/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Pfleiderer informuje o słabszych wynikach i rezygnacji prezesa

Pfleiderer

Autor: oprac. red
Źródło: Pfleiderer
Data: 2019-05-22


Pfleiderer Group SA pokazał wyniki za I kwartał br. Grupa zanotowała spadek sprzedaży i zysków. Dzień wcześniej Pfleiderer poinformował o rezygnacji prezesa spółki.

Najwięksi producenci płyt wiórowych (PB) i MDF w EuropieNajwięksi producenci płyt wiórowych (PB) i MDF w EuropieFot. Pfleiderer

Skonsolidowane przychody Grupy Pfleiderer, producenta wyrobów drewnopochodnych dla przemysłu meblarskiego, wnętrzarskiego i budownictwa, w I kwartale 2019r. zmalały do poziomu 262,3 mln euro czyli o 2,4% mniej niż w ubiegłym roku. Jak informuje zarząd spółki. Spadek wynika z zaostrzonej konkurencji na rynku surowych płyt wiórowych, co negatywnie wpłynęło na ceny sprzedaży, zmniejszania zapasów przez niektórych klientów oraz nieplanowanego miesięcznego przestoju w produkcji płyt MDF/HDF w zakładzie Baruth z powodu pożaru, do którego doszło na początku stycznia.
Spółka odnotowała wzrost sprzedaży produktów z wartością dodaną (o 1,8% r/r do 152,3 mln euro), które odpowiadały za dwie trzecie całkowitej sprzedaży w I kwartale br., jednak nie wystarczyło to do utrzymania ubiegłorocznej wielkości sprzedaży.

Spadek przychodów przełożył się na wyniki finansowe. W I kwartale br. spółka zanotowała stratę w wysokości 11 mln euro wobec 7,3 mln euro zysku netto w analogicznym okresie poprzedniego roku. Obok niższej sprzedaży, spadek ten wynikał głównie z obniżki marży brutto spowodowanej wyższymi kosztami surowców. Wpływ na wynik netto miały również nadzwyczajne koszty doradztwa (4,9 mln euro w I kwartale 2019 r.), utrata marży spowodowana pożarem w Baruth (2,7 mln euro) oraz odprawy pracownicze (0,3 mln euro).

Raportowana EBITDA w I kwartale 2019 r. była o blisko połowę niższa i wyniosła 20,8 mln euro wobec 36,5 mln rok wcześniej. Skorygowana EBITDA, oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych, sięgnęła natomiast 27,9 mln euro w porównaniu do 37,3 mln euro w I kwartale 2018r.

-Pierwszy kwartał był trudnym okresem dla naszej firmy i całego rynku. Styczniowy pożar w naszym zakładzie produkcyjnym Baruth spowodował zmniejszenie produkcji i sprzedaży płyt MDF/HDF. Dzięki restrykcyjnym standardom z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego nikt nie ucierpiał. Produkcję wznowiliśmy na początku lutego, aczkolwiek konieczne było dostosowanie technologii produkcji i potrzebujemy trochę czasu, aby skalibrować wszystkie procesy produkcyjne i osiągnąć wcześniejszą wydajność. Sprzedaż produktów podstawowych była ponadto pod wpływem wzmożonej konkurencji na rynku, a na początku roku nadal obserwowaliśmy zmniejszanie zapasów przez niektórych klientów, którzy ograniczali zamówienia spodziewając się wolniejszego wzrostu gospodarczego. Warto jednak zauważyć, że już w samym marcu nasza sprzedaż wzrosła rok do roku, co dobrze wróży na kolejne kwartały. Pomimo gorszych wyników w pierwszym kwartale jesteśmy przekonani, że wdrożone w efektywności kosztowej przyniosą wymierne rezultaty. Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do realizacji celów finansowych wyznaczonych na 2021 rok. Widzimy dobre perspektywy dla sprzedaży produktów z wartością dodaną, na przykład w segmencie mebli kuchennych, jak również pozytywne tendencje w zakresie cen drewna i chemikaliów, czyli głównych surowców wykorzystywanych w produkcji - skomentował dr Nico Reiner, dyrektor finansowy (CFO) Pfleiderer Group.

Spółka zapewnia, że niezmiennie kładzie nacisk na utrzymywanie kosztów pod kontrolą. W I kwartale br. trend obniżania kosztów ogólnego zarządu był kontynuowany (spadek o 2,4% r/r do 12,0 mln euro), podczas gdy koszty sprzedaży wzrosły tylko o 1,5% r/r/ do 33,9 mln euro. Łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły zaledwie o 0,6% do 46,4 mln euro, co odpowiadało 17,7% wartości sprzedaży w I kwartale tego roku.

-Spółka wdraża szereg inicjatyw oszczędnościowych i efektywnościowych w obszarze kosztów bezpośrednich i pośrednich (w tym dostosowanie składu receptur produktów, usprawnienie procesów), wydajności pracy (wydłużenie czasu pracy, zwiększenie produktywności) oraz kosztów ogólnego zarządu - informuje Reiner.

Zysk za 2018 na kapitał zapasowy
Rada nadzorcza spółki w dniu 21.05.2019r. zarekomendowała akcjonariuszom przyjęcie wniosku zarządu dotyczącego podziału zysku netto spółki za rok obrotowy 2018. Zdaniem zarządu cały zysk netto za ubiegły rok, który wyniósł 144,442 mln zł powinien zostać przeznaczony na kapitał zapasowy spółki.

Prezes zarządu składa rezygnację
Dzień wcześniej Pfleiderer Group poinformował, że Prezes Zarządu Tom K. Schäbinger odejdzie ze spółki z dniem 31. maja br., z powodów osobistych. Jego obowiązki, do czasu znalezienia nowego prezesa, przejmie Zbigniew Prokopowicz, przewodniczący Rady Nadzorczej. Schäbinger, który dołączył do zarządu Pfleiderer w 2017r., pozostanie dostępny dla Rady Nadzorczej w charakterze doradcy.

-Pod przewodnictwem Toma Schäbingera z sukcesem powróciliśmy na ścieżkę wzrostu i zainicjowaliśmy nową strategię. Zarząd jest dobrze przygotowany do poprowadzenia spółki tą ścieżką w czasie poszukiwania nowego prezesa. Życzymy Tomowi wszystkiego najlepszego na przyszłość i cieszymy się, że pozostanie dostępny dla Rady Nadzorczej w charakterze doradcy - powiedział Zbigniew Prokopowicz.

-Chciałbym szczerze podziękować moim koleżankom i kolegom za ich ciężką pracę i zaangażowanie w czasie mojej pracy w Pfleidererze. Wspólnie udało nam się uczynić Pfleiderera jednym z wiodących europejskich producentów wysokiej jakości produktów drewnopochodnych oraz wdrożyć strategię jasno ukierunkowaną na wzrost w najbliższych latach. Wiem, że spółka jest w dobrych rękach, a obecny Zarząd jest dobrze przygotowany, by zrealizować tę strategię - powiedział Tom K. Schäbinger.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz