/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

IKEA zamyka swoją jedyną fabrykę w USA

CNN /IKEA

Autor: oprac. red
Źródło: CNN /IKEA
Data: 2019-07-17


IKEA Industry, produkcyjne ramię koncernu IKEA, planuje zamknąć fabrykę mebli w Danville w Wirginii - donoszą amerykańskie media. To jedyna fabryka IKEA działająca w USA, która zatrudnia ok. 300 pracowników.

IKEA zamyka fabrykę w Danville / USAIKEA zamyka fabrykę w Danville / USAFot. IKEA

Fabryka ma zostać zamknięta z końcem roku. Według informacji zadania realizowane przez fabrykę (głównie produkcja mebli z płyt drewnopochodnych) przejmą zakłady w Europie. Jak poinformowano przyczyną decyzji jest koszt surowców w USA. -Dołożyliśmy wszelkich starań, aby poprawić i utrzymać konkurencyjność tego zakładu, ale niestety nie ma możliwości osiągnięcia odpowiedniego poziomu kosztów, aby kontynuować produkcję w Danville - powiedział dyrektor zakładu Bert Eades wydanym oświadczeniu.

Według prasowych doniesień przyczyną mogły być dodatkowe cła nałożone na import z Chin, jednak IKEA zaprzecza tym pogłoskom. Większość używanych do produkcji surowców, głównie płyt drewnopochodnych, produkowana jest przez dostawców w USA.

Fabryka w Danville uruchomiona została w 2008r., w szczycie gospodarczego kryzysu. Aby przyciągnąć inwestycję władze lokalne i państwowe zaoferowały 12 mln dolarów w postaci różnych ulg. Mieszkańcy miasta cieszyli się, że szanowana, zagraniczna firma utworzy miejsca pracy w regionie, który bardzo je potrzebował. Trzy lata póżniej w amerykańskiej prasie ukazały się artykuły na temat zmagań IKEA z oskarżeniami o dyskryminację, utrudnianiem założenia przez pracowników związków zawodowych czy negatywnymi opiniami na temat warunków pracy i płacy. Szwedzki koncern musiał podjąć szereg działań mających na celu wyeliminowanie przyczyn negatywnych opinii.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

aż trudno uwierzyć...200km dalej w Pólnocnej Karolinie swój tartak ma ...

Klausner, produkcje płyty ca.100km buduje Egger...a Ikea wychodzi? - niemożliwe

Wrinks [175]Odpowiedz na ten komentarz2019-08-01 09:06:42

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA