/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIER I CELULOZA

Arctic Paper: Zarząd za niewypłacaniem dywidendy za 2018r.

Arctic Paper

Autor: oprac. red
Źródło: Arctic Paper
Data: 2019-03-20


Zarząd Arctic Paper SA podjął decyzję w sprawie przedłożenia radzie nadzorczej i akcjonariuszom spółki rekomendacji niewypłacenia dywidendy z zysku za 2018 rok.

Arctic Paper: Zarząd za niewypłacaniem dywidendy za 2018r.Arctic Paper: Zarząd za niewypłacaniem dywidendy za 2018r.Fot. Arctic Paper

Na rekomendację zarządu wpłynął słabszy niż osiągnięty w poprzednich latach wynik finansowy Grupy, realizowane obecnie inwestycje mające zapewnić utrzymanie konkurencyjności oraz stabilność kosztów energii, a także obecny poziom zadłużenia. Pozostawienie wypracowanego zysku w spółce ma na celu wzmocnienia jej kapitałów własnych.

Rekomendacja zarządu zostanie zaopiniowana przez radę nadzorczą spółki. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy.

Jak informuje Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper SA w raporcie za 2018r., miniony rok był wyzwaniem dla branży papierniczej. Silnie rosnące ceny celulozy, podstawowego surowca w produkcji papierniczej, spowodowały konieczność wzrostu cen papieru, co z kolei wpłynęło na gwałtowny spadek popytu - głównie na papier powlekany.

Trudna sytuacja rynkowa spowodowała spadek marż osiąganych przez zakłady papiernicze. W minionym roku wielkość sprzedaży papieru powlekanego produkowanego przez Arctic Paper zmniejszyła się o nieco ponad 4% w porównaniu do 2017 roku, ale spółce udało się zwiększyć przychody w segmencie papieru specjalistycznego i papieru premium zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości. Średnie przychody spółki ze sprzedaży papieru na tonę wzrosły w 2018r. o ponad 12%.

Według raportu skonsolidowanego za 2018r. Arctic Paper SA osiągnął w minionym roku przychody na poziomie 3,158 mld zł (2017: 2,952 mld zł). Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 130,698 mln zł (2017: 109,705 mln zł), a zysk netto 55,889 mln zł wobec 65,113 mln zł rok wcześniej.

Inwestycje szansą na rozwój

Arctic Paper planuje, że w 2019r. na inwestycje przeznaczy 110-120 mln zł w porównaniu do 175,3 mln zł w roku ubiegłym.

Największy wydatek to ponad 30 mln zł na modernizację i rozbudowę maszyny papierniczej w fabryce w Kostrzynie. Latem tego roku zakład wzbogaci się o prasę z szeroką strefą zgniotu, dzięki czemu jego zdolności produkcyjne wzrosną z obecnych 280 tys. ton do 315 tys. ton rocznie.

W 2018r Arctic Paper na inwestycje przeznaczył 175,3 mln zł . 106,2 mln zł to wydatki na rozwój w spółce zależnej Rottneros AB, a 69 mln zł stanowiły koszty inwestycji w segmencie produkcji papieru. Na 2019r. Grupa wyda na inwestycje 110-120 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami ok. 50 mln zł trafi na wsparcie produkcji celulozy, a ok. 60 mln zł na papiernictwo.

Wiosną tego roku rozpocznie się rozbudowa elektrowni wodnej na terenie fabryki w Munkedal. Inwestycja zaplanowana na dwa lata kosztować będzie 45 mln zł z czego w tym roku wydane zostanie ok. 20 mln zł. Po zakończeniu projektu, produkcja energii wzrośnie z obecnych 10-12 GWh do 22 GWh rocznie, co pozwoli na rezygnację z gazu ziemnego i zewnętrznych źródeł energii elektrycznej.

Ok. 2-2,5 roku potrwa inna inwestycja realizowana w Munkedal, którą jest budowa ciepłowni na biomasę o mocy 30 MW. Umowę na jej realizację podpisano na początku roku z firmą Adven.

***

Grupa Arctic Paper jest producentem wielu rodzajów bezdrzewnego papieru niepowlekanego oraz powlekanego, a także drzewnego papieru niepowlekanego dla drukarni, dystrybutorów papieru, wydawców książek i czasopism oraz branży reklamowej. W związku z nabyciem Grupy Rottneros w grudniu 2012 roku Grupa jest również producentem celulozy. Zakłady produkcji papieru zlokalizowane są w Polsce (Kostrzyn n.Odrą) oraz Szwecji (Munkedal i Grycksbo) i posiadają łączne zdolności produkcyjne na poziomie ponad 700.000 ton papieru rocznie. Celulozownie zlokalizowane w Szwecji (Rottneros i Vallvik) posiadają łączne zdolności produkcyjne na poziomie ponad 400.000 ton celulozy rocznie. Do firmy należy też 14 Biur Sprzedaży zapewniających dostęp do wszystkich rynków europejskich, w tym Europy Centralnej i Wschodniej. Grupa Arctic Paper zatrudnia łącznie ok. 1730 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz