grupa Tras Tychy jest dynamicznie rozwijającym się producentem stolarki okiennej. W wyniku rozwoju organicznego oraz akwizycji udział Grupy w rynku wzrósł do 10% w 2003 r. z 7% rok wcześniej. Dynamiczny wzrost przychodów Tras Tychy oraz przejęcie słabszych podmiotów z branży nastąpiło w okresie wzrostu konkurencji ze strony zagranicznych producentów. Obecny potencjał produkcyjny Grupy Tras Tychy umożliwia zwiększenie udziału w rynku stolarki budowlanej do 15% bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów.

Aktywizacja eksportu sposobem na dekoniunkturę w branży
W wyniku przejęcia Intur-KFS Sp. z o.o. Tras Tychy wszedł na niemiecki rynek stolarki otworowej. Spółka ma szanse zaistnieć również na innych rynkach europejskich ponieważ jakość i standard jej wyrobów pozwala z powodzeniem konkurować na pozostałych rynkach Europy Zachodniej. Szacujemy konserwatywnie, że w latach 2004-2006 udział sprzedaży eksportowej w sprzedaży ogółem spółki wyniesie odpowiednio 13%, 19%, 24%. Zwiększenie eksportu do Unii Europejskiej jest receptą na wzrost podatku VAT na materiały budowlane oraz kończące się ulgi budowlane.

Czynniki sprzyjające rynkowej ekspansji Tras Tychy S.A.
Dalsze zwiększanie udziału w rynku krajowym oraz intensyfikacja działalności eksportowej jest możliwa dzięki oferowaniu wysokiej jakości produktów po stosunkowo niskiej cenie. Jest to możliwe za sprawą zatrzymania marży producentów komponentów w spółce oraz za sprawą preferencji podatkowych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jako jedyna spółka z sektora branży producentów okien Tras posiada od 2001 r. status spółki publicznej, co pozwala na pozyskanie dodatkowych funduszy na rozwój oraz zajęcie pozycji lidera w swoim sektorze.

Zalecenie inwestycyjne
Działalność operacyjną Tras Tychy S.A. wyceniamy metodą DCF na 14,20 za jedną akcję, przy założeniu konserwatywnego scenariusza rozwoju wydarzeń dla spółki i zaistnieniu umiarkowanie korzystnych warunków do rynkowej ekspansji. Bieżący poziom notowań spółki jest niższy od wyceny rynkowej jej walorów, co upoważnia nas do podtrzymania rekomendacji "kupuj". Akcje Tras Tychy przy obecnym kursie posiadają ponad 50-proc. potencjał wzrostowy. Osiągnięcie wyznaczonej przez nas ceny docelowej akcji w obecnych warunkach rynkowych w horyzoncie 12-miesięcznym, uważamy za bardzo realne. Zakup walorów tyskiej spółki jest więc bardzo perspektywiczną inwestycją.

BDM PKO BP nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym opracowaniu


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz