/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

IKEA Industry zakończyła rozbudowę fabryki w Zbąszynku

IKEA

Autor:
Źródło: IKEA
Data: 2019-05-10


IKEA Industry zakończyła rozbudowę fabryki mebli w Zbąszynku. W nowej inwestycji, która obejmuje halę produkcyjną i magazyn, zastosowano rozwiązania sprzyjające zrównoważonej produkcji. W fabryce będą wytwarzane meble IKEA z popularnej serii EKET. Uroczyste otwarcie, z udziałem pracowników, zarządu i lokalnej społeczności, miało miejsce 9. maja 2019r.

IKEA Industry zakończyła rozbudowę fabryki w ZbąszynkuIKEA Industry zakończyła rozbudowę fabryki w ZbąszynkuFot. IKEA

Według IKEA, fabryki w Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście to największy na świecie kompleks produkcji mebli. Pierwszy zakład powstał w 1992 roku na bazie lokalnych Spółdzielni Meblarskich. Obecnie powstaje tu ponad 600 rodzajów mebli IKEA, w tym meble do przechowywania z serii EKET, stoliki z serii LACK i meble dziecięce z serii STUVA. Zakład zatrudnia ponad 3.400 pracowników.

IKEA Industry w Zbąszynku specjalizuje się w produkcji mebli z płyt komórkowych. W nowo otwartej części zakładu produkowane są meble z popularnej serii EKET w sześciu wariantach kolorystycznych: białym, jasno i ciemnoszarym, a także jako nowość w złotobrązowym, czerwonym i imitacji dębu bejcowanego na biało. Maksymalna wydajność hali to 125 000 sztuk mebli tygodniowo. Obecnie produkcja w fabryce osiągnęła poziom 95% mocy produkcyjnej. Meble z serii EKET wytworzone w polskiej fabryce trafiają do sklepów IKEA na 52 rynkach na całym świecie.

Meble EKETMeble EKETFot. IKEA

EKET to seria szafek do przechowywania, które cechuje prostota i funkcjonalność. Meble wyróżnia możliwość samodzielnej modyfikacji poprzez zestawianie i łączenie różnych kolorów i rozmiarów szafek. Montaż serii jest łatwy i szybki dzięki kołkom klinowym, które zatrzaskują się w nawierconych otworach. Płyty komórkowe, z których zbudowane są szafki EKET są wypełniane wewnątrz konstrukcją o strukturze plastra miodu, z papieru w 100% pochodzącego z recyklingu.

-Stale poszukujemy nie tylko bardziej wydajnych kosztowo, ale przede wszystkim zrównoważonych sposobów produkcji mebli. Dlatego w nowej inwestycji wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które pozwalają ograniczać zużycie surowców i efektywnie zarządzać odpadami, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skali produkcji – mówi Paweł Brenienek, dyrektor zakładu EKET w IKEA Industry Zbąszynek.

Cała hala produkcyjna została wyposażona w system świetlików oraz inteligentny system zarządzania oświetleniem LED. Dzięki temu, w ciągu dnia korzystanie ze sztucznego oświetlenia w fabryce może być ograniczone do 5%. Na terenie hali produkcyjnej i magazynu zastosowano także nowoczesne instalacje, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła oraz ponowne wykorzystywanie go do ogrzewania budynków.

Otwarcie fabryki wiązało się z utworzeniem blisko 300 nowych miejsc pracy. Za rekrutacje odpowiadał wewnętrzny dział HR IKEA Industry w Zbąszynku. Poszukiwano głównie specjalistów w obszarach technologii, utrzymania ruchu oraz obsługi maszyn.

-Już na etapie rekrutacji zwracamy uwagę, czy kandydaci podzielają wartości IKEA i rozumieją naszą kulturę pracy – mówi Beata Kuler, dyrektor HR w IKEA Industry Zbąszynek. -Chcemy, aby wszyscy nasi pracownicy mieli równe szanse by awansować i rozwijać się wewnątrz firmy, dlatego jednym z priorytetów IKEA Industry jest osiągnięcie proporcji co najmniej 35% kobiet na stanowiskach managerskich w najbliższych latach. Dążymy do tego, aby w przypadku EKET już niedługo było to 40%.

IKEA Industry, będąca częścią Grupy Inter IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 43 zakłady w 9 krajach, które zatrudniają łącznie około 19.000 pracowników. Każdego roku IKEA Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów IKEA. W Polsce IKEA Industry zatrudnia około 10.000 pracowników w 20 zakładach produkcyjnych w 12 lokalizacjach, w tym: w zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Chociwlu, Stepnicy, Resku, Wielbarku, Konstantynowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. W Polsce funkcjonują także trzy Centra Rozwoju Produktów, w których doskonalona jest jakość produktów i procesów. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz