/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
OKNA I DRZWI

Stolarka budowlana - Polska największym eksporterem w Europie

POiD

Autor: oprac. Dominik Jabłoński
Źródło: POiD
Data: 2019-03-21


Eksport stolarki budowlanej jest jak rozpędzony tygrys, którego nie da się zatrzymać - informuje Związek Polskie Okna i Drzwi. Według Centrum Badań i Analiz Rynku ASM w 2018r. Polska była największym eksporterem na unijnym rynku okien i drzwi.

Stolarka budowlana - Polska największym eksporterem w EuropieStolarka budowlana - Polska największym eksporterem w EuropieFot. ASM / POiD

Polska branża stolarki otworowej działa prężnie i odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Producenci poszerzają swój asortyment, zaskakują rozwiązaniami technologicznymi, designem swoich produktów i z powodzeniem działają na rynkach zagranicznych. W 2018r. Polska kolejny raz została liderem w eksporcie stolarki budowlanej wśród krajów UE.

-Analizując na bieżąco rynek i prowadząc pierwsze badania foresightowe dla branży stolarki w Polsce wiedzieliśmy, że wizja jednego ze scenariuszy „Polska Tygrysem Stolarki Budowlanej” zmienia się w rzeczywistość. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej, która zdobywa zagranicznych klientów. Sam eksport jest bardzo istotny dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży - dla części firm stanowi on większy udział, niż działania podejmowane na rodzimym rynku. Nie dziwi więc fakt, iż stolarka budowlana jest polskim hitem eksportowym. - informuje Beata Tomczak, Kierownik Zespołu Analitycznego ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. -Czekaliśmy aż do marca by móc opublikować rzetelne i wiarygodne dane statystyki europejskiej, odnoszące się do wartości eksportu wśród krajów UE - dodaje.

W 2018 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za kwotę 1,98 mld euro. Jest to wzrost o 4,1% w stosunku do roku 2017. Dla porównania Niemcy w 2018 roku wyeksportowały stolarkę budowlaną za kwotę 1,52 mld EUR odnotowując tym samym spadek na poziomie -2,7%. Nadal naszymi głównymi kierunkami eksportowymi są kraje UE, a naszym kluczowym partnerem handlowym pozostają Niemcy, do których wyeksportowaliśmy okna i drzwi za kwotę 598,7 mln EUR. Producenci jednak zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego tempa wzrostu eksportu stolarki budowlanej wymaga od nich zwiększenia ekspansji na kraje pozaunijne, często o zupełnie innej kulturze handlowej, rynkowej, czy też konsumenckiej. W 2018 roku w pierwszej dwójce głównych kierunków eksportowych Polski poza Wspólnotę znalazły się dwa kraje europejskie: Norwegia i Szwajcaria. Na trzecim pozaunijnym miejscu oraz pierwszym pozaeuropejskim znalazły się zaś Stany Zjednoczone Ameryki, do których wyeksportowano produkty stolarki budowlanej za kwotę blisko 25,4 mln EUR.

-Stolarka budowlana to nasza specjalność eksportowa. Już czwarty rok z rzędu Polska jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród wszystkich krajów UE. Zarówno wartość eksportu naszego kraju, jak i jego udział z roku na rok zwiększa się. Obecnie polscy producenci odpowiadają już za blisko jedną czwartą wartości eksportu w całej Unii Europejskiej. Do tego eksportujemy produkty coraz bardziej zaawansowane technologicznie a polskie marki i polskie innowacyjne produkty zyskują uznanie zachodnich klientów. Wciąż najchętniej eksportujemy nasze produkty do krajów UE ale coraz śmielej sprzedajemy również na odległych rynkach jak USA czy Kanada jak również Wietnam - komentuje Janusz Komurkiewicz, Prezes Zarządu Związku Polskie Okna I Drzwi.

-Nasz „Tygrys” rozpędza się, a Związek POID, we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, niezmiennie monitoruje trendy zarówno na rynkach polskim, jak i zagranicznych. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju branży. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej. Należy tym samym monitorować zarówno statystykę krajową, jak i europejską, stanowiące najbardziej wiarygodne źródła danych. Na przełomie sierpnia i września br. dostępne będą najnowsze raporty odnoszące się do rynku stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce opracowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie Związku POID - mówi Komurkiewicz.

Ważne: Przedstawione dane są informacjami bieżącymi udostępnianymi przez Komisję Europejską. W ciągu roku są one aktualizowane.

Liczba wyświetleń: 4030


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA