/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
NARZĘDZIA DO DREWNA

Siekiera - sprawdzone narzędzie do obróbki drewna

Dluta.pl

Autor:
Źródło: Dluta.pl
Data: 2019-07-30


Siekiera jest obecna w większości domów, służy też podczas codziennej pracy leśników czy stolarzy, słowem - wszystkich osób związanych z obróbką drewna. Prostota obsługi połączona z potężną siłą działania czyni z niej jedno z podstawowych narzędzi warsztatowych człowieka.

Siekiera - sprawdzone narzędzie do obróbki drewnaSiekiera - sprawdzone narzędzie do obróbki drewnaFot. Dluta.pl

Pierwsze próby stworzenia wydajnych narzędzi
Od początku swego istnienia człowiek nie ustawał w poszukiwaniu rozwiązań mogących ułatwić mu pracę. Miał potrzebę zdobywania pożywienia, a to było możliwe początkowo dzięki zbieractwu dziko rosnących roślin, następnie polowaniom i uprawie roli.

Przedzieranie się przez gęsto zarośnięte połacie czy też karczowanie lasów pod przyszłe uprawy w końcu było niemożliwe do wykonania gołymi rękoma, stąd też dość szybko zaczęto używać pierwszych narzędzi. Badania archeologiczne wskazują, że już w początkach paleolitu korzystano z kamiennych otoczaków. Dokładna data jest trudna do ustalenia, ale najstarsze znaleziska na ziemiach polskich pochodzą prawdopodobnie sprzed 500 000 lat przed naszą erą.

Sztuka gładzenia kamienia zaowocowała powstaniem prototypu dzisiejszej siekiery. Początkowo był to kamień o zaostrzonej krawędzi, z czasem podjęto próby stworzenia rękojeści. Zazwyczaj był to zwykły patyk, do którego ostrze mocowano za pomocą łyka. Tak powstałe narzędzie było wygodne, jednak jego trwałość pozostawiała wiele do życzenia.

Budowa siekieryBudowa siekieryFot. Dluta.pl

Dużym udoskonaleniem było opanowanie sztuki wiercenia, dzięki czemu połączenia stawały się dużo mocniejsze, a tym samym znacznie wzrastała efektywność. Wciąż jednak mówimy o ostrzach kamiennych, często wykonywanych z krzemienia czy bazaltu. Surowiec ten jest trwały, o czym może świadczyć doskonały stan zachowanych do dziś egzemplarzy, wygoda pracy nie stała jednak na najwyższym poziomie.

Niezastąpione rozwiązanie w pracy z drewnem
Znaczący przełom nadszedł wraz z epoką brązu. Stop miedzi i cyny stanowił doskonały surowiec do wytwarzania zarówno ozdób, jak i narzędzi. Skorzystały również siekiery, zyskując większą skuteczność i wytrzymałość.

Te cechy uległy wzmocnieniu wraz z wynalezieniem żelaza i opanowaniem sztuki hartowania. Narzędzia stawały się coraz bardziej wyspecjalizowane, obok noży powstawały sierpy, a siekierom zaczęły towarzyszyć między innymi czekany i toporki, następnie halabardy i cała gama wyrobów rozwijających pierwotną koncepcję ostrza osadzonego na drzewcu. Część z tych przedmiotów nie służyła już pracy, lecz stała się bronią. A ponieważ sztuka militarna od zarania dziejów rozwija się najszybciej, to również siekiery skorzystały i do ich produkcji zaczęto używać coraz lepszych materiałów.

Siekiera - sprawdzone narzędzie do obróbki drewnaSiekiera - sprawdzone narzędzie do obróbki drewnaFot. Dluta.pl

Mogłoby się wydawać, że we współczesnych czasach narzędzie wywodzące swoją historię z tak zamierzchłych czasów nie znajduje racji bytu. Nic bardziej mylnego. Mimo rozwoju technologii siekiery wciąż są jednym z podstawowych przyrządów pracy z drewnem. Ich forma ewoluowała, obecnie bez trudu znajdziemy produkty dedykowane do konkretnych zastosowań.

Na rynku dostępne są siekiery przeznaczone do prac leśnych, rozłupywania drewna opałowego, prac stolarskich... Gama jest bardzo szeroka, co tylko potwierdza ogromną uniwersalność i nieocenioną przydatność tego prostego i niezwykle skutecznego narzędzia do drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA