/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Schweighofer, Kronospan i Egger wśród firm podejrzanych o zmowę na rynku surowca w Rumunii

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: ActMedia
Data: 2019-04-12


Rumuński urząd ds. konkurencji rozszerzył śledztwo prowadzone w sprawie zmowy na rynku surowca drzewnego o kolejne 35 firm. Obecnie śledztwem objętych jest 94 przedsiębiorstw, w tym m.in. Holzindustrie Schweighofer, Kronospan Romania, Egger Romania oraz Alredia.

Schweighofer, Kronospan i Egger wśród firm podejrzanych o zmowę na rynku surowca w Rumunii Schweighofer, Kronospan i Egger wśród firm podejrzanych o zmowę na rynku surowca w Rumunii Fot. D.Jabłoński

Według rumuńskiego urzędu ds. konkurencji firmy te dokonały podziału rynku i źródeł dostaw "ustawiając" przetargi na surowiec drzewny organizowane przez rumuńskie lasy państwowe - Romsilva. Wskutek tych działań Romsilva poniosła znaczne szkody finansowe ponieważ drewno kupowane było po cenach minimalnych.

Według prezesa rumuńskiej Rady ds. Konkurencji, Bogdana Chiritoiu, podczas dotychczasowego dochodzenia uzyskane zostały nowe dowody, które wskazują, że w potencjalne porozumienie godzące w konkurencyjność zaangażowanych było znacznie więcej przedsiębiorstw.

Rumuńscy urzędnicy prowadzą dochodzenia w sprawie tworzenia karteli, które zamykają etapami. Pod koniec ubiegłego roku Rada ds. Konkurencji nałożyła grzywnę na trzy lokalne przedsiębiorstwa z branży drzewnej o łącznej wysokości blisko 0,5 mln euro za sfałszowanie przetargu przeprowadzonego przez Romsilvę w okręgu Neamt.

Na początku lutego br. Rada ds. Konkurencji wszczęła kolejne dochodzenia w sprawie ewentualnych karteli zakupowych na terenie okręgów Alba i Hunedoara.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA