/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer zniknie z polskiej giełdy?

Pfleiderer Group

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Pfleiderer Group
Data: 2019-07-17


Holenderska spółka Volantis Bidco ogłosiła wezwanie na akcje Grupy Pfleiderer. Jeśli proces skupu się powiedzie, producent materiałów drewnopochodnych najprawdopodobniej zostanie wycofany z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych po ponad dwudziestoletniej obecności. Po ogłoszeniu informacji w miniony piątek, akcje Pfleiderer, które od początku roku systematycznie taniały notując spadek z ponad 34 na niecałe 20 zł za walor, zanotowały w ciągu jednej sesji wzrost o 31,16% do poziomu 26,1 zł.

Pfleiderer zniknie z polskiej giełdy? - schemat grupy kapitałowejPfleiderer zniknie z polskiej giełdy? - schemat grupy kapitałowejFot. Pfleiderer

Przedmiotem wezwania jest 23.519.515 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 0,33 zł każda, wyemitowanych przez Pfleiderer Group SA i będących przedmiotem obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW. Akcje te stanowią 36,35% w kapitale zakładowym spółki. Cenę skupu ustalono na 25,17 zł za akcję, co jest średnią arytmetyczną kursu z ostatnich 6-miesięcy.

Wcześniej Volantis Bidco BV poinformował o nabyciu akcji Pfleiderer Group stanowiących 29,65% kapitału spółki. Nabycie nastąpiło w drodze aportu w zamian za akcje własne od zarejestrowanych w Luksemburgu spółek`: Brookside, Yellow Sapphire, Field Point Acquisitions, Field Point IV, Field Point V oraz King Forest. Wszystkie spółki będące uczestnikami umów są pośrednio lub bezbezpośrednio z amerykańskim funduszem inwestycyjnym Strategic Value Partners LLC.

Po przeprowadzeniu wezwania wzywający zamierza uzyskać łącznie nie więcej niż 66% ogólnej liczby akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. Warunkiem nabycia będzie osiągnięcie w wyniku wezwania ofert sprzedaży stanowiących minimum 26,07% ogólnej liczby akcji. Zapisy w wezwaniu zaplanowano na pierwszą połowę sierpnia br. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 20. sierpnia.

Jak poinformowano z wezwania wykluczone zostały akcje należące do zarejestrowanej w Luksemburgu spółki Atlantik SA stanowiące 19,28% kapitału Pfleiderer Group.

Notowana na GPW Grupa Pfleiderer to jeden z największych w Europie producentów płyt drewnopochodnych. Polska spółka Grupy Pfleiderer (Pfleiderer Grajewo, wcześniej Zakłady Płyt Wiórowych Grajewo) notowana była na GPW od 1997r. Po tym jak w 2012r. upadłość ogłosiła niemiecka spółka matka Pfleiderer AG, na którą pomimo protestów wierzycieli scedowano znaczną część zadłużenia grupy, kontrolę nad pozostałą częścią firmy przejęła zarejestrowana w Luksemburgu spółka Atlantik SA, której działalność kredytował fundusz Strategic Value Partners (akcje Grupy Pfleiderer kontrolowane przez spółki SVP trafiły do nich jako spłata zadłużenia).

W latach 2015-2016r. przeprowadzono połączenie polskich i niemieckich spółek Pfleiderer. Polska spółka Pfleiderer Grajewo przejęła niemiecką spółkę Pfleiderer GmbH. W wyniku transformacji powstała obecnie notowana na GPW - Grupa Pfleiderer SA z siedzibą zarządu we Wrocławiu. W 2015r. Przeprowadzono również nieudaną emisja - z zaplanowanych 40 mln akcji, które miały dać firmie ok. 1 mld złotych, przydzielono 15,08 mln akcji z których uzyskano niecałe 362 mln zł (24 zł za akcję). Warto zauważyć, że w ostatnich latach rotacja czołowych managerów jest ogromna, a z zarządu spółki praktycznie wyeliminowani zostali Polacy.

W procesie restrukturyzacji spółki inwestorom obiecano m.in. regularną dywidendę mającą wynosić do 70% skonsolidowanego zysku netto. Wypłata dywidendy faktycznie nastąpiła z zysku za lata 2015, 2016 i 2017. Jednak pomimo podtrzymania polityki dywidendy w strategii do 2021r. oraz wbrew zapewnieniom zarządu w czerwcu br. zwyczajne walne zgromadzenie spółki postanowiło nie wypłacać dywidendy zysku za 2018r. (który wyniósł 144,4 mln zł).

Od sierpnia 2018r. do lutego roku bieżącego Pfleiderer Group prowadziło skup własnych akcji (planowano z rynku ściągnąć akcje stanowiących ok. 11,66% kapitału) po cenie 40 zł za walor.

Akcjonariusze Grupy PfleidererAkcjonariusze Grupy PfleidererFot. Drewno.pl

Analizując powyższe dane łatwo zauważyć, że uzyskanie minimalnego poziomu akcji jakie chce kupić Volantis (26,07%), da SVP wpływ na 95% kapitału spółki, co pozwoli na przeprowadzenie wykupu przymusowego pozostałych akcjonariuszy (zgodnie z mającym wkrótce wejść nowym prawem) i wyprowadzenie Pfleiderer Group z GPW.

Języczkiem uwagi będzie zachowanie krajowych funduszy inwestycyjnych (w tym OFE), które na koniec 2018r. łącznie były właścicielami 20,73% (15 funduszy). Wprawdzie od początku roku ich zaangażowanie w Grupę Pfleiderer spadło, to jednak wciąż są głównym posiadaczem akcji, które chce skupić Volantis.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA