/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
DREWNO W OGRODZIE

Taras gotowy na lato, czyli kilka słów o olejowaniu drewna

Autor:
Źródło: V33 Polska
Data: 2019-07-17


Leniwe, ciepłe popołudnie, słońce w zenicie, a za chwilę… nagłe załamanie pogody, letnia burza i ulewny deszcz. Brzmi znajomo? Zmienne warunki atmosferyczne mogą zniszczyć drewniany taras jeśli nie będziemy stosować odpowiednich preparatów do jego pielęgnacji. Dlatego już dziś warto uzbroić się w myjkę ciśnieniową, pędzel lub wałek oraz dobrej jakości olej do tarasów. Dlaczego właśnie olej? Bo to niezwykle proste, skuteczne i szybkie rozwiązanie - delikatne dla drewna i bezlitosne dla niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Taras gotowy na lato, czyli kilka słów o olejowaniu drewnaTaras gotowy na lato, czyli kilka słów o olejowaniu drewnaFot. V33

Wielu z nas, przed przystąpieniem do renowacji czy odświeżenia tarasu, zadaje sobie kluczowe pytanie: czy istnieje produkt, który z jednej strony trwale i niezawodnie zabezpieczy drewno, a z drugiej nie wpłynie na jego naturalny charakter?

-W tym przypadku, na szczęście, nie trzeba szukać kompromisów bowiem olejowanie drewna nie tylko ochroni surowiec przed zużyciem, negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, pękaniem czy szarzeniem, ale uwydatni jego naturalną barwę i podkreśli słoje - podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Jak działa? Olej, w przeciwieństwie do lakieru czy lakierobejcy nie tworzy na powierzchni desek powłoki, która może wpłynąć na wygląd tarasu, ale wnika głęboko w materiał, zabezpieczając go od środka. Pozwala drewnu oddychać, hamuje wchłanianie wody, a wszystkie zadrapania i ubytki stają się mniej widoczne. Olejowanie można z łatwością wykonać samemu - na całej powierzchni lub miejscowo.

Od czego zacząć?

Najlepiej od początku, czyli wyboru sprawdzonego preparatu. Zabezpieczenie drewna olejem jest niezwykle proste, pod warunkiem, że wybierzemy niezawodny, wysokiej jakości produkt.

-Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie Olej do tarasów V33 - naturalny preparat z dodatkiem żywic alkidowych. Sprawdzony w wymagającym, nadmorskim klimacie zabezpieczy i ochroni powierzchnie z drewna tekowego, egzotycznego lub gatunków europejskich - również w przypadku fasad, listew i sztachet. Olej zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, chroni przed zaplamieniem i zatłuszczeniem. Jednocześnie pozwala drewnu oddychać, nie tworząc na tarasie niepożądanej, śliskiej warstwy - rekomenduje Paweł Piotrowicz. Olej do tarasów V33, dostępny w trzech wariantach kolorystycznych: bezbarwnym, palisander oraz tek, przywraca drewnu naturalną barwę, zapewniając niezwykle modne i estetyczne, matowe wykończenie.

Nie popełniaj tych błędów!

Dobry produkt to tylko połowa sukcesu - drugą stanowi przestrzeganie kilku zasad, które pozwolą w pełni wykorzystać właściwości wybranego oleju. Po pierwsze, pamiętajmy, by nie przystępować do pracy podczas deszczu lub, gdy termometr wskazuje więcej niż +30ºC lub mniej niż +5ºC. Po drugie, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli nie poświęcimy mu wystarczającej uwagi, narażamy powierzchnię na nierównomierne wchłanianie preparatu, co prowadzi do niepełnego zabezpieczenia drewna i widocznych różnic po wyschnięciu. Po trzecie, ściśle przestrzegajmy instrukcji użycia - zbyt gruba warstwa i niezebranie nadmiaru oleju sprawi, że na powierzchni tarasu pozostanie trudna do usunięcia warstwa zaschniętego produktu. Natomiast zbyt cienka warstwa nie nasyci drewna i nie zapewni mu odpowiedniej ochrony.

Następnie przygotuj podłoże

Cały proces należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna. Podłoże szlifujemy papierem ściernym, dzięki czemu pory otworzą się i olej łatwiej wniknie w głąb materiału, odpylamy i odkurzamy. Usuwamy również wszelkie zaplamienia i zatłuszczenia tak, by obszar roboczy był suchy i czysty. -W celu zwiększenia ochrony biobójczej, przed pierwszym nałożeniem oleju, zalecamy zastosowanie Impregnatu do drewna konstrukcyjnego V33 - radzi Paweł Piotrowicz. -Należy go stosować jedynie na surowe, niezabezpieczone wcześniej drewno.

Drewno zabezpieczone olejem staje się hydrofoboweDrewno zabezpieczone olejem staje się hydrofoboweFot. D.Jabłoński

Czas na aplikację!

Zarówno przed rozpoczęciem olejowania, jak i w trakcie, produkt trzeba dokładnie wymieszać, tak, by uzyskać jednolitą konsystencję. Za pomocą pędzla nakładamy pierwszą warstwę, obficie nasączając drewno olejem. Po 15 minutach czynność powtarzamy, nie czekając aż pierwsza warstwa wyschnie. Gdy drewno nie wpija już oleju, należy usunąć jego nadmiar suchą, czystą szmatką i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Aby sprawdzić czy materiał został prawidłowo zabezpieczony, warto wykonać test kropli wody.

-Wystarczy wylać na drewno odrobinę wody i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeżeli przybierze formę kuleczek, oznacza to, że drewno zostało właściwie nasączone olejem. Jeśli powierzchnia wpije wodę - konieczne będzie nałożenie jeszcze jednej warstwy preparatu - radzi Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33. Olejowanie wystarczy powtarzać raz w roku, by każdego dnia cieszyć się naturalnym, zadbanym i bezpiecznym tarasem.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA